Ўзбекистон «Яшил ҳафталик - 2019» халқаро кўргазмасида иштирок этади
Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлиги ҳамда «Ўзэкспомарказ» АЖ МКМ томонидан 84-Халқаро «Яшил ҳафталик - 2019» кўргазмасида Ўзбекистон стенди ташкил этилади. Кўргазма Берлин шаҳрида (Германия) 18-27 январь кунлари ўтказилади.
«Яшил ҳафталик» халқаро кўргазмаси озиқ-овқат саноати, боғдорчилик, қишлоқ ва ўрмон хўжаликлари соҳаларидаги энг йирик тадбирлардан бири ҳисобланади. Ушбу кўргазмада 70 давлатдан 1600дан зиёд экспонентлар ва 400 мингдан ортиқ меҳмонлар иштирок этиши кутилмоқда.
Ўзбекистоннинг ушбу кўргазмада иштирок этишидан кўзда тутилган асосий мақсадлар қуйидагилар:
• Ўзбекистоннинг мева-сабзавотлар етиштириш, ишлаб чиқариш ва қайта ишлаш бўйича ютуқлари ҳамда салоҳиятини 195 м2га эга павилионда намойиш этиш;
• Кўргазма иштирокчилари ва меҳмонларини биологик тоза қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари билан яқиндан таништириш;
• Соҳадаги халқаро тажриба билан танишиш, дунёдаги етакчи компаниялар билан барқарор ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш;
• Ўзбекистоннинг бой тарихи, маданияти, туризм салоҳияти ҳамда миллий таомларини намойиш этиш.
Кўргазма доирасида Ўзбекистоннинг иқтисодий ва экспорт салоҳияти тақдимоти ўтказилиши ҳам режалаштирилган.
Стендда табиий ва қайта ишланган мева-сабзавотлар, зираворлар, вино ва акоголли ичимликлар, тайёр ҳунарманчилик маҳсулотлари ҳамда миллий ошхона ва туризм салойиҳати учун алоҳида майдонча тақдим этилади. Шунингдек, тадбир доирасида ушбу маҳсулотларни Европа бозорларига етказиш бўйича экспорт шартномаларини тузиш режалаштирилмоқда.
Ушбу тадбир маҳаллий ишлаб чиқарувчилар учун ўз маҳсулотларини жаҳон бозорида намойиш этиш, хорижий компаниялар билан ҳамкорликни йўлга қўйиш, экспорт ҳажмлари ва етказиб бериш географиясини кенгайтиришга катта имконият ҳисобланади.
Таъкидлаб ўтиш жоиз, барча иштирокчи-компаниялар ҳамда уларнинг маҳсулотлари «Яшил ҳафталик - 2019» виртуал майдонида ҳам намойиш этилади, ва бу ўз ўрнида маҳсулот ва хизматларни масофадан туриб таклиф этишга ҳам имконият яратади.
Вазирлик мева-сабзавот ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилари, озиқ-овқат саноати вакиллари, ҳунармандлар ва бошқа барча хоҳловчиларни кўргазмада иштирок этишга таклиф қилади.
Иштирокчиларни рўйхатдан ўтказиш Ташқи савдо вазирлиги ва «Ўзэкспомарказ» АЖ МКМ томонидан амалга оширилади. Телефон: +998 71 238 50 61; электрон почта манзили: marketing@mft.uz.

Узбекистан примет участие на Международной выставке «Зеленая неделя - 2019»
Министерством внешней торговли совместно с АО НВК «Узэкспоцентр» будет организован национальный стенд Республики Узбекистан на 84-ой Международной выставке «Зеленая неделя - 2019» в городе Берлин (Германия), который пройдет с 18 по 27 января 2019 года.
Международная выставка «Зеленая неделя - 2019» является одним из крупнейших мероприятий в области продовольственной промышленности, садоводства, сельского и лесного хозяйства. Ожидается, что на выставке примут участие свыше 1 600 экспонентов из 70 стран мира и порядка 400 тысяч посетителей.
Целями участия делегации республики в работе выставки являются:
- презентация достижений и имеющегося потенциала республики по выращиванию, производству и переработке плодоовощной продукции в национальном павильоне площадью 195 кв. м.;
- широкое ознакомление посетителей и участников выставки с производством биологически чистой, органической сельскохозяйственной продукции (без применения удобрений и генетической модификации);
- ознакомление с передовым международным опытом и современными технологиями в области производства и переработки сельхозпродукции, а также установление устойчивых партнерских отношений с ведущими мировыми компаниями в данной сфере;
- презентация богатого культурно-исторического наследия и туризма Узбекистана, а также демонстрация национальной кухни.
В рамках выставки предусмотрена презентация экономического и экспортного потенциала Республики Узбекистан.
На стенде будут представлены натуральная и переработанная плодоовощная продукция, специи, приправы, винно-водочная продукция, готовые продукты ремесленничества, а также зона для презентации национальной кухни и туристического потенциала Узбекистана.
Также планируется заключение твердых экспортных контрактов на поставку свежей и переработанной плодоовощной продукции, продукции виноделия и пищевой промышленности на рынки стран ЕС.
Данное событие является перспективной возможностью для национальных производителей презентовать свою продукцию на мировом рынке, что позволит наладить сотрудничество с зарубежными партнерами, увеличить объёмы экспорта, а также расширить географию поставок.
Стоит отметить, что все представленные компании и их продукция также будут выставлены на виртуальной площадке выставки «Зеленая неделя - 2019», что позволит предложить продукцию и услуги потенциальным партнерам удаленно.
Министерство приглашает к сотрудничеству производителей плодоовощной и сельскохозяйственной продукции, компаний в пищевой промышленности, ремесленников и всех заинтересованных лиц для участия на выставке.
Регистрация участников проходит через Министерство внешней торговли Узбекистана и АО НВК «Узэкспоцентр». Желающих принять участие просим обратиться по номеру +998 71 238 50 61.