Президент тежамкор иссиқхоналарни кўпайтириш бўйича топшириқ берди
Чўл ҳудудида жойлашган туманда бундай иссиқхона бўлиши жудаям муҳим. Чунки сифатли сабзавотларга эҳтиёж бор, сув эса танқис.
Тадиркор Қобилжон Ғуломов кам имкониятдан фойдаланиш йўлини топди. 2016 йили «Муборак  иссиқлик электр маркази» акциядорлик жамияти ёнидаги ташландиқ ҳудуддан 2 гектар ер олиб иссиқхона барпо этди. Ёмғир тўпланадиган 800-1000 тонналик ҳовузлар қурди. Иссиқхонадаги сабзавотлар томчилатиб суғорилади.
Яна бир самарали томони, иссиқхона «Муборак иссиқлик электр маркази»да ҳосил бўладиган иссиқ сув орқали қиздирилади. Электр маркази учун совуқ сув керак. Шу боис иссиқхонада бу сув айлантирилиб, совугач қувурлар орқали иссиқлик корхонасига қайтарилади. Бундан иккала томон ҳам ютади.
Бундай тежамкорлик эвазига натижа кутилганидан ҳам яхши бўлди. Тадбиркор яна 7 гектар ерда иссиқхона қурди. У иссқхонада етиштирилаётган помидор, бодринг каби маҳсулотларнинг асосий қисмини экспорт қилиб, катта фойда олишни чамалаяпти.
Айни пайтда иссиқхонада қарийб юз киши меҳнат қилмоқда. Келгусида иссқхонани янада кенгайтириб, иш ўринларини кўпайтириш режалаштирилган.
Умуман, туман бўйича 60 тадбиркорга шу каби иссиқхона қуриш учун 300 гектар ер ажратилган.
Президентимиз замонавий иссиқхонани кўздан кечириб,  ишчилар билан мулоқот қилди.
Аҳоли фаровонлигини ошириш, доимий ва мавсумий иш ўринлари очишда муҳим ўрин тутадиган бундай иссиқхоналар тармоғини янада кенгайтириш зарурлигини таъкидлади.
Шу ерда Қашқадарё вилоятида 2019-2020 йилларда иссиқхоналар ташкил этиш, Чироқчи туманида лалми майдонларда полиз экинларини кўпайтириш, аҳоли томорқаларидан фойдаланиш самарадорлигини оширишга қаратилган қатор лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.

Президент поручил создать больше экономичных теплиц
В районе, большую часть которого занимает степь, создание таких теплиц особенно важно для обеспечения изобилия на столе населения в условиях нехватки воды.
Предприниматель Кобилжон Гуломов смог создать экономичную теплицу. В 2016 году, получив в распоряжение 2 гектара земли рядом с акционерным обществом "Мубарекская теплоэлектроцентраль", возвел теплицу и резервуары для сбора дождевой воды. Овощи в теплице орошаются капельным методом.
Важно и то, что теплица обогревается горячей водой, поступающей от Мубарекской ТЭЦ. Теплоэлектроцентраль, в свою очередь, нуждается в холодной воде. Горячая вода после циркуляции в теплице остывает и направляется обратно предприятию теплоснабжения. От этого выигрывают обе стороны.
Эта методика доказал свою эффективность. Предприниматель построил теплицы на еще 7 гектарах. Основную часть выращенных в них помидоров, огурцов и другой продукции он намерен отправить на экспорт и ожидает солидную прибыль.
В настоящее время в теплицах трудятся почти сто человек. В дальнейшем планируется расширение деятельности и создание новых рабочих мест.
В целом по району 60 предпринимателям выделено 300 гектаров под строительство подобных теплиц.
Президент осмотрел современную теплицу, побеседовал с работниками.
Он отметил, что необходимо еще дальше расширять сеть таких теплиц, играющих сегодня важную роль в повышении благосостояния населения, создании сезонных рабочих мест.
Здесь же состоялась презентация проектов по организации в Кашкадарьинской области теплиц в 2019-2020 годы, расширению выращивания бахчевых культур на богарных землях Чиракчинского района, повышению эффективности использования населением приусадебных участков и других.