Янги ўқув йилидан Тошкент шаҳрида Амити Университети (Ҳиндистон)нинг филиали очилади. Бу ҳақда тегишли қарор 7 январда қабул қилинди.
Университет ахборот-коммуникация технологиялари, жумладан, компютер ва дастурий инжиниринг, сунъий интеллект ва менежмент соҳаларида мутахассислар тайёрлайди.
Амити Университети – Ҳиндистонда етакчи хусусий олий таълим муассасаси ҳисобланади. Таълим муассасасининг бош корпуси Ноида шаҳрида жойлашган бўлиб, унинг 11 та шаҳарда (Мумбай, Жайпур, Колката ва бошқалар) кампуслари мавжуд. Шунингдек, Нью-Йорк, Лондон, Дубай, Сингапур, Хитой, ЖАР ва жаҳоннинг бошқа шаҳарларида филиаллари фаолият юритади.
Тошкент шаҳрида ушбу олий таълим муассасасини очиш бўйича келишув Ўзбекистон Республикаси Президентининг Ҳиндистонга давлат ташрифи доирасида имзоланган эди.

В Ташкенте откроется Университет Амити
С нового учебного года в городе Ташкенте открывается филиал Университета Амити (Индия). Соответствующее постановление принято 7 января.
Университет будет готовить специалистов в сфере информационно-коммуникационных технологий, в том числе компьютерный и программный инжиниринг, искусственный интеллект и менеджмент.
Университет Амити – ведущее частное некоммерческое высшее учебное заведение в Индии. Главный корпус учебного заведения располагается в г.Ноида, имеются кампусы в 11 городах (Мумбаи, Джайпур, Кольката и др.), а также филиалы в Нью-Йорке, Лондоне, Дубаи, Сингапуре, Китае, ЮАР и в других городах мира.
Соглашение об открытии вуза в Ташкенте было подписано в рамках государственного визита Президента Республики Узбекистан в Индию.