Болаларни мактабга бепул мажбурий тайёрлаш бўйича тушунтириш материали
2018 йил 8 декабрда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг «Бошланғич таълимга болаларни мажбурий 1 йиллик тайёрловга босқичма-босқич ўтиш чоралари ҳақида"ги 999-сонли қарори тасдиқланган эди Янги қарорга кўра, ўқитиш давомида инновацион педагогик технологиялар, самарали услуб ва методлар қўлланилади.
Болаларни мактабга мажбурий тайёрлаш бўйича пилот лойиҳаси Қорақалпоғистон Республикаси, Фарғона вилояти ва Тошкент шаҳрида амалга оширилганди. Гуруҳлар мактабгача таълим муассасаларига бормайдиган болалардан таркиб топди.
«Мактабгача таълим вазирлигининг эксперт гуруҳи мунтазам равишда таълим соҳасидаги мониторингни амалга ошириб келади. Хусусан, улар 1-синф ўқувчиларида тайёргарлик даражаси турли эканлиги аниқладилар. . Баъзи ота-оналар олдиндан ўз фарзандларини тўлов эвазига тайёрлов курсларга олиб борадилар, аммо ҳар бир оиланинг молиявий имконияти бирдек тенг эмас. Ўқишга тайёр бўлмаган бола зўриқишнибошдан кечиришини бир тасаввур қилинг. У синфдаги тенгдошларига нисбатан ўзи билимсизроқ ва интеллектуал кучсиз ҳис қилади. Бу эса унинг ўзини-ўзи баҳолашда ва ўқишга бўлган иштиёқида аксини топади. Бу муаммо яхши тайёрланган болаларга таъсир этмай қолмайди, чунки педагог тайёргарлиги паст ўқувчиларга материални тушунтиргунга қадар кучли болалар зерикиб ўтиришга мажбур бўладилар. Натижада биз интизомнинг ёмонлашуви ва ўқишга бўлган қизиқишнинг пасайишини кузата бошлаймиз. Мактабгача таълим вазирлиги барча учун тенг имкониятларни тақдим этиш тарафдоридир. Давлат ва хусусий мактабгача таълим муассасалари тарбияланувчиларини бошланғич таълимга тайёрлаш ҳақидаги масала «Илк қадам» дастури қўмагида ҳал этилди. Бу дастур доирасида болалар зарурий компетенцияларга эга бўладилар. Эндиликда Мактабгача таълим муассасага бормайдиган болалар ҳам 1 ҳафтада 15 соат мобайнида мазкур дастурни ўзлаштирадилар. Агарда бола лицензия асосида фаолият юритувчи мактабгача тайёрлов муассасасига қатнаётган бўлса, у мажбурий 1 йиллик курсидан озод этилади», — дейди Мактабгача таълим вазирлиги бошқармасининг бош мутахассиси Цай Елена.
Бепул 1 йиллик тайёрлов дастурини жорий этиш билан боғлиқ Қарор энг яхши жаҳон амалиётлари асосида қабул қилинди, бу амалиётни жорий қилган мамлакатлар юқори малакали инсон ресусрлари ҳисобига иқтисодий ривожланишда пешқадамлик қилмоқдалар.
«Мактабга тайёргарлик - таълимдан тўлиқ фойдаланишни яхшилаш ҳамда мактабга тайёрлов гуруҳи тарбияланувчиларининг ўқув ютуқларини яхшилаш учун кучли асосдир. Бунга боғлиқ равишда ЮНИСЕФ Ўзбекистон ҳукуматини бир йил бепул ва мажбурий мактабгача таълимни барча болалар учун таъминлаб бериш саъй-ҳаракатини юқори баҳолайди. Бундан ташқари, қисқа муддатларда мактабгача таълим вазирлиги томонидан эришилган барча ютуқларга ҳам олий баҳо беради. Айниқса, бошланғич таълимга болаларни бепул ва мажбурий тайёрлов Қорақалпоғистон Республикаси, Фарғона вилояти ва Тошкент шаҳрида пилот шаклида ўтказилиши қувонарли ҳолдир.  Энди сифат масалаларига эътиборни қаратиш лозим. Жумладан, гендер тенглик, минтақавий хилма-хиллик ва ижтимоий-иқтисодий ҳолат каби масалаларга тегишлидир, - деб таъкидлайди Саша Грауманн, ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхона раҳбари. - Глобал даражадаги тадқиқотлар мактабга тайёрловни таъминлаш қадрияти мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожини қўллаб-қувватлашдан ва яхшилашдан иборат», - деб қўшимча қилди у.
Тажриба гуруҳларига ўқув тарбия жараёнини ташкил қилиш учун ўқув-методик материаллар ва керакли адабиёт, ривожлантирувчи ўйинлар ва ўйинчоқлар, болалар ва спорт инвентарлари билан жиҳозланган алоҳида хоналар ажратилди. Ота-оналар курс ташкил этилган муассасадан мажбурий 1 йиллик тайёрлов дастури бўйича ҳужжатлари билан танишиш учун олишлари мумкин.
«Бепул бир йиллик тайёрлов 1 синф дастури ўрнини боса олмайди: болалар аввалгидек, мактабда ҳисоблашни ва ёзишни ўрганадилар. Ҳеч ким 6 ёшли болани партага ўтказиб, ундан 45 дақиқа давомида жиддий интизомни талаб қилмайди. Мажбурий таълим карточкалар, ривожлантирувчи ўйинчоқ ва ўйинлар, педагог билан қизиқарли ва имкониятли шаклда ўтказиладиган машғулотлар орқали амалга оширилади. 1-даражали вазифа ички ўқув мотивацияни шакллантириш, нутқ ривожи ва эшитиш идрокини оширишдир. Юқори мактабгача ёшдаги болаларда дунёни идрок этишда интеллектуал фаоллик ва янги билимларга эга бўлишга бўлган эҳтиёжлар кескин ўсади. Мактабгча тайёргарлик боланинг дунёқарашини кенгайтиради ва сўз бойлигини шакллантиради. Бундан ташқари, ҳарф, бўғин, рақам ва атроф-муҳитдаги дунё ҳақида асосий тушунчаларни бериб боради. Болаларда мактаб дастурининг осон ўзлаштирилиши учун мустаҳкам асосга эга бўладилар», — деб маълумот берди Мактабгача таълим вазирлиги Бош бошқармасининг бош мутахассиси Цай Елена.
Тажриба гуруҳлари учун 2018–2019 ўқув йили 2018 йилнинг 10 декабрида бошланиб, 2019 йилнинг 10 августида тугайди. Овқатланишни мажбурий ташкил қилиш назарда тутилмаган.
«Мактабга мажбурий бир йиллик тайёрлов гуруҳлари мактабгача таълим вазирлигининг ҳудудий бўлимлари томонидан шакллантиррилади. Бизнинг ходимларимиз поликлиника ва маҳаллалар берган маълумотлари асосида 2018 йил 1 сентябр санасига 5 ёшу 6 ойга тўлган болаларни аниқладилар, оилаларга ташриф буюриб, рўйхатни шакллантирдилар», — деб таъкидлади Мактабгача таълим вазирлиги Бош бошқармасининг бош мутахассиси Цай Елена.
Курс якунидан сўнг болаларга бошланғич таълимнинг мажбурий йиллик тайёрловидан ўтганлари ҳақидаги давлат намунасидаги сертификат берилади. Гуруҳда тарбияланувчилар сони 30дан кўп бўлмайди.
Бошланғич таълимга мажбурий йиллик тайёрловни жорий этиш бўйича пилот лойиҳаси амалга ошириладиган туман (шаҳар)ларнинг рўйхати

Разъяснительный материал по бесплатной обязательной подготовке детей к школе
8 декабря 2018 года было утверждено постановление Кабинета Министров № 999 «О мерах по поэтапному переходу на обязательную годичную подготовку детей к начальному образованию». Обучение будет вестись с использованием инновационных педагогических технологий и эффективных методов обучения.
Пилотный проект по обязательной подготовке детей школе был запущен в Республике Каракалпакстан, Ферганской области и Ташкенте. Группы сформированы из числа детей, не посещающих дошкольные учреждения.
«Экспертная группа МДО на регулярной основе проводит мониторинг проблем в сфере образования. В частности, было выявлено, что в первых классах учителя сталкиваются с разным уровнем подготовки учеников. Некоторые родители заранее начинают водить ребенка на платные подготовительные курсы, однако не у каждой семьи есть соответствующие финансовые возможности. Вы представляете, какой стресс испытывает не подготовленный к учебе ребенок? Он ощущает себя интеллектуально слабее одноклассников, что негативно отражается на его самооценке и мотивации к учебе. Эта проблема также влияет на подготовленных детей, которые вынуждены скучать, пока педагог объясняет материал слабым ученикам. В итоге мы наблюдаем ухудшение дисциплины и падение интереса к учебе. Министерство дошкольного образования выступает за предоставление равных возможностей для всех. Вопрос с подготовкой к начальному образованию воспитанников государственных и частных ДОУ был решен принятием программы „Первый шаг“, в рамках которой дети получают необходимые компетенции. А теперь и не посещающие ДОУ дети будут 15 часов в неделю осваивать данную программу. Если же ребенок посещает иное учреждение, оказывающее по лицензии услуги дошкольной подготовки, то он освобождается от обязательного годичного курса», — сказала главный специалист главного управления МДО Цай Елена.
Решение о внедрении бесплатной одногодичной подготовки было принято на основании лучших мировых практик, которые позволили своим странам сделать качественный рывок в экономическом развитии за счет образованных, высококвалифицированных человеческих ресурсов.
«Готовность к школе является сильной основой для улучшения полноправного доступа к образованию и учебных достижений учащихся, особенно уязвимых детей. В связи с этим, ЮНИСЕФ высоко оценивает приверженность Правительства Узбекистана обеспечению одного года бесплатного и обязательного дошкольного образования для всех детей, а также все те достижения Министерства дошкольного образования, которые были достигнуты в короткие сроки. Отрадно, что бесплатное и обязательная подготовка детей к начальному образованию будет пилотироваться в Каракалпакстане, Ферганской области и городе Ташкенте. Теперь крайне важно сосредоточить внимание на вопросах качества, особенно в тех вопросах, которые касаются гендерного равенства, регионального разнообразия и социально-экономического положения. Исследования на глобальном уровне показывают, что ценность обеспечения готовности к школе заключается в поддержании и продвижении социально-экономического развития страны», — сказал глава представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Саша Грауманн.
Для организации учебно-воспитательного процесса пилотным группам выделили отдельные помещения, оснащенные учебно-методическими материалами и литературой, развивающими играми и игрушками, детской мебелью и спортивным инвентарем. Родители по запросу могут получить для ознакомления документы по программе обязательной годичной подготовки в учреждении, на базе которого организован курс.
«Бесплатная годичная подготовка не подменяет программу первого класса: дети по-прежнему будут учиться читать, считать и писать в школе. Никто не собирается сажать 6-летнего ребенка на 45 минут за парту и требовать строгой дисциплины. Обязательное обучение проводится в доступной и занимательной форме через карточки, развивающие игрушки и игры, занятия с педагогом. Первостепенной задачей является формирование внутренней учебной мотивации, повышение уровня речевого развития и слухового восприятия. Именно в старшем дошкольном возрасте у детей резко возрастают потребности в познании мира, интеллектуальной активности и овладении новыми знаниями. Дошкольная подготовка расширит кругозор и словарный запас ребенка, а также даст основные понятия о буквах, слогах, цифрах и окружающем мире. Дети получат базу, на которую легко ляжет школьная программа», — сказала главный специалист главного управления МДО Цай Елена.
2018–2019 учебный год для пилотных групп начинается 10 декабря 2018 года и заканчивается 10 августа 2019 года. Обязательная организация питания не предусмотрена.
«Группы обязательной годичной подготовки к школе формировались территориальными отделами Министерства дошкольного образования. Наши сотрудники на основании данных поликлиник и махаллей выявляли детей, которым на 1 сентября 2018 года исполнилось 5 лет и 6 месяцев, наносили визит семьям и формировали списки»,- сказала главный специалист главного управления МДО Цай Елена.
По окончании курса детям выдадут сертификат государственного образца о прохождении обязательной годичной подготовки к начальному образованию. Количество воспитанников в группе не будет превышать 30 человек.
Перечень районов (городов), в которых реализуется пилотный проект по внедрению обязательной годичной подготовки детей к начальному образованию