Қарши шаҳрида энг сўнгги технологиялар билан жиҳозланган шифохоналар ташкил этилди
Илгари кардиологик ёки эндокринологик касаллик билан оғриган қашқадарёлик беморлар пойтахтимизга, баъзан хорижий давлатларга бориб даволанарди. Энди хорижликлар шифо излаб Қаршига келиши мумкин. Чунки бу ерда энг сўнгги русумдаги ускуналар билан жиҳозланган замонавий шифохоналар бор.
Президентимиз 2017 йил 24-25 февраль кунлари Қашқадарё вилоятига ташрифи чоғида Қарши шаҳрида Республика ихтисослаштирилган кардиология ҳамда Республика ихтисослаштирилган эндокринология илмий-амалий тиббиёт марказларининг филиалларини ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берган эди. Ўтган қисқа вақтда ёнма-ён жойлашган икки йирик марказ қуриб битказилди.
Давлатимиз раҳбари 13 декабрь куни бу ерга ташриф буюриб, беморлар учун яратилган шароитлар, замонавий техника ва ускуналарни кўздан кечирди.
120 ўринли Республика ихтисослаштирилган кардиология илмий-амалий тиббиёт маркази Қарши филиалига дунёда энг янги чиққан ташхис ва даволаш аппаратлари олиб келинди. Реабилитация ва юрак ишемик касалликлари, сурункали юрак етишмовчилиги ва аритмология, артериал-гипертензия, рентген-эндоваскуляр жарроҳлик, кардиожарроҳлик, қабул-диагностика каби бўлимлар, кунлик 100 қатновга мўлжалланган поликлиника фаолияти йўлга қўйилди. Германия, Россия каби давлатларда таҳсил олган малакали шифокорлар ишга жалб қилинди. Улар ўз тажрибаси ва билимларини вилоятдаги ҳамкасбларига ҳам ўргатади.
Марказда коронарография, вентрикулография, томирлар ангиографияси, коронар томирларни стенлаш, баллонли вальвулопластика, бўлмачалараро ва қоринчалараро тўсиқ нуқсонларини окклюдер ёрдамида бартараф этиш, аортакоронар шунтлаш, юрак орттирилган нуқсонларидан клапанларни протезлаш, аорта ва унинг шохларида, юрак туғма нуқсонларида қилинадиган жарроҳлик амалиётлари бажарилади. Бу тиббиёт туризми ривожланишига ҳам ҳисса қўшади.
Республика ихтисослаштирилган эндокринология маркази филиали ҳам Қашқадарё учун жуда зарур эди.
Шу пайтгача бундай тиббий хизмати вилоят эндокринология диспансерида кўрсатилиб, жиҳозлари, даволаш тизими эскича эди.
Президентимиз ташаббуси билан ташкил этилган 150 ўринли янги шифохона эндокринологик касалликларни профилактика қилиш ва самарали даволашга хизмат қилади. Бу ерда йилига 700-800 жарроҳлик амалиётини ўтказиш мумкин.
Янгиликлардан яна бири – Диабет мактаби фаолияти йўлга қўйилгани. Мазкур мактабда малакали ҳамширалар қандли диабетга чалинган беморларга ўз-ўзини назорат қилиш, касалликнинг келиб чиқиш омиллари, унинг олдини олиш йўллари, болаларга эса нон бирлигига асосан тўғри овқатланиш тартиби ўргатилади.
Бу марказлар бошқа шифохоналарга намуна бўлиши керак. Фақат касалларни даволаш билан чекланмасдан, ўз йўналиши бўйича хасталикларнинг олдини олиш, бунинг учун аҳолининг тиббий маданиятини ошириш зарур, деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз мазкур тиббиёт муассасаларига малакали мутахассисларни жалб қилиш, аҳолига тиббий хизмат кўрсатиш қамрови ва сифатини янада ошириш юзасидан топшириқлар берди.

В Карши организованы клиники, оснащенные по последнему слову техники
Прежде за лечением кардиологических или эндокринологических заболеваний кашкадарьинцам приходилось посещать столицу, иногда выезжать за рубеж. Теперь сам областной центр - Карши - станет привлекательным местом для медицинского туризма, так как здесь уже есть современные клиники, оснащенные по последнему слову техники.
Президент в ходе посещения Кашкадарьи в феврале 2017 года дал указания по открытию в Карши филиалов республиканских специализированных медицинских центров кардиологии и эндокринологии. За прошедшее короткое время завершено строительство двух крупных медицинских центров, расположившихся по соседству.
13 декабря глава государства посетил центры, ознакомился с созданными для пациентов условиями, современным оборудованием.
Каршинский филиал Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра кардиологии на 120 койко-мест оснащен новейшей диагностической и терапевтической аппаратурой. Здесь будет налажена деятельность отделений реабилитации и сердечно-ишемических заболеваний, хронической сердечной недостаточности и аритмологии, артериальной гипертензии, рентгенно-эндоваскулярной хирургии, кардиохирургии, приемно-диагностического отделения, а также поликлиники, рассчитанной на прием 100 человек в день. Привлечены квалифицированные врачи, прошедшие обучение в Германии, России и других странах. Они поделятся опытом и знаниями с местными коллегами.
В центре будут выполняться такие диагностические процедуры и хирургические операции, как коронарография, вентрикулография, ангиография сосудов, стентирование коронарных сосудов, баллонная вальвулопластика, окклюдерное устранение пороков межпредсердной и межжелудочковой перегородки с помощью окклюдера, протезирование клапанов, лечение приобретенных и врожденных пороков.
До настоящего времени эндокринологическая помощь в области оказывалась в региональном диспансере с устаревшим оборудованием и методиками лечения. Ответом на острую необходимость в современных услугах эндокринологии стал филиал Республиканского специализированного центра эндокринологии.
Новая клиника на 150 койко-мест, организованная по инициативе Президента, послужит эффективной профилактике и лечению заболеваний такого рода. Коллектив будет способен проводить в год 700-800 хирургических операций.
Одним из новшеств стала Школа диабета. В ней квалифицированные медсестры будут обучать больных диабетом контролировать себя, детей - правильно питаться, рассчитывая хлебные единицы, а также факторам возникновения и путям предотвращения заболевания.
Работа этих центров должна стать образцовой для всех медицинских учреждений. Необходимо не ограничиваться лишь лечением, но и предупреждать заболевания, повышать медицинскую культуру населения, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент дал поручения по привлечению квалифицированных специалистов в данные медицинские учреждения, дальнейшему расширению охвата и повышению качества медицинского обслуживания населения.