Тўқимачилик корхонасининг иккинчи босқичи ишга тушди
Мазкур лойиҳа Ўзбекистон Президентининг 2016 йил 21 декабрдаги қарори билан тасдиқланган дастурдан ўрин олган бўлиб, давлатимиз раҳбарининг вилоятга аввалги ташрифлари чоғида бажарилаётган ишлар ҳақида маълумот берилган эди.
Қисқа вақтда собиқ пахта заводига қарашли қаровсиз ерда замонавий корхона барпо этилди. Швейцария ва Япониядан энг сўнгги русумдаги тозалаш, йигириш ва ўраш ускуналари келтириб ўрнатилди. Биринчи босқичда ип-калава ишлаб чиқариш йўлга қўйилди. 300 га яқин одам иш билан таъминланди.
Жорий йилнинг ўтган даврида 12 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маҳсулот Польша, Туркия, Эрон, Миср каби ўнга яқин мамлакатга экспорт қилиниб, 50 миллиард сўмлик маҳсулот ички бозорга етказиб берилди.
Корхонада толани тозалашдан тортиб, ўрашгача бўлган барча жараён автоматик тарзда бошқарилади. Бу ердаги лабораторияда тола ва ип сифати назорат қилиб борилади.
Давлатимиз раҳбари ушбу лабораторияни ҳам кўздан кечирди, ишчилар билан суҳбатлашди.
Президентимизнинг ташрифи чоғида лойиҳанинг иккинчи босқичи – йилига 3 минг тонна трикотаж мато ишлаб чиқариш қувватига эга тўқув фабрикаси фаолиятига старт берилди.
Умумий қиймати 53 миллион АҚШ долларидан зиёд бўлган корхонанинг навбатдаги босқичларида мато тўқиш, уни бўяш, тайёр кийим-кечак ишлаб чиқариш режалаштирилган.
Жумладан, тикув маҳсулотлари ва тайёр кийим-кечак ишлаб чиқариш фабрикаси 2019 йил январь ойида ишга туширилади. Ушбу лойиҳанинг қиймати 3 миллион доллардан иборат бўлиб, ишлаб чиқариш ускуналари Европанинг илғор технологияларидан иборат. Фабрика ишга тушиши натижасида 700 га яқин янги иш ўрни яратилиб, йилига 9 миллион дона тайёр маҳсулот ишлаб чиқарилади.
Эътиборли жиҳати, бугунги кунда корхонада энг самарали иқтисодий тизим бўлган пахта-тўқимачилик кластери ташкил қилинган бўлиб, бунинг учун Қарши тумани ҳудудидан 10 минг гектар ер майдони ажратилган. Яъни, пахта етиштиришдан бошлаб, уни қайта ишлаш ва тайёр маҳсулот қилиб сотишгача бўлган жараён ушбу корхонанинг ўзида амалга оширилади. Бу орқали маҳсулот таннархини арзонлаштириш ва сифатини оширишга эришилади.
Шавкат Мирзиёев корхонанинг кейинги босқичларини ҳам тезроқ ишга тушириш, тайёр маҳсулот турларини ва экспорт географияси янада кенгайтириш, пахта-тўқимачилик кластерини такомиллаштириш бўйича кўрсатмалар берди.
Шу ерда Сингапурнинг «Индорама» компанияси томонидан Қашқадарё ва Сирдарё вилоятларида пахта тўқимачилик кластерлари ташкил этиш, мамлакатимизнинг Польша, Эрон Ислом Республикаси, Буюк Британиядаги элчихоналари томонидан Қашқадарё вилоятига хорижий инвестицияларни жалб этиш, қишлоқ хўжалиги, саноат, хизмат кўрсатиш соҳаларида йирик лойиҳаларни амалга оширишга қаратилган режалар тақдимоти ўтказилди.

Введен в строй второй этап предприятия
Проект был включен в программу, утвержденную постановлением Президента от 21 декабря 2016 года, информация о нем была представлена в ходе предыдущих поездок главы государства в область.
За короткое время на заброшенной территории бывшего хлопкоочистительного завода появилось современное предприятие. Оно оснащено новейшим очистным, прядильным и мотальным оборудованием из Швейцарии и Японии. На первом этапе налажена глубокая переработка хлопкового волокна. Здесь трудятся около 300 человек.
За минувший период текущего года в Польшу, Турцию, Иран, Египет и другие страны экспортировано продукции на 12 миллионов долларов, продукция на 50 миллиардов сумов поставлена на внутренний рынок.
Все процессы от очистки волокна до прядения пряжи автоматизированы. Здешняя лаборатория строго контролирует качество волокна и пряжи.
Глава государства ознакомился также с деятельностью лаборатории, побеседовал с работниками.
В ходе посещения Президента в завершение второго этапа проекта дан старт деятельности прядильной фабрики мощностью 3 тысячи тонн трикотажной ткани в год.
На следующих этапах предприятия общей стоимостью 53 миллиона долларов намечено наладить изготовление и покраску ткани, производство готовой продукции. В частности, фабрика готовой швейной продукции и одежды будет введена в строй в январе 2019 года. Стоимость данного проекта составляет 3 миллиона долларов, намечено оснащение передовыми европейскими технологиями. В результате будет создано около 700 новых рабочих мест и организовано производство 9 миллионов единиц готовой продукции в год.
Примечательно, что на предприятии организован хлопково-текстильный кластер, для которого выделено 10 тысяч гектаров площадей на территории Каршинского района. Все процессы от выращивания хлопчатника, переработки сырья, производства и реализации продукции будут осуществляться в рамках одного предприятия. Это позволит снизить себестоимость продукции, повысить качество, производить в области конкурентоспособную на мировом рынке готовую продукцию.
Шавкат Мирзиёев дал конкретные указания по скорому и качественному выполнению следующих этапов предприятия, дальнейшему расширению ассортимента и географии экспорта продукции, совершенствованию хлопково-текстильного кластера.
Состоялась презентация проектов по организации сингапурской компанией «Индорама» хлопково-текстильных кластеров в Кашкадарье и Сырдарье, привлечению иностранных инвестиций в Кашкадарьинскую область с участием посольств нашей страны в Польше, Иране, Великобритании, представлены планы по реализации крупных проектов в сельском хозяйстве, промышленности, сфере услуг.