Ўзбекистон делегацияси Буюк Британиянинг давлат бошқаруви ва фуқароларга маслаҳат бериш соҳасидаги тажрибасини ўрганди
2018-12-12 | Жамият
Олдин хабар қилинганидек, Адлия вазирлиги ва Буюк Британиянинг Ўзбекистондаги элчихонаси ҳамкорлигида амалга оширилаётган лойиҳалар доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Админстрацияси, Вазирлар Маҳкамаси, Адлия вазирлиги вакилларидан иборат делегация жорий йилнинг 30 ноябридан 7 декабрига қадар амалий ташиф билан Лондон шаҳри (Буюк Британия)да бўлдилар.
Ташрифдан кўзланган асосий мақсад Буюк Британия ва Ўзбекистон давлат бошқаруви тизими, фуқароларга ҳуқуқий маслаҳат кўрсатиш амалиётини ўрганиш ва тажриба алмашишдир.
Ташриф доирасида Буюк Британия Ташқи ишлар вазирлигида мамлакатимиз делегация аъзоларининг қатор давлат муассасалари, хусусан Вазирлар Маҳкамаси Офиси, Адлия вазирлиги, Давлат бошқаруви миллий институти, Сиёсат масалалари агентлиги, Барқарорлаштириш масалалари агентлиги вакиллари билан учрашувлар ташкил этилди.
Учрашувлар жараёнида Буюк Британия давлат қурилиши тизими, ҳокимиятнинг асосий органлари ва бўғинлари тузилмаси, давлат муассасалари, ташкилотларининг фаолияти, уларнинг иш услуби ва тамойиллари, вазирлик ва идораларнинг ягона режа ва стратегияларни ишлаб чиқишига доир маълумотлар тақдим этилди.
Шунингдек, мамлакатимиз делегацияси давлат хизматчиларини ўқитиш ва малакасини оширишга ихтисослаштирилган Public Administration International (PAi), Oxford Business School сингари институтлар фаолияти билан ҳам танишдилар. Делегация аъзолари вазирлик ходимларини Давлат бошқаруви йўналиши бўйича ўқитишга қизиқиш билдирдилар ҳамда келгусида мазкур масала юзасидан музокаралар ўтказиш бўйича келишиб олдилар.
Шунингдек, Адлия вазирлиги “Advice.uz” Ягона ахборот портали экспертлари Фуқароларга маслаҳат бериш Бюроси Миллий ассоциацияси (National Association of Citizens Advice Bureaux) да ҳам бўлдилар. Унда фуқароларга маслаҳат бериш соҳаси ҳамда Casebook Management фуқаролар мурожаатлари бошқармаси тизими фаолияти билан яқиндан танишиш мақсадида ташкилотнинг қатор муҳим бошқармалари вакиллари билан учрашувлар ўтказилди.
Учрашув доирасида Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ва Буюк Британия Давлат Рақамли хизмати ўртасида рақамли давлат хизматларини ривожлантириш ҳамда технологияларга бўлган анъанавий ёндашувларни ислоҳ қилиш соҳасида ахборот ва тажриба алмашишни назарда тутадиган рақамли ҳукумат (Government Digital Services – GDS) бўйича Ўзаро англашув меморандуми имзоланди.
Хусусан, томонлар “Advice.uz” Ягона ахборот портали лойиҳасига эксперт кўмагини кўрсатиш ва вазирлик мутахассисларини GDS Академиясида АКТ соҳаси бўйича ўқитиш юзасидан келишиб олдилар.
Ташриф якунида томонлар бу каби ташриф ва тажриба алмашинувлари халқаро тажрибани ўрганиш ва билимларни янада чуқурлаштиришга хизмат қилиши, ўзаро тажриба алмашинувлари бундан кейин ҳам конструктив ва дўстона руҳда давом этишини қайд этдилар.

Делегация Узбекистана изучила опыт Великобритании в сфере государственного управления и представления консультации гражданам
2018-12-12 | Общество
Как ранее сообщалось, в рамках осуществляемых Министерством юстиции проектов с Посольством Великобритании в Узбекистане узбекская делегация из числа представителей Администрации Президента Республики Узбекистан, Кабинета Министров и Министерства юстиции пребывала в г.Лондон (Великобритания) с рабочим визитом в период с 30 ноября по 7 декабря с.г.
Целью визита явилось изучение и обмен опытом в системе государственного управления Великобритании и Узбекистана, а также практики предоставления консультации гражданам.
В рамках визита в Министерстве иностранных дел Великобритании были организованы встречи узбекской делегации с представителями ряда государственных учреждений, в частности Офиса Кабинета Министров, Министерства юстиции, Национального института государственного управления, Агентства по вопросам политики, Агентства по вопросам стабилизации.
В ходе встреч делегации была представлена информация о системе государственного устройства Великобритании, строении основных органов и ветвей власти, деятельности государственных учреждений, организации, методов и принципов их работы, разработки единых планов и стратегий министерств и ведомств.
Также делегация была ознакомлена с деятельностью институтов, специализированных в обучении и повышении квалификации государственных служащих таких как Public Administration International (PAi), Oxford Business School. Узбекская сторона выразила заинтересованность в обучении сотрудников министерства по направлению Государственное управление и договорилась о последующих обсуждениях данного вопроса.
Также был организован визит экспертов проекта министерства юстиции Единый информационный портал «Advice.uz» в Национальную Ассоциацию Бюро консультаций граждан (National Association of Citizens Advice Bureaux), в ходе которого проведены встречи с представителями ряда ключевых управлений организации для подробной иллюстрации организации их работы в консультации граждан, а также системы управления обращениями граждан Casebook Management.
В ходе визита также был подписан Меморандум о взаимопонимании между Министерством юстиции Республики Узбекистан и Государственной Цифровой Службой Великобритании в области цифрового правительства (Government Digital Services – GDS), предусматривающий обмен информацией и опытом в области развития цифровых государственных услуг и реформирования традиционных подходов к технологии.
В частности, сторонами достигнута договоренность экспертной поддержки проекта «Advice.uz» и обучения специалистов министерства в сфере ИКТ в Академии GDS.
В завершении визита стороны отметили, что подобные визиты и обмен опытом способствуют изучению международного передового опыта, анализу внедрения применимых аспектов в условиях Узбекистана и договорились продолжать взаимный обмен опытом в таком же конструктивном и дружественном духе.