Шавкат Мирзиёев: Меҳнатсиз, машаққатсиз натижага эришиб бўлмайди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташқи бозорларга чиқиш, ҳар бир соҳани ислоҳ қилишдан мақсад халқимиз манфаатини таъминлаш эканини таъкидлади.
- Мана кўряпсизлар, деярли ҳар куни фармон, қарор чиқяпти. Уларнинг устида ташкилотлар, экспертлар ойлаб, йиллаб ишлайди. Бу фармон, қарорларни ишлаб чиқиш азоб. Уларни амалга ошириш ўн карра азоб, - деди давлатимиз раҳбари.
Жойлардаги ижро органлари сусткашликка, жамоатчилик улардан талаб қилишда бефарқликка йўл қўяётгани танқид қилинди.
- Халқимиз яхши яшашини, ривожланган давлатлар қаторига чиқишни истаймиз. Лекин ҳеч ким меҳнатсиз, машаққатсиз натижага эришмаган, эришолмайдиям! Президент келиб йўналиш беради, вазифа қўяди. Уларни ким амалга оширади? Одамлар қачон уйғонади? Биз анча нарсада кечикканмиз. Агар эндиям уйғонмасак олдимизга қўйган катта мақсадларимизга етолмаймиз. Биров келиб биз учун ҳеч нарса қилиб бермайди, - деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз дунёдаги рақобатга муносиб бўлиш, бирни икки қилиш учун ҳар бир раҳбар, ҳар бир ёш ҳар куни ўқиши, ўзини қийнаши, изланиши кераклигини таъкидлади.

Шавкат Мирзиёев: Без труда, без преодоления трудностей невозможно достичь результата
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев отметил, что цель усилий по выходу на внешние рынки, реформированию каждой сферы заключается в обеспечении интересов народа.
- Как видите, почти каждый день принимаются указы, постановления. Ориганизации, эксперты месяцами, годами работают над ними. Разработка этих указов, постановлений - сложное дело. Обеспечивать их исполнение - сложнее в десять раз, - сказал глава государства.
Подвергнуты критике пассивность органов исполнительной власти на местах и отсутствие у общественности требовательности к ним.
- Мы хотим, чтобы наш народ жил хорошо, страна вошла в число развитых государств. Однако без труда, без преодоления трудностей еще никто не достиг и не достигнет этого! Приезжает Президент, дает направления, ставит задачи. Кто их будет исполнять? Когда люди пробудятся, наконец? Ведь мы во многом опоздали. Если и сейчас не проснемся, не сможем достичь поставленных перед собой больших целей. Никто не придет и не сделает это за нас, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент отметил, что для достойного конкурирования в мире каждый руководитель должен повседневно читать, открывать для себя новое, работать с еще большей самоотдачей.
Посредством видеоконференцсвязи за совещанием наблюдают представители широкой общественности области.