Ёғ-мой тармоғини янада ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар ва соҳани бошқаришда бозор механизмларини жорий этиш тўғрисида
2019-01-17 | Ҳужжатлар
Мамлакатда ёғ-мой тармоғини ривожлантириш, аҳоли эҳтиёжини янада тўлароқ қондириш мақсадида ишлаб чиқариш ҳажмларини ошириш ва тайёр маҳсулотлар ассортиментларини кўпайтириш бўйича комплекс чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, ҳақиқий ҳолат шуни кўрсатадики, ёғ-мой тармоғини бошқаришнинг ягона тизимининг йўлга қўйилмаганлиги, ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар сифатини назорат қилиш механизмининг самарасизлиги билан боғлиқ муаммоларнинг мавжудлиги илғор технологияларни ўзлаштиришга, инвестицияларни жалб қилиш ва тармоқнинг жадал ривожланишига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Хом ашё базасининг чегараланганлиги оқибатида тармоқ корхоналарининг ишлаб чиқариш қувватларидан фойдаланиш даражаси 50 фоиздан ошмайди, бу давлат иштирокидаги ёғ-мой корхоналар фаолиятининг самарадорлиги ва рақобатбардошлигининг пасайишига олиб келмоқда.
Иқтисодиётда давлатнинг иштирокини янада қисқартириш, республика ёғ-мой тармоғининг инвестициявий жозибадорлигини ошириш ва соҳага замонавий технологияларни жорий қилиш учун шароит яратиш мақсадида:
1. Ёғ-мой саноати корхоналари, “Ўзпахтаёғ” АЖ, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат активларини бошқариш агентлигининг (кейинги ўринларда – Агентлик):
“Ўзпахтаёғ” АЖ негизида Ўзбекистон Республикаси ёғ-мой саноати корхоналари уюшмасини (кейинги ўринларда – “Ўзёғмойсаноат” уюшмаси) ташкил этиш ҳамда унга “Ўзпахтаёғ” АЖга тегишли бўлган мол-мулк ва бошқа маблағларни, шунингдек, дебитор ва кредитор қарздорликларни ўтказиш,“Ўзпахтаёғ” АЖга тегишли хўжалик жамиятларининг устав капиталидаги кўчмас мулк ва акциялар пакети (улуши) бундан мустасно;
хўжалик жамиятларининг устав капиталидаги “Ўзпахтаёғ” АЖнинг акциялар пакети (улуши)ни 1-иловага мувофиқ Агентликка ўтказиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
2. Қуйидагилар маълумот учун қабул қилинсин:
ихтиёрий равишда аъзо бўлган ёғ-мой саноати корхоналари ва ташкилотлари “Ўзёғмойсаноат” уюшмаси аъзолари ҳисобланади;
“Ўзёғмойсаноат” уюшмаси ижро аппаратининг тузилмасини тасдиқлаш унинг таъсисчиларининг умумий йиғилиши қарори билан амалга оширилади;
“Ўзёғмойсаноат” уюшмаси раиси ва унинг ўринбосарлари Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлигининг тақдимномасига асосан унинг таъсисчиларининг умумий йиғилиши қарори билан сайланади;
“Ўзёғмойсаноат” уюшмаси фаолиятини жорий таъминлаш ва молиялаштириш унинг аъзоларининг бадаллари ва ажратмалари ҳамда қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади.
3. “Ўзёғмойсаноат” уюшмасининг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
ёғ-мой хом ашёларини қайта ишлаш ва ёғ-мой маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича ягона комплекс сифатида ёғ-мой саноатини ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқиш, шунингдек, замонавий бозор муносабатларини тармоққа кенг жорий қилиш;
“Ўзёғмойсаноат” уюшмаси аъзо ташкилотларининг ҳуқуқ ва манфаатларининг ҳимоя қилинишини таъминлаш;
ички ва ташқи бозорда маркетинг тадқиқотларини ташкил қилиш, тармоқни ривожлантиришнинг ўрта ва узоқ муддатли дастурларини ишлаб чиқиш ҳамда амалга оширишда иштирок этиш, хом ашёни чуқур қайта ишлашда ва сифатли рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ўзлаштириш, озуқа-ем базасини кенгайтириш, ички бозорни ёғ-мой маҳсулотлари билан тўлақонли таъминлашда тармоқ корхоналарига кўмаклашиш;
ёғ-мой маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича илғор хорижий тажрибани ҳар томонлама ўрганиш, ишлаб чиқаришни модернизациялаш ҳамда техник жиҳатдан қайта жиҳозлашда, юқори унумли замонавий инновацион технологияларни жорий этишда, мазкур мақсадлар учун инвестицияларни, шу жумладан, тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни кенг жалб этишда тармоқ корхоналарига кўмаклашиш;
ёғ-мой тармоғининг стандартлаштириш ва сертификатлаштириш тизимларини халқаро талаблар ва стандартларга уйғунлаштириш орқали уни такомиллаштириш бўйича комплекс чора-тадбирларни қабул қилиш;
хом ашё базасини ривожлантириш ҳамда ёғ-мой тармоғи ташкилотларининг мойли ўсимлик уруғларини етиштирувчилар билан ўзаро муносабатлари механизмини такомиллаштириш;
ёғ-мой саноати соҳасида кадрларни тайёрлашга бўлган реал эҳтиёжни ва истиқболли йўналишларни аниқлаш, мутахассисларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича ўқув дастурларини такомиллаштиришда иштирок этиш, мазкур соҳада илмий-тадқиқот ишларини чуқурлаштириш;
тармоқни жадал ривожлантириш ва ёғ-мой саноатининг барқарор фаолият кўрсатишига тўсқинлик қилаётган тизимли муаммоларни таҳлил қилиш ва уларни бартараф этиш, шунингдек, мазкур соҳадаги қонун ҳужжатларини янада такомиллаштириш бўйича таклифлар тайёрлаш.
4. Белгилансинки, 2022 йил 1 январга қадар:
“Ўзёғмойсаноат” уюшмаси мол-мулк солиғи ва юридик шахслардан олинадиган фойда солиғи тўлашдан озод этилади;
ташкилотларнинг шартномалар асосида “Ўзёғмойсаноат” уюшмасига ажратмалари юридик шахслар фойда солиғининг солиққа тортиладиган базасидан чиқарилади.
5. “Ўзёғмойсаноат” уюшмаси таркибига кирадиган ташкилотлар 2021 йил 1 январга қадар:
ўсимлик ёғи ишлаб чиқариш мақсадида импорт қилинадиган ёғ-мой хом ашёлари ҳажми ТИФ ТН кодлари 1201-1207 гуруҳи (соя дуккаги, кунгабоқар ва бошқа мойли ўсимликлар уруғлари) бўйича божхона тўловларидан (божхона расмийлаштируви йиғимлари бундан мустасно);
ўсимлик ёғи ишлаб чиқарувчилар импорт қилинган ёғ-мой хом ашёлари ҳисобидан ишлаб чиқарилган маҳсулотлар ҳажмлари бўйича қўшимча қиймат солиғи тўловидан озод қилинсин.
6. “Ўзёғмойсаноат” уюшмаси таркибига кирадиган ёғ-мой саноати корхоналарига 2022 йил 1 январга қадар республикада ишлаб чиқарилмайдиган, ёғ-мой маҳсулотлари ишлаб чиқаришда фойдаланиладиган ТИФ ТН кодлари 2815, 3802, 3815 гуруҳи бўйича ускуналар, бутловчи буюмлар, материаллар (каустик сода, активлаштирилган табиий минерал маҳсулотлар ва катализаторлар) импортида божхона декларацияси қабул қилинган кундан бошлаб қўшилган қиймат солиғини тўлашни 90 кунга кечиктириш имконияти берилсин.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Давлат божхона қўмитаси ва Давлат солиқ қўмитаси икки ой муддатда қўшилган қиймат солиғини тўлашни кечиктириш бўйича қарздорлик суммасини қўшилган қиймат солиғи юзасидан умумий ҳисоб-китобда ёпишни назарда тутувчи “Ўзёғмойсаноат” уюшмаси таркибига кирадиган ёғ-мой саноати корхоналарига қўшилган қиймат солиғини тўлаш бўйича кечиктириш бериш тартибини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин.
7. Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов бир ой муддатда:
а) қуйидагиларни назарда тутувчи Ёғ-мой саноатида амалдаги ишлаб чиқаришларни техник ва технологик жиҳатдан янгилаш ва янгиларини ташкил этиш бўйича инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш юзасидан “Йўл харитаси”ни тасдиқласин:
амалдаги ишлаб чиқаришларни техник ва технологик жиҳатдан янгилаш ва янгиларини ташкил этиш бўйича 150 миллион АҚШ доллари миқдоридаги 37 та инвестиция лойиҳаларини 2019-2020 йилларда амалга ошириш;
тайёр ўсимлик ёғи импортини босқичма-босқич қисқартириш билан бир вақтда мавжуд ишлаб чиқариш қувватларидан фойдаланишни 90 фоизгача етказиш ва юқори қўшилган қийматли ёғ-мой маҳсулотларини ишлаб чиқариш мақсадида ёғ-мой хом ашёлари олиб кириш ҳажмларини кўпайтириш;
2021 йилга қадар республикада муқобил мойли ўсимликлар етиштириш ҳажмларини кўпайтириш ҳисобига ёғ-мой хом ашёлари жамғариш миқдорини 100 минг тоннагачаетказиш;
2021 йилга қадар ўсимлик ёғи ишлаб чиқариш ҳажмларини 400 минг тоннагачаетказиш;
лойиҳа қиймати 100 миллион АҚШ доллари бўлган истиқболли инвестиция лойиҳаларини ҳамкорликда амалга ошириш учун хорижий инвесторларни жалб қилиш;
б) нархлар барқарорлигини ва ички бозорнинг ёғ-мой маҳсулотларига бўлган эҳтиёжини бир маромда таъминлаш мақсадида 50 минг тонна ҳажмли замонавий ёғ-мой хом ашёлари сақлаш сиғимларини ташкил қилиш бўйича “Йўл харитаси”ни тасдиқласин.
8. Агентлик 2019 йил 1 сентябрга қадар бўлган муддатда сотиладиган акция пакетлари (улушлари)ни баҳолаш жараёнларининг шаффофлигини, уларнинг бошланғич нархини, шунингдек, савдони ташкил этиш ва ўтказиш шартларини таъминлаган ҳолда ушбу қарорнинг 1-иловасига мувофиқ ўтказиладиган хўжалик жамиятларининг устав капиталидаги давлат акция пакетлари (улушлари)ни белгиланган тартибда сотиш чораларини кўрсин.
9. Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси “Ўзёғмойсаноат” уюшмаси ва Агентлик билан биргаликда ёғ-мой тармоғига корхоналарнинг узлуксиз ишлаб чиқариш фаолиятини таъминлаш учун етарли хом ашё базасига эга бўлган хорижий инвесторларни ва етакчи ёғ-мой маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларини жалб қилиш чораларини кўрсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги:
Агентлик, “Ўзёғмойсаноат” уюшмаси, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда бир ой муддатда устав жамғармасида давлат улуши мавжуд бўлган ёғ-мой тармоғикорхоналарининг бўш турган ер участкаларини инвентаризациядан ўтказсин ва уларни ихтисослашган кичик саноат зоналарини ташкил этиш учун маҳаллий давлат ҳокимияти органлари захирасига ўтказиш бўйича таклиф киритсин;
икки ой муддатда ушбу қарорнинг 2-иловасида кўрсатилган ёғ-мой корхоналарининг бўшайдиган ҳудудларида ихтисослашган кичик саноат зоналарини ташкил қилиш бўйича таклиф киритсин.
11. Қуйидагилар:
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси раиси С.Р.Холмуродовга – ёғ-мой тармоғига корхоналарнинг узлуксиз ишлаб чиқариш фаолиятини таъминлаш учун етарли хом ашё базасига эга бўлган хорижий инвесторларни ва етакчи ёғ-мой маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларини жалб қилиш;
Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалиги вазири Б.Т.Юсуповга–
фермер хўжаликлари томонидан соя ва муқобил мойли ўсимликлар уруғларини етиштиришни ташкил қилиш чораларини кўриш, уларнинг ҳисобини юритиш ва уларга ҳар томонлама кўмаклашиш учун шахсий жавобгарлик юклансин.
“Ўзёғмойсаноат” уюшмаси Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда мавжуд хом ашё ресурсларидан, инфратузилмалар, меҳнат ресурслари ва бозор эҳтиёжидан ҳамда ҳудуддаги мавжуд қувватлардан келиб чиққан ҳолда ёғ-мой маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича янги қувватларни лойиҳалаштиришда тадбиркорлик субъектларига ҳар томонлама амалий ёрдам кўрсатсин.
12. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ва Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясига “Ўзёғмойсаноат” уюшмаси билан ҳамкорликда ёғ-мой саноати тармоғида амалга оширилаётган ислоҳотларни оммавий ахборот воситаларида мунтазам равишда ёритиб бориш тавсия қилинсин.
13. “Ўзёғмойсаноат” уюшмаси Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва Инновацион ривожланиш вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда ёғ-мой саноати тармоғи кадрларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича илмий-амалий марказни ташкил этиш чораларини кўрсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Давлат статистика қўмитаси, Давлат божхона қўмитаси бошқа манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда “Ўзёғмойсаноат” уюшмаси зиммасига юкланган вазифаларни сифатли ва ўз вақтида бажаришда амалий ёрдам кўрсатсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитаси “Ўзёғмойсаноат” уюшмасини статистик маълумотларни мажбурий тарқатиш реестрига киритсин.
16. “Ўзёғмойсаноат” уюшмаси Тошкент шаҳри, Шота Руставели кўчаси, 8-уй манзили бўйича бепул фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштирилсин.
17. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги “Ўзёғмойсаноат” уюшмаси ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
18. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг ўринбосарлари Б.М.Мавлонов ва Г.К.Саидова зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по дальнейшему развитию масложировой отрасли и внедрению рыночных механизмов управления отраслью
2019-01-17 | Документы
В стране принимаются комплексные меры по развитию масложировой отрасли, увеличению объемов производства и расширению ассортимента готовой продукции для наиболее полноценного обеспечения потребностей населения.
Вместе с тем, фактическое положение дел в отрасли свидетельствует о наличии проблем, связанных с отсутствием единой системы управления предприятиями масложировой промышленности, неэффективностью механизмов контроля за качеством продукции, что отрицательно влияет на внедрение передовых технологий, привлечение инвестиций и развитие отрасли в целом.
Вследствие ограниченности сырьевой базы загруженность имеющихся производственных мощностей не превышает50 процентов, что приводит к неэффективности работы предприятий масложировой промышленности с государственным участием и снижению их конкурентоспособности.
В целях дальнейшего сокращения участия государства в экономике, повышения инвестиционной привлекательности масложировой отрасли республики и создания условий для внедрения современных технологий:
1. Согласиться с предложениями предприятий масложировой промышленности, АО «Узпахтаёг», Министерства экономики и промышленности, Министерства финансов, Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – Агентство) о:
создании на базе АО «Узпахтаёг» Ассоциации предприятий масложировой промышленностиРеспублики Узбекистан (далее – Ассоциация «Узёгмойсаноат») с передачей ей имущества и других средств, принадлежащих АО «Узпахтаёг», а также дебиторской и кредиторской задолженностей, за исключением недвижимого имущества и пакетов акций (долей) в уставных капиталах хозяйственных обществ, принадлежащих АО «Узпахтаёг»;
передаче пакетов акций (долей) АО «Узпахтаёг» в уставных капиталах хозяйственных обществ Агентству согласно приложению № 1.
членами Ассоциации «Узёгмойсаноат» являются предприятия и организации масложировой промышленности, вступающие на добровольной основе;
утверждение структуры исполнительного аппарата Ассоциации «Узёгмойсаноат» осуществляется решением общего собрания ее учредителей;
председатель Ассоциации «Узёгмойсаноат» и его заместители избираются решением общего собрания ее учредителей по представлению Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан;
текущее содержание и финансирование деятельности Ассоциации «Узёгмойсаноат» осуществляются за счет взносов и отчислений ее членов и иных источников, не запрещенных законодательством.
3. Основными задачами Ассоциации «Узёгмойсаноат» определить:
разработку стратегии развития масложировой промышленности в качестве единого комплекса по переработке масличного сырья и производству масложировой продукции, а также реализацию мер по широкому внедрению в отрасль современных рыночных механизмов;
обеспечение представления интересов и защиты прав организаций – членов Ассоциации «Узёгмойсаноат»;
организацию маркетинговых исследований внутреннего и внешних рынков, участие в разработке и реализации среднесрочных и долгосрочных программ развития отрасли, оказание содействия организациям отрасли в углубленной переработке сырья, освоении производства качественной конкурентоспособной продукции и наиболее полном насыщении ею внутреннего рынка, а также расширении кормовой базы;
всестороннее изучение передового зарубежного опыта производства масложировой продукции, оказание содействия предприятиям отрасли в модернизации и техническом перевооружении производства, внедрении современных высокопроизводительных инновационных технологий, широком привлечении для этих целей инвестиций, в том числе прямых иностранных;
принятие комплексных мер по совершенствованию системы стандартизации и сертификации в масложировой отрасли посредством ее гармонизации с международными требованиями и стандартами;
развитие сырьевой базы и дальнейшее совершенствование механизма взаимоотношений организаций масложировой отрасли с производителями масличных семян;
определение реальной потребности и перспективных направлений подготовки кадров в сфере масложировой промышленности, участие в совершенствовании учебных программ по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов, углубление научно-исследовательской работы в данной сфере;
анализ и подготовку предложений по устранению системных проблем, препятствующих ускоренному развитию отрасли и стабильному функционированию масложировой промышленности, а также по дальнейшему совершенствованию законодательства в данной сфере.
4. Установить, что сроком до 1 января 2022 года:
Ассоциация «Узёгмойсаноат» освобождается от уплаты налога на имущество, а также налога на прибыль юридических лиц;
отчисления организаций по договорам в Ассоциацию «Узёгмойсаноат» исключаются из налогооблагаемой базы по налогу на прибыль юридических лиц.
5. Освободить сроком до 1 января 2021 года предприятия, входящие в состав Ассоциации «Узёгмойсаноат», от уплаты:
таможенных платежей (за исключением сборов за таможенное оформление) за завозимые по импорту объемы масличного сырья по группе 1201-1207 кодов ТН ВЭД (бобы сои, семена подсолнечника и других масличных культур) для производства растительных масел;
налога на добавленную стоимость производителей растительного масла в части объемов, произведенных на основе импортного масличного сырья.
6. Предоставить сроком до 1 января 2022 годапредприятиям масложировой промышленности, входящим в состав Ассоциации «Узёгмойсаноат», отсрочку по уплате налога на добавленную стоимость сроком на 90 дней со дня принятия таможенной декларации при импорте оборудования, комплектующих изделий, материалов по группе 2815, 3802, 3815 кодов ТН ВЭД (каустическая сода, продукты минеральные природные активированные и катализаторы), не производимых в республике и используемых при производстве масложировой продукции.
Министерству финансов, Государственному таможенному комитету и Государственному налоговому комитетуРеспублики Узбекистан в двухмесячный срок разработать и утвердить порядок предоставления отсрочки по уплате налога на добавленную стоимость предприятиям масложировой промышленности, входящим в состав Ассоциации «Узёгмойсаноат», предусматривающий перекрытие сумм задолженностей по данной отсрочке в общем расчете по налогу на добавленную стоимость.
7. Премьер-министру Республики Узбекистан Арипову А.Н. в месячный срок утвердить:
а) «Дорожную карту» по реализации инвестиционных проектов по техническому и технологическому обновлению действующих и созданию новых производств в масложировой отрасли, предусматривающую:
реализацию 37 инвестиционных проектов в период 2019–2020 годов по техническому и технологическому обновлению действующих и созданию новых производств на сумму 150 миллионов долларов США;
поэтапное сокращение импорта готового растительного масла с одновременным увеличением завоза масличного сырья в целях доведения уровня загрузки имеющихся мощностей до 90 процентов и производства масложировой продукции с высокой добавленной стоимостью;
увеличение объемов выращивания альтернативных масличных культур в республике с доведением объемов заготовки масличного сырья до 100 тысяч тонн в 2021 году;
доведение объемов производства растительного масла к 2021 году до 400 тысяч тонн;
привлечение иностранных инвесторов для совместной реализации перспективных инвестиционных проектов стоимостью 100 миллионов долларов США;
б) «Дорожную карту» по созданию современных хранилищ масличного сырья общим объемом 50 тысяч тонн для стабилизации цен на масложировую продукцию и равномерного обеспечения потребности на внутреннем рынке.
8. Агентству в срок до 1 сентября 2019 года принять меры по реализации в установленном порядке государственных пакетов акций (долей) в уставных капиталах хозяйственных обществ, передаваемых в соответствии с приложением № 1 к настоящему постановлению, обеспечив прозрачность процессов оценки реализуемых пакетов акций (долей), определения их стартовой цены, а также условий организации и проведения торгов.
9. Государственному комитету по инвестициям совместно с Ассоциацией «Узёгмойсаноат» и Агентством принять меры по привлечению в масложировую отрасль иностранных инвесторов и ведущих производителей масложировой продукции, имеющих необходимую сырьевую базу для обеспечения бесперебойной производственной деятельности масложировых предприятий.
10. Министерству экономики и промышленностиРеспублики Узбекистан:
совместно с Агентством, Ассоциацией «Узёгмойсаноат» и Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и г. Ташкента в месячный срок произвести инвентаризацию пустующих земельных участков предприятиймасложировой отрасли с государственной долей в уставном капитале и внести предложения по их передаче в резерв органов государственной власти на местах для создания специализированных малых промышленных зон;
в двухмесячный срок внести предложения по созданию специализированных малых промышленных зон на высвобождаемых территориях масложировых предприятий, указанных в приложении № 2 к настоящему постановлению.
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – председателя Государственного комитета РеспубликиУзбекистан по инвестициям Холмурадова С.Р. – за привлечение в масложировую отрасль иностранных инвесторов и ведущих производителей масложировой продукции, имеющих необходимую сырьевую базу для обеспечения бесперебойной производственной деятельности масложировых предприятий;
министра сельского хозяйства Республики УзбекистанЮсупова Б.Т. – за проведение мероприятий по организации выращивания сои и семян альтернативных масличных культур фермерскими хозяйствами, ведение их учета и оказание им всемерного содействия.
Ассоциации «Узёгмойсаноат» совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и г. Ташкента оказывать всемерную практическую помощь субъектам предпринимательства при проектировании новых мощностей по производству масложировой продукции, исходя из наличия сырьевой базы, инфраструктуры, трудовых ресурсов и рынков сбыта, а также имеющихся производственных мощностей в регионе.
12. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Ассоциацией «Узёгмойсаноат» регулярно освещать в средствах массовой информации осуществляемые преобразования в сфере масложировой отрасли.
13. Ассоциации «Узёгмойсаноат» совместно с Министерством высшего и среднего специального образования, Министерством занятости и трудовых отношений, Министерством сельского хозяйства и Министерством инновационного развития РеспубликиУзбекистан в двухмесячный срок принять меры по организации научно-практического центра по переподготовке и повышению квалификации кадров в сфере масложировой отрасли.
14. Министерству сельского хозяйства, Министерству экономики и промышленности, Государственному комитету по статистике, Государственному таможенному комитетуРеспублики Узбекистан совместно с другими заинтересованными министерствами и ведомствами оказывать Ассоциации «Узёгмойсаноат» всемерную практическую помощь в качественном и своевременном выполнении возложенных задач.
15. Государственному комитету Республики Узбекистан по статистике внести Ассоциацию «Узёгмойсаноат» в реестр обязательной рассылки статистической информации.
16. Разместить Ассоциацию «Узёгмойсаноат» по адресу: город Ташкент, улица Шота Руставели, дом 8 на праве безвозмездного пользования.
17. Министерству юстиции совместно с Ассоциацией «Узёгмойсаноат» и другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
18. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики УзбекистанАрипова А.Н., руководителя Администрации ПрезидентаРеспублики Узбекистан Низомиддинова З.Ш. и заместителей советника Президента РеспубликиУзбекистан Мавлонова Б.М. и Саидову Г.К.