Халқаро пресс-клубнинг навбатдаги сессиясида хотин-қизлар ва оила институтига доир масалалар муҳокама этилди.
Президентимизнинг Олий Мажлисга Мурожаатномасида хотин-қизлар ва ёшларни давлат томонидан ижтимоий қўллаб-қувватлашни янада кучайтириш лозимлиги алоҳида таъкидланди. Бу борада 2018 йилда кўрилган амалий чораларга қарамасдан ҳалигача оғир турмуш шароитида яшаб, иш билан таъминланмаган 13 мингдан зиёд хотин-қиз борлиги ачинарли эканлиги қайд этилган эди.
Оила аталмиш муқаддас қўрғоннинг тинчлиги, тотувлиги жамият тараққиётига таъсир кўрсатувчи муҳим омилдир. Шу боисдан хотин-қизларнинг жамиятдаги ролини ошириш, нафақат оилада, балки иқтисодий-ижтимоий ривожланиш йўлида амалга оширилаётган улкан ислоҳотларда фаол иштирокини таъминлаш энг устувор вазифа ҳисобланади. Президентимиз ҳудудларга ташрифи мобайнида хонадонларни, оилаларни ўрганиш жараёнида ҳам биринчи навбатда уларнинг ижтимоий масаласига эътибор қаратмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Республика Хотин-қизлар қўмитаси раиси Танзила Норбоеванинг сўзларига кўра, оғир ижтимоий аҳволдаги хотин-қизларнинг борлиги, соғлиқни сақлаш, таълим тизими, маънавият соҳасидаги муаммоларнинг йиғилиб қолгани фарзандлар, аёллар, оилаларга салбий таъсир кўрсатмоқда. Ҳозир ушбу муаммоларни ҳал қилишга жадал киришилган. Бу борада биринчи қадам қўйилди. Аёлларимизнинг ижтимоий муаммоларини, уй-жой масаласини ҳал қилиш, ногиронлиги бўлган аёлларга алоҳида эътибор қаратиш, бундан ташқари, хотин-қизлар бандлигини таъминлаш, оилавий муносабатларни мустаҳкамлаш йўлида ҳаракатлар қилинмоқда. Жорий йил давомида 2 минг 10 та уй-жой қурилиб, ногирон ва муҳтож аёлларга берилиши режалаштирилган.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Дилором Файзиева жорий йилда қонунчиликда аёллар масаласига доир ишлаб чиқиладиган меъёрий ҳужжатлар хусусида сўз юритди.
Кузатувлар шуни кўрсатмоқдаки, оилавий ажримларнинг асосий сабабларидан бири учинчи томоннинг аралашуви экан. Ваҳоланки, никоҳнинг тақдирини фақат икки киши – шу никоҳда бўлганлар белгилайди. Ана шулардан келиб чиқиб, никоҳнинг бузилишида аралашган, иштирок этган учинчи шахсга нисбатан ҳам жазо қўллаш, қонунларда акс эттириш таклифи билдирилди.

Анализ важных задач и проблем
На очередной сессии Международного пресс-клуба обсуждены вопросы, касающиеся поддержки женщин и института семьи.
В Послании Президента нашей страны Олий Мажлису особо отмечена необходимость усиления социальной поддержки женщин и молодежи со стороны государства. Нас не может не огорчать тот факт, что, несмотря на принятые в текущем году практические меры, более 13 тысяч женщин все еще живут в сложных социально-бытовых условиях и не имеют работы, подчеркнул глава государства.
Мир и спокойствие в священной обители – семье – важный фактор развития общества. Поэтому повышение роли женщин в обществе, обеспечение их активного участия в осуществляемых широкомасштабных социально-экономических реформах являются сегодня приоритетными задачами. Президент в ходе своих поездок в регионы, диалога с народом первоочередное внимание уделяет социально-бытовым условиям семей.
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин страны Танзила Нарбаева отметила, что некоторые женщины действительно живут в тяжелых социальных условиях, накопились проблемы в сферах здравоохранения, образования, духовности, что негативно влияет на жизнь детей, женщин и семей. В настоящее время комитет приступил к активным действиям по их устранению. В качестве первых шагов принимаются меры по решению жилищного вопроса и обеспечению занятости женщин, в том числе лиц с инвалидностью, укреплению отношений в семьях. В текущем году планируется строительство и предоставление инвалидам и нуждающимся женщинами 2 010 домов.
Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Дилором Файзиева рассказала о нормативных актах по указанным вопросам, которые будут разработаны в текущем году.
Как показывают наблюдения, одной из основных причин распада семей является вмешательство третьей стороны, тогда как судьбу брака решают только те, кто в нем состоит. Исходя из этого, на сессии высказаны предложения об установлении и законодательном закреплении ответственности в отношении третьих лиц, вмешательство и действия которых привели к распаду семей.