Тошкентда ахборот хавфсизлиги соҳасида “CTF.UZ” – очиқ турдаги мусобақа бўлиб ўтмоқда
2019 йилнинг 4-9 январь кунлари Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент Ахборот технологиялари университетида ахборот хавфсизлиги соҳасида “CTF.UZ” (Capture the Flag) очиқ турдаги танловининг ярим финал ва финал босқичи бўлиб ўтмоқда. Мусобақалар Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги томонидан Ўзбекистон Ёшлар иттифоқи билан ҳамкорликда ташкил этилган.
Танлов ахборот хавфсизлигини таъминлаш борасидаги мавжуд салоҳиятини ривожлантириш истагида бўлган истеъдодли ёшларни аниқлаш, қўллаб-қувватлаш ва уларни рағбатлантиришга қаратилган.
2018 йилнинг 15 ноябридан 25 декабрига қадар республикамизнинг 11 та ҳудудида танловнинг дастлабки турлари ўтказилди. Мусобақаларда соҳанинг олий таълим муассасалари, касб-ҳунар коллежлари ва лицейлари талабалари, меҳнат фаолиятида бўлган ёшлар иштирок этмоқда.
Танлов дастурига кўра, 4-9 январь кунлари Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент Ахборот технологиялари университетида мусобақаларнинг ярим финал ва финал босқичлари бўлиб ўтади. Ушбу жараёнларда мусобақалар билан бир қаторда маҳорат мактаблари ҳам ташкил этилади.
9-январда мусобақалар якунига кўра, "ЗЎР ТВ" телеканали студиясида ғолибларни тақдирлаш маросими ўтказилади. Унда ташкилотчиларнинг махсус совғалари ва пул мукофотлари топширилади.

В Ташкенте проходят открытые соревнования в области информационной безопасности – Конкурс «CTF.UZ»
С 4 по 9 января 2019 года в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хорезми проходят полуфинальные и финальные стадии конкурса в области информационной безопасности «CTF.UZ» (Capture the Flag). Соревнования организованы Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в сотрудничестве с Союзом молодежи Узбекистана.
Конкурс направлен на выявление, поддержку и стимулирование одарённой молодежи, желающей развивать имеющийся потенциал в сфере обеспечения информационной безопасности.
В период с 15 ноября по 25 декабря 2018 года прошли предварительные туры конкурса в 11 регионах республики. Участие в соревнованиях принимают студенты профилирующих вузов, профессиональных колледжей и лицеев, работающая молодёжь.
Согласно программе конкурса, с 4 по 9 января в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хорезми проводятся полуфинальные и финальные стадии конкурса, которые включают в себя как сами соревнования, так и мастер-классы.
9 января по итогам соревнований в студии телеканала «ZO‘R TV» состоится церемония награждения победителей, которым будут вручены специальные и денежные призы от организаторов.