Энергетика ва транспорт соҳасидаги давлат-хусусий шерикчилиги
2019 йил 15 январь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги Мувофиқ суғурта ривожланиш агентлиги ва Халқаро молия корпорацияси (IFC) томонидан ташкил этилган “Энергетика ва транспорт соҳасидаги давлат-хусусий шерикчилиги(ДХШ)“ мавзусидаги икки кунлик давра суҳбати ўз ишини бошлади.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг маслаҳатчиси Ремир Мукумов, IFCнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Зафар Хашимов, Европа ва Марказий Осиёда ДХШ маслаҳат хизматлари менежери Георги Петров ва Швейцария элчихонасининг вакили тадбирнинг кириш қисмида сўзга чиқишди. Тадбирда соҳа вазирликларининг масъул мутахассислари иштирок этдилар.
Давра суҳбатида давлат ва хусусий сектор ҳамкорлигининг механизмлари ва инвестиция воситаларига асосланган ҳолда энергетика ва транспорт соҳасига инвестицияларни жалб қилиш имкониятлари муҳокама қилинди. Маҳаллий мутахассислар ҳаво транспорти, йўллар ва энергия соҳасида ДХШ лойиҳаларини режалаштириш ва амалга оширишда жаҳон тажрибасининг энг яхши мисоллари билан танишиш имконига эга бўлдилар. Бунинг учун ҳуқуқий асослар, турли хил лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш соҳасида кенг тажрибага эга бўлган мутахассислар таклиф этилган.
Умумий ривожланиш стратегиясининг бир қисми сифатида, Ўзбекистон хусусий секторнинг давлатни ривожлантиришда ДХШ механизмидан фойдаланиш орқали иштирокини кенгайтириш учун жуда кўп иш олиб боради. Инфраструктура инвестициялари ва хавфларни тақсимлаш учун капитални жалб қилиш каби муҳим жиҳатлардан ташқари, ДХШлар инновацияларни ривожлантириш, иш ўринлари яратиш ва иқтисодий ўсишни таъминлашга ёрдам беради. Шу сабабли, кўплаб давлатлар ДХШни ўзларининг ривожланиш стратегиясининг асосий элементларидан бири деб ҳисоблашади.
Шунингдек, давра суҳбати натижалари бўйича, 16 январь куни Журналистлар учун амалий машғулотлар ўтказилди, унда иштирокчиларга IFC томонидан сертификатлар топширилди.
Ушбу тадбир IFCнинг Ўзбекистон ҳукумати томонидан иқтисодиётда хусусий секторнинг ролини оширишга қаратилган ислоҳотларни қўллаб-қувватлашга қаратилган фаолиятининг бир қисмидир. Бир транзакцион маслаҳатчи сифатида IFC Ўзбекистон ҳукумати учун 100 мегаваттли қуёш электр станциясини молиялаш, қуриш ва бошқариш учун хусусий сектор тажрибаси ва сармоясини жалб қилиш учун ДХШ лойиҳасини тузишга ёрдам беради. IFC шунингдек, мамлакат бўйлаб диализ марказларини молиялаштириш, жиҳозлаш, сақлаш ва фаолият юритиш учун хусусий инвесторларни жалб қилиш учун ДХШ лойиҳаси бўйича маслаҳатлар беради.

Круглый стол на тему: «Государственно-частное партнерство в секторах энергетики и транспорта»
15 января 2019 г. в Ташкенте начал свою работу двухдневный круглый стол на тему «Государственно-частное партнерство в секторах энергетики и транспорта», организованный Агентством по развитию ГЧП при Министерстве финансов Республики Узбекистан и Международной финансовой корпорацией (IFC), входящей в Группу Всемирного банка.
Со вступительным словом выступили Ремир Мукумов, советник Министерства финансов Республики Узбекистан; Зафар Хашимов, глава представительства IFC в Узбекистане; Георги Петров, менеджер по консультационным услугам в сфере ГЧП в Европе и Центральной Азии; представитель Посольства Швейцарии. В мероприятии приняли участие ответственные специалисты отраслевых министерств.
В рамках круглого стола основной акцент в тематике был сделан на возможности привлечения инвестиций в сферу энергетики и транспорта на основе механизмов и инвестиционных инструментов государственно-частного партнёрства. Отечественным специалистам представилась возможность ознакомиться с лучшими образцами мирового опыта в планировании и реализации проектов ГЧП в сфере воздушных сообщений, дорог и энергетики. Для этой цели были приглашены эксперты, которые располагают обширным опытом как в области правовых основ, так и в разработке и реализации различных проектов ГЧП.
Как часть общей стратегии развития, Узбекистан проводит большую работу по расширению участия частного сектора в развитии страны путём применения механизма ГЧП. Помимо такого важного аспекта, как привлечение капитала для инвестиций в инфраструктуру и разделения рисков, ГЧП также помогают в развитии инноваций, создании рабочих мест и обеспечении экономического роста. По этой причине правительства многих стран сделали ГЧП центральным элементом своей стратегии развития.
Данное мероприятие является частью деятельности IFC по поддержки проводимых Правительством Узбекистана реформ, направленных на повышение роли частного сектора в экономике. В качестве транзакционного советника, IFC помогает правительству Узбекистана структурировать ГЧП проект по мобилизации опыта и капитала частного сектора для финансирования, строительства и эксплуатации солнечной электростанции мощностью 100 мегаватт. IFC также предоставляет консультации по проекту ГЧП по привлечению частных инвесторов для финансирования, оснащения, обслуживания и эксплуатации диализных центров по всей стране.