“Ўзбекистон – 2035” II халқаро форуми бўлиб ўтади
2019 йил 5-6 февраль кунлари Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикасининг узоқ муддатли ривожланиш стратегияси лойиҳаси муҳокамасига бағишланган II халқаро форум ўтказилади.
Унда депутатлар, давлат органлари, илмий-таълим муассасалари, халқаро ташкилотлар вакиллари, экспертлар иштирок этиши кутилмоқда.
“Ўзбекистон – 2035” II халқаро форуми Ўзбекистон Республикасини 2035 йилгача ривожлантириш стратегияси концепциясини ишлаб чиқишда кейинги босқич бўлиб хизмат қилади. Форум доирасида концепция лойиҳасига доир таклифлар кенг муҳокама қилиниб, якуний ҳужжат мамлакат раҳбарияти эътиборига ҳавола этилади.
2018 йил 28-29 июнь кунлари пойтахтимизда ўтказилган халқаро форум доирасида ҳужжатни ишлаб чиқиш бўйича асосий ёндашувлар муҳокама қилинди. Лойиҳа устида ишлаш даврида турли вазирлик ва идораларда учрашувлар ўтказилди, дастлабки маълумотлар тўпланиб, улар асосида иқтисодиётнинг жорий ҳолати таҳлил қилинди. Экспертларнинг таклиф ва мулоҳазалари асосида Ривожланиш стратегияси концепциясининг дастлабки лойиҳаси тайёрланди. Декабрь ойида Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси вакиллари учун мазкур концепция лойиҳасининг илк тақдимоти ўтказилди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикасини 2035 йилгача ривожлантириш стратегияси лойиҳаси “Буюк келажак” халқаро нодавлат нотижорат ташкилоти томонидан ишлаб чиқилган. “Буюк келажак” халқаро нодавлат нотижорат ташкилоти 2018 йил 14 апрелда Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида рўйхатдан ўтган. Ташкилотнинг Экспертлар кенгаши 30 дан ортиқ мамлакатда муваффақиятли фаолият олиб бораётган 240 нафар ватандошимизни бирлаштирган таҳлилий органдир.
Мамлакатимизда иқтисодий-ижтимоий соҳалардаги кенг кўламли ислоҳотларга кўмаклашиш ва уларнинг самарадорлигини ошириш йўлида таҳлилий ўрганишларни ташкил этиш ва қўллаб-қувватлаш “Буюк келажак” халқаро нодавлат нотижорат ташкилотининг асосий мақсади ҳисобланади.

Состоится II международный форум «Uzbekistan 2035»
5-6 февраля 2019 года в Ташкенте планируется проведение второго Международного форума для обсуждения предложений по концепции Стратегии долгосрочного развития Узбекистана.
В нем примут участие представители депутатского корпуса, государственных органов, научно-образовательных учреждений, международных организаций, эксперты.
II международный форум «Uzbekistan 2035» является следующим этапом в работе над Концепцией развития Республики Узбекистан до 2035 года. На площадках форума планируется широкое обсуждение концепции, после чего итоговый документ будет представлен вниманию руководства страны.
28-29 июня 2018 года проведен международный форум, в рамках которого обсуждены основные подходы по разработке документа. В рамках «полевых исследований» проведены встречи в министерствах и ведомствах, организован сборисходных данных, на основе которых проведен анализ текущего состояния экономики, с учетом предложений и замечаний экспертов подготовлена предварительная версия Концепции Стратегии развития Узбекистана до 2035 года. В декабре 2018 года состоялась презентация проекта Концепции Стратегии развития для представителей Администрации Президента Республики Узбекистан.
Напомним, что международная негосударственная некоммерческая организация «Буюк келажак» зарегистрирована в Министерстве юстиции Республики Узбекистан 14 апреля 2018 года. Аналитическим органом организации является экспертный совет, объединяющий более 240 соотечественников из более 30 стран - специалистов с успешным опытом работы за рубежом. Целью организации является оказание содействия реализуемым реформам в экономической и социальной сферах, оказание экспертной поддержки в повышении эффективности проводимых преобразований.