“Давлат харидлари тизимида шаффофликни таъминлаш ва рақобатни кучайтириш” мавзусида матбуот анжумани ўтказилди
2018-12-12 | Иқтисодиёт
Жорий йил 10 декабрь куни Миллий матбуот марказида оммавий ахборот воситалари учун “Давлат харидлари тизимида шаффофликни таъминлаш ва рақобатни кучайтириш” мавзусида матбуот анжумани ўтказилди.
Матбуот анжумани Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги ва “Ўзбекистон Республика товар-хом ашё биржаси” АЖ томонидан ташкил этилди. Тадбирдан кўзланган асосий мақсад кенг жамоатчиликни электрон давлат харидларини ташкиллаштириш ва ўтказиш натижалари билан таништиришдан иборат бўлди.
Матбуот анжуманида таъкидланганидек, жорий йилда “Давлат харидлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг қабул қилиниши билан давлат харидларининг миллий тизими ривожланишнинг янги босқичига кўтарилди. Хусусан, харид қилиш жараёнлари электрон дўкон, электрон аукцион, танлов, тендер ва ягона етказиб берувчидан давлат хариди шаклларида амалга оширила бошлади. Давлат харидларининг субъектлари бюджет ва корпоратив буюртмачиларга ажратилди.
Бундан ташқари, давлат харидларининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш, бюджет ташкилотлари ва давлат улуши бўлган корхоналар маблағларидан самарали фойдаланиш, шунингдек, бу соҳада соғлом рақобатни шакллантириш ва ривожлантириш бўйича амалий чоралар кўрилди. Бунинг учун xarid.uz – махсус ахборот портали ишга туширилди ва “Ўзбекистон Республика товар-хом ашё биржаси” АЖ эса мазкур порталнинг оператори сифатида белгиланди.
Айни пайтда xarid.uz портали Ўзбекистон Республикасида давлат харидлари бўйича ягона ахборот ресурси ҳамда электрон давлат харидларини амалга ошириш бўйича онлайн савдо майдончаси саналади. Бунинг натижасида товар етказиб берувчилар, энг аввало тадбиркорлик субъектлари онлайн режимда давлат харидлари тизимидан эркин фойдалана оладилар, бу эса соҳада рақобат муҳитини шакллантиришга ва харидлар баҳосининг пасайишига хизмат қилади.
Янги тизимнинг асосий янгиликларидан бири давлат харидлари жараёнида электрон рақамли имзодан фойдаланиш амалиётининг қўлланилиши ва биржанинг Ҳисоб-китоб клиринг палатаси воситасида тузилган шартномаларнинг кафолатланганлиги бўлди. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Ғазначилиги ҳамда бошқа давлат идоралари билан  биржа ўртасида электрон маълумот алмашинуви йўлга қўйилди.
Тадбиркорларни давлат харидлари бўйича электрон савдоларга жалб этиш мақсадида кенг қамровдаги пиар кампания ўтказилди. Мамлакатнинг ҳар бир туманида кенг жамоатчилик ва биржа мижозларини янги тартиб билан таништириш мақсадида қатор семинарлар ва турли тадбирлар ташкил этилди.
Электрон дўкон ва аукцион савдоларида буюртмачилар ва етказиб берувчиларнинг рўйхатдан ўтиш жараёнини енгиллаштириш учун xarid.uz порталига ўқув видеороликлари жойлаштирилди. Мижозларга қулайлик яратиш мақсадида СМС-хабар бериш хизмати ишга туширилди ва порталдаги шахсий кабинет имкониятлари янада кенгайтирилди. Хусусан, dxarid.uzex.uz ва shop.uzex.uz сайтларида шахсий кабинет орқали “Шартномани бекор қилиш” хизмати фаоллаштирилди, бу орқали ўзаро розилик асосида тузилган шартномани бекор қилиш имконияти пайдо бўлди. Бунда давлат харидлари иштирокчиларидан жарима маблағи ундирилмайди.
Шу билан бирга ЎзРТХБ Call-маркази хизмати операторларининг таркиби кенгайтирилди ва хизматнинг қўшимча (+71) 207-00-33 телефон рақами ишга туширилди ва унда абонентнинг навбатга туриш хизмати фаоллаштирилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПҚ-3953 сонли “Ўзбекистон Республикасининг “Давлат харидлари тўғрисида”ги қонунини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига асосан давлат харидлари бўйича электрон аукцион ўтказилиш муддати 10 кундан 5 кунгача, танлов ўтказиш тўғрисидаги эълонни порталга жойлаштириш муддати эса 30 кундан 10 кунгача қисқартирилди.
Махсус ахборот порталининг оператори ҳузурида Давлат харидлари соҳасидаги шикоятларни кўриб чиқиш комиссияси ташкил этилди. Ушбу комиссиянинг Раиси Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлигининг Давлат харидлари бўлими бошлиғи Аброр Гадоев ҳисобланади. Комиссия таркибига шунингдек, Ўзбекистон Республика товар-хом ашё биржаси, Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларни ривожлантириш вазирлиги, Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси, Ўзбекистон Савдо-саноат палатасининг вакиллари ҳам киритилган.
Комиссия ўз ваколати доирасида ҳафтада икки маротаба давлат харидларига оид шикоятларни, шу жумладан буюртмачиларнинг қонунга хилоф ҳаракатлари ёки қарорлари ва етказиб берувчиларни инсофсиз ижрочиларнинг ягона реестрига киритиш каби низоли масалаларни кўриб чиқади. Комиссия иш бошлагандан буён шикоятлар бўйича 712 та қарорлар қабул қилинган, уларнинг натижасига кўра 22 нафар етказиб берувчи инсофсиз ижрочиларнинг ягона реестрига киритилди.
Муаммоли вазиятлар юзага келишининг олдини олиш мақсадида давлат харидларининг иштирокчилари тузилган шартнома доирасидаги ўз мажбуриятларини қатьиян қонунга асосан амалга оширишлари муҳим эканлиги таъкидланди. Буюртмачилар ва етказиб берувчилар шахсий кабинет орқали бажарилаётган ҳаракатлари ва порталга жойлаштираётган маълумотларининг ишончлилиги учун ўзлари тўлиқ масъулдирлар.
Айни вақтда тизимда 50 мингдан зиёд буюртмачилар ва етказиб берувчилар рўйхатдан ўтказилган. Ҳар куни тизимга 8 мингдан зиёд эълонлар келиб тушади, 15 мингдан ортиқ талабномалар қайта ишланади, 5 мингдан зиёд битимлар шакллантирилади. Биржанинг Call-марказ хизмати бир кун давомида биргина давлат харидлари масалалари бўйича 500 дан ортиқ қўнғироқлар ва 30 га яқин онлайн мурожаатларни қабул қилмоқда.
2018 йилнинг май ойидан, яъни тизим ишга тушган вақтдан ноябрь ойига қадар xarid.uz порталида умумий қиймати 1,5 трлн сўмдан ортиқ 447 мингта шартномалар тузилган. Жумладан, бюджет буюртмачилар 901,9 млрд сўмга тенг 364 мингта битимлар, корпоратив буюртмачилар эса 679,7 млрд сўмга тенг 83 мингта битимларни имзолаганлар. Умумий ҳисобда электрон дўкон орқали тузилган шартномаларнинг қиймати 488,0 млрд сўмни, электрон аукцион орқали 1,09 трлн сўмни ташкил этади. Тузилган битимларда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг улуши 96% дан ошди.
Кўриб чиқилаётган давр мобайнида бюджет ва корпоратив буюртмачиларнинг 267,6 млрд сўмга тенг маблағи иқтисод қилинган. Яъни, электрон дўкон орқали 48,7  млрд сўмлик маблағ тежалган бўлса, электрон аукцион ўтказилиши натижасида 218,9 млрд сўмлик маблағлар иқтисод қилинди.
Ҳудудий кесимда, давлат харидларига оид шартномаларнинг катта қисми, яъни 39% Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида тузилди. Навбатдаги йирик харидлар Навоий (улуши 14%), Фарғона (8%), Самарқанд (7%) вилоятларига тўғри келади. Бошқа ҳудудларнинг улушлари эса 2-5% атрофида.
Келгусида электрон давлат харидлари бўйича электрон тизим ва махсус ахборот порталини янада ривожлантириш, шунингдек, давлат харидлари иштирокчилари ўртасида ўзаро ҳисоб-китоб механизмини такомиллаштириш мўлжалланган.
Тадбир якунида анжуман иштирокчилари ўртасида мавзуга доир фикр алмашинуви бўлиб ўтди, журналистлар қизиқтирган саволларига жавоб олдилар.

Проведена пресс-конференция на тему «Обеспечение прозрачности и повышение конкуренции в системе государственных закупок»
2018-12-12 | Экономика
10 декабря 2018 года в Национальном пресс-центре проведена пресс-конференция для средств массовой информации на тему «Обеспечение прозрачности и повышение конкуренции в системе государственных закупок».
Организаторами пресс-конференции выступили Национальное агентство проектного управления при Президенте Республики Узбекистан и АО «Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа». Главной целью мероприятия было ознакомление широкой общественности с итогами организации и осуществления электронных государственных закупок.
Как было отмечено на пресс-конференции с принятием в текущем году Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках», национальная система государственных закупок вступила в новый этап своего развития. В частности закупочные процедуры начали осуществляться в форме электронного магазина, электронного аукциона, конкурса, тендера и государственной закупки у единого поставщика. Субъекты государственных закупок были подразделены на бюджетных и корпоративных заказчиков.
Кроме того, приняты практические меры по обеспечению открытости и прозрачности государственных закупок, эффективности использования средств бюджетных организаций и предприятий с государственной долей, а также по формированию и развитию здоровой конкуренции в данной сфере. Для этого создан специальный информационный портал по государственным закупкам – xarid.uz, оператором которого назначено АО «Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа».
В настоящее время портал xarid.uz является единым информационным ресурсом по государственным закупкам в Республике Узбекистан и онлайн торговой площадкой для осуществления электронных государственных закупок. Благодаря этому все поставщики товаров, в первую очередь субъекты предпринимательства имеют свободный доступ к госзаказам в режиме онлайн, что также способствует формированию конкурентной среды и снижению стоимости закупок.
Главными новшествами новой системы стало широкое применение в процедурах государственных закупок электронной цифровой подписи и обеспечение гарантии заключаемых сделок посредством Расчётно-клиринговой палаты биржи (РКП). Внедрено взаимодействие электронными базами данных между биржей и Казначейством Министерства финансов Республики Узбекистан, а также с другими государственными органами.
В целях широкого привлечения предпринимателей к электронным торгам по государственным закупкам проведена широкомасштабная пиар кампания биржи, в каждом регионе страны организованы регулярные семинары и другие мероприятия по доведению до широкой общественности и клиентов биржи информации о новом порядке.
Для облегчения регистрации заказчиков и поставщиков в электронном магазине и аукционе на портале xarid.uz размещены учебные видеоролики. Чтобы создать дополнительные удобства для клиентов биржи внедрена новая услуга СМС-информирование клиентов и расширены функциональные возможности персонального кабинета портала. В частности в персональном кабинете dxarid.uzex.uz и shop.uzex.uz внедрена функция «Расторжение договора» которая позволяет расторгнуть заключенный договор по обоюдному согласию. При этом штрафные санкции с участников государственных закупок не взимаются.
Наряду с этим расширен состав операторов круглосуточной службы Call-центра УзРТСБ, а также запущен дополнительный телефонный номер службы (+71) 207-00-33 по которому также активирована функция очередь ожидания абонемента.
В соответствие с Постановлением Президента Республики Узбекистан ПП №-3953 «О мерах по реализации Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках» срок проведения электронного аукциона по государственным закупкам сократился с 10 до 5 дней, а срок размещения на портале объявления о проведении конкурса – с 30 до 10 дней.
При операторе специального информационного портала создана Комиссия по рассмотрению жалоб государственных закупок, председателем которого является Аброр Гадоев – Начальник отдела государственных закупок Национального агентства по управлению проектами при Президенте Республики Узбекистан. В состав комиссии также вошли сотрудники Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржи, Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, Торгово-промышленной палаты Узбекистана.
Комиссия два раза в неделю рассматривает жалобы по государственным закупкам, в том числе такие спорные вопросы, как незаконные действия или решения заказчиков, внесение поставщиков в единый реестр недобросовестных исполнителей и другие. С начала своей деятельности комиссией принято 712 решений, по результатам которых 22 поставщика внесены в единый реестр недобросовестных исполнителей.
Отдельно отмечена важность выполнения участниками государственных закупок своих обязанностей в рамках заключенных договоров строго в соответствие с законодательством во избежание возникновения спорных вопросов. В частности заказчики и поставщики несут полную ответственность за свои действия, осуществляемые через персональный кабинет и за достоверность информации, размещаемой на портале.
В настоящее время в электронной системе по государственным закупкам зарегистрировано более 50 тыс. заказчиков и поставщиков. Ежедневно в систему в среднем поступают свыше 8 тыс. объявлений, обрабатываются свыше 15 тыс. встречных заявок, заключаются более 5 тыс. сделок. В Call-центр биржи только по вопросам государственных закупок поступают свыше 500 звонков и 30 онлайн запросов в день.
На портале xarid.uz, с мая 2018 года, т.е. с начала его запуска по ноябрь текущего года, заключено 447 тыс. сделок на общую сумму свыше 1,5 трлн сумов. В том числе, бюджетные заказчики заключили 364 тыс. сделок на сумму 901,9 млрд сумов, а корпоративные заказчики заключили 83 тыс. сделок на сумму 679,7 млрд сумов. При этом общий объем транзакций в электронном магазине составил 488,0 млрд сумов, а через электронный аукцион – 1,09 трлн сумов. Доля малого бизнеса и частного предпринимательства в заключенных сделках превысила 96%.
За рассматриваемый период также сэкономлено средств бюджетных и корпоративных заказчиков в размере 267,6 млрд сумов. В том числе, объем экономии через электронный магазин составил 48,7 млрд сумов, а через электронный аукцион – 218,9 млрд сумов.
В региональном разрезе наибольшая часть сделок по государственным закупкам заключена в городе Ташкенте и Ташкентской области – 39%. Другая часть крупных закупок приходятся на Навоийскую область – 14%, Ферганскую область – 8%, Самаркандскую область – 7%. Доля остальных регионов находится в диапазоне 2-5%.
В перспективе ожидается дальнейшее развитие электронной системы и специального информационного портала по государственным закупкам, а также совершенствование механизма взаиморасчетов между участниками государственных закупок.
В завершении мероприятия между участниками конференции состоялся обмен мнениями в рамках обсуждаемой темы, журналисты получили ответы на свои интересующие вопросы.