Ўзбекистон Президенти Халқаро меҳнат ташкилоти бош директорини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 14 декабрь куни Тошкент халқаро аэропортида мамлакатимизда ташриф билан бўлиб турган Халқаро меҳнат ташкилоти бош директори Гай Райдер билан учрашув ўтказди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, ўзининг 100 йиллик фаолияти давомида жаҳонда ижтимоий адолатни илгари суриш ва меҳнаткашлар ҳуқуқини таъминлашга хизмат қилган Халқаро меҳнат ташкилоти билан самарали ҳамкорликни Ўзбекистон юксак қадрлашини алоҳида таъкидлади.
Мамлакатимиз 1992 йилдан буён Халқаро меҳнат ташкилотининг тўла ҳуқуқли аъзосидир. Бугунги кунга қадар ташкилотнинг 14 конвенцияси, жумладан, 8 асосий конвенцияси ратификация қилинган. 2017 йилдан бошлаб 2020 йилгача бўлган даврга мўлжалланган “Муносиб меҳнат бўйича мамлакат дастури” амалга оширилмоқда.
Ушбу дастур доирасида мамлакатимиз меҳнат қонунчилигини такомиллаштириш, фуқароларнинг меҳнат ҳуқуқларидан хабардорлигини, ҳуқуқий маданиятини ошириш бўйича тадбирлар олиб борилмоқда, меҳнат қонунчилигини бузиш ҳолатлари юзасидан тезкор чора кўришга қаратилган мулоқот механизми йўлга қўйилмоқда.
Жорий йилда Ўзбекистонда Халқаро меҳнат ташкилотининг миллий координатори офиси очилди.
Учрашувда ХМТ билан барча масалалар, жумладан, янги йўналишлар юзасидан конструктив мулоқотни давом эттириш ва шериклик муносабатларини кенгайтиришга икки томон ҳам тайёр экани таъкидланди.
Гай Райдер давлатимиз раҳбарига самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Ўзбекистонда янги босқичда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий сиёсатни юксак баҳолади.
БМТ Барқарор тараққиёт мақсадларига ҳамоҳанг амалга оширилаётган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси алоҳида қайд этилди.
Меҳмон мамлакатимиз меҳнат қонунчилиги нормалари халқаро стандартлар билан уйғунлаштирилаётгани, Ўзбекистон ратификация қилган ХМТ конвенцияларини 2018-2020 йилларда амалга ошириш бўйича “йўл харитаси” қабул қилинганига юксак баҳо берди.
Тошкентда “Барқарор тараққиёт мақсадлари доирасида муносиб бандликни таъминлаш: халқаро амалиёт ва Ўзбекистон тажрибаси” халқаро конференцияси муваффақиятли ўтказилгани самарали ҳамкорликдан далолат беради.
Учрашувда шерикликни янада кенгайтириш мулоқотни фаоллаштириш учун мустаҳкам замин яратишига, Ўзбекистонда Бандлик миллий стратегиясини ишлаб чиқишда ХМТ тажрибасидан самарали фойдаланишга хизмат қилишига ишонч билдирилди.
Ташкилот билан узоқ муддатли ҳамкорлик бўйича “йўл харитаси”ни ишлаб чиқиш ва қабул қилиш, мамлакатимиз томонидан ХМТ конвенцияларини ратификациядан ўтказиш ишларини давом эттириш, меҳнат муносабатлари соҳасида мутахассисларини тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш, касаба уюшмалари ва Иш берувчилар конфедерацияси фаолиятини қўллаб-қувватлаш тўғрисида келишувларга эришилди.

Президент Республики Узбекистан принял Генерального директора Международной организации труда
Сегодня, 14 декабря, сразу по прилёту из Кашкадарьинской области в аэропорту Ташкента Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провёл встречу с Генеральным директором Международной организации труда Гаем Райдером, находящимся с визитом в Узбекистане.
Тепло приветствуя гостя, глава нашего государства особо отметил, что в Узбекистане высоко оценивают плодотворное сотрудничество с Международной организацией труда, которая на протяжении 100 лет своей деятельности способствовала продвижению социальной справедливости и обеспечению прав трудящихся в мире.
Наша страна является полноправным членом Международной организации труда с 1992 г. До настоящего времени ратифицировано 14 конвенций Организации, включая
8 основополагающих. С 2017 г. реализуется «Страновая программа достойного труда» до 2020 г.
В рамках этой Программы осуществляются мероприятия по совершенствованию трудового законодательства республики, повышению информированности граждан о трудовых правах, налаживается механизм обратной связи для укрепления правовой культуры населения и оперативного реагирования на нарушения законодательства в сфере трудовых отношений.
С этого года в республике открыт Офис национального координатора Международной организации труда.
На встрече была подчёркнута взаимная готовность продолжать конструктивный диалог и расширять партнёрские отношения с МОТ по всем вопросам, в том числе по новым направлениям.
Г. Райдер, выразив искреннюю благодарность за радушный приём, дал высокую оценку проводимой на новом этапе социально-экономической политике Узбекистана.
Особенно отмечена осуществляемая Стратегия действий по развитию республики до 2021 г., которая созвучна с Целям устойчивого развития ООН.
Г. Райдер приветствовал гармонизацию трудовых норм Узбекистана с международными стандартами, принятие Дорожной карты по реализации в 2018-2020 гг. конвенций МОТ, ратифицированных нашей страной.
Свидетельством плодотворного сотрудничества является успешное проведение в Ташкенте международной конференции «Обеспечение достойной занятости в контексте целей устойчивого развития: международная практика и опыт Узбекистана».
В ходе встречи была выражена уверенность в том, что дальнейшее расширение партнёрства создаст прочную основу для углубления диалога, позволит эффективно задействовать опыт МОТ при разработке в Узбекистане Национальной стратегии занятости.
Достигнута договорённость о разработке и принятии Дорожной карты долгосрочного сотрудничества с Организацией, продолжении работы по ратификации нашей страной конвенций МОТ, повышении квалификации и подготовке специалистов в сфере трудовых отношений, поддержке деятельности профсоюзов и Конфедерации работодателей.