Ўзбекистонда юкларни ташиш учун электрон платформа яратилади
8 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларни ривожлантириш вазирлиги, Тошкент шаҳридаги Инҳа университети ҳамда “Ўзавтотранс” агентлиги биргаликда халқаро мултимодал транспорт-логистика марказининг электрон платформасини яратиш тўғрисидаги лойиҳани ишлаб чиқиш борасида қарор қабул қилди.
Лойиҳада юкларни экспорт-импорт қилишда транспортда ташиш билан боғлиқ маълумотларни тўплаш, ишлов бериш ва таҳлил қилиш, шунингдек, уларни тезкор ва ўрта муддатли режалаштириш, экспорт-импорт юкларни ташишда транспортда ташиш ва омборга жойлаштиришни қулайлаштириш, транспорт харажатларини қисқартириш, келиштириш ҳисобига етказиб бериш ва омбор операцияларининг самарадорлигини ошириш, логистика жараёнини барча иштирокчиларнинг аниқ ҳисоб-китоблар ва оқилона ҳаракатлар ягона электрон платформасини яратиш кўзда тутилган.
Электрон платформани яратиш бўйича ҳаракатларни бирлаштириш мақсадида Тошкент шаҳридаги Инҳа университети ҳамда “Ўзавтотранс” агентлиги ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум имзоланди.
Меморандум доирасида Тошкент шаҳридаги Инҳа университети “Ўзавтотранс” агентлиги мутахассислари билан биргаликда университет мутахассисларини жалб қилган ҳолда, платформадан фойдаланиш бўйича илмий тадқиқотлар, қисқа муддатли ўқиш, малакавий семинарлар, тренинглар, мастер-классларни ташкил этади.

В Узбекистане будет создана электронная платформа для грузоперевозок
8 января Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, Университет Инха в Ташкенте, и Агентство «Узавтотранс» приняли решение по разработке проекта о совместном создании электронной платформы международного мультимодального транспортно-логистического центра.
Проект направлен на создание единой электронной платформы по сбору, обработке и анализу информации, связанной с транспортировкой экспортно-импортных грузов, а также их оперативном и среднесрочном планировании, оптимизации транспортировки и складирования при перевозках экспортно-импортных грузов, сокращению транспортных издержек, повышению эффективности доставки и складских операций за счет согласования, точного расчета и рациональных действий всех участников логистического процесса.
С целью объединения усилий для создания электронной платформы подписан меморандум о сотрудничестве между Университетом Инха в Ташкенте и Агентством «Узавтотранс».
В рамках меморандума Университет Инха в Ташкенте совместно со специалистами агентства «Узавтотранс» организует краткосрочное обучение, профессиональные семинары, тренинги, мастер-классы, совместные научные исследования с привлечением специалистов университета по использованию платформы.