Президент вилоят иқтисодиётини ривожлантириш йўлларини кўрсатиб ўтди
Президент Шавкат Мирзиёев 14 декабрь куни Қарши шаҳрида бўлиб ўтган йиғилишда Қашқадарё иқтисодиётини таркибий ўзгартириш, одамларни иш билан таъминлаш йўлларини кўрсатиб ўтди.
- Ижтимоий масалаларни ҳал қилиш учун аввало иқтисодиётни ривожлантириш керак. Шу боис 2019-2020 йилларда саноат, қишлоқ хўжалиги, хизмат кўрсатиш ва бошқа соҳаларда амалга ошириладиган 1 минг 200 дан зиёд лойиҳа бўйича таклифлар ишлаб чиқилди, - деди Шавкат Мирзиёев.
Жорий йилда вилоятга 63 мингдан зиёд хорижлик сайёҳ келгани, лекин бу жудаям камлиги қайд этилди. Бу соҳадаги барча имкониятларни ишга солиш, Шаҳрисабзни фестиваллар шаҳрига айлантириш бўйича кўрсатмалар берди.
Қишлоқ хўжалигидаги натижалар қониқарсизлиги, пахтачиликда жиддий камчиликларга йўл қўйилгани танқид қилинди. Келгуси йили вилоятда пахта етиштиришни 52 фоиз майдонда кластер усулига ўтказиш, тайёр маҳсулотлар экспортини икки баробар ошириш вазифаси қўйилди.
Давлатимиз раҳбари Яккабоғ, Қамаши, Шаҳрисабз, Китоб туманларида 10 минг гектар майдонда узум, Чироқчи ва Косон туманларида 20 минг гектар лалми ерда тарвуз етиштириш имкониятларини кўрсатиб ўтди. Деҳқон хўжаликлари ва томорқаларга нўхат, мош, ловия, кунжут каби бозорбоп маҳсулотлар экиш одамларга иш, қўшимча даромад бўлишини таъкидлади.
Президент видеоселектор орқали туманлардаги одамлар билан мулоқот қилиб, уларнинг таклиф ва истакларини бажариш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.

Президент определил пути развития экономики области
Президент Шавкат Мирзиёев 14 декабря на прошедшем в Карши совещании указал на необходимые структурные изменения в экономике Кашкадарьи и меры по обеспечению занятости населения.
- Для решения социальных вопросов прежде всего необходимо развивать экономику. В связи с этим были разработаны предложения о реализации в 2019-2020 годах более 1 тысячи 200 проектов в промышленности, сельском хозяйстве, сфере услуг и других, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что в текущем году область посетили более 63 тысяч иностранных туристов, что очень мало. Даны указания приложить все усилия к развитию туризма, превращению Шахрисабза в фестивальный город.
Подвергнуты критике неудовлетворительные результаты в сельском хозяйстве, серьезные недостатки в хлопокодстве. Поставлена задача перевести в следующем году 52 процента хлопковых площадей на кластерный метод, вдвое увеличить экспорт готовой продукции.
Глава государства указал на возможности выращивания винограда на 10 тысячах гектарах в Яккабагском, Камашинском, Шахрисабзском, Китабском районах, арбузов на 20 тысячах гектарах богарных земель Чиракчинского и Касанского районов. Отметил, что выращивание в дехканских хозяйствах и на приусадебных землях нута, маша, фасоли, кунжута и других востребованных культур могло бы стать хорошим источником занятости и дополнительного дохода.
Президент побеседовал с жителями области через видеоконференцсвязь, дал ответственным лицам поручения по решению озвученных предложений и проблем.