Франция ва Ўзбекистон парламенти аъзоларининг мулоқоти давом этмоқда
2018 йил 10 декабрь куни Сенатда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси раиси Алишер Курмановнинг “Франция – Марказий Осиё” парламентлараро гуруҳи вице-президенти, Франция Миллий Мажлиси депутати Пьер Кабарэ билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда парламентлараро муносабатларни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди. Қайд этилганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил октябрь ойида Францияга ташрифи парламентлараро ҳамкорликни янада чуқурлаштириш муҳим омили бўлди.
Ҳозирги вақтда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида Франция Сенати билан ҳамкорлик бўйича парламентлараро гуруҳ, Франция Республикаси Сенатида эса “Франция – Марказий Осиё” парламентлараро гуруҳи муваффақиятли фаолият олиб бормоқда. Жорий йил 11 ноябрь куни парламентимиз юқори палатаси делегацияси Биринчи Жаҳон уруши тугаганининг 100 йиллиги муносабати билан Парижда ўтказилган тантанали тадбирларда иштирок этди.
Томонлар Ўзбекистонда халқ фаровонлиги даражасини оширишга қаратилган изчир ўзгаришлар рўй бераётганлигини қайд этди. Мамлакатимиз раҳбарияти томонидан узоқни кўзлаб олиб борилаётган дўстлик, ўзаро фойдали ҳамкорлик ва манфаатларни ҳисобга олиш тамойилларига асосланган оқилона сиёсат ҳамда ташқи сиёсий фаолият амалга оширилаётган ислоҳотларнинг муваффақиятини таъминлаб, халқаро майдонда давлатимиз нуфузини мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
Шунингдек, икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасидаги алоқаларни янада мустаҳкамлаш, минтақалараро ҳамкорликни, хусусан Окситания минтақаси билан ҳамкорликни ривожлантириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Учрашувда Франциянинг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Билетте Де Вильмор Виолен хоним иштирок этди.

Диалог парламентариев Франции и Узбекистана продолжается
10 декабря 2018 года в Сенате состоялась встреча председателя Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Алишера Курманова с вице-президентом межпарламентской группы «Франция-Центральная Азия», депутатом Национального Собрания Франции Пьером Кабарэ.
В ходе встречи обсуждались вопросы дальнейшего развития межпарламентских связей. Отмечалось, что важным импульсом дальнейшего углубления межпарламентского сотрудничества стал визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева во Францию в октябре текущего года.
В настоящее время в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан успешно функционирует межпарламентская группа по сотрудничеству с Сенатом Франции, а в Сенате Французской Республики - межпарламентская группа «Франция-Центральная Азия». Делегация верхней палаты парламента приняла участие в торжественных мероприятиях по случаю 100-летия окончания Первой Мировой войны, которые состоялись в Париже 11 ноября текущего года.
Стороны подчеркнули, что в Узбекистане последовательно осуществляются преобразования, направленные на повышение уровня благосостояния народа. Проводимая руководством страны мудрая и дальновидная политика и внешнеполитический курс, основанный на принципах дружбы, взаимовыгодного партнерства и взаимного учета интересов, обеспечивают успех реализуемых реформ и способствуют укреплению авторитета страны на международной арене.
Также обсуждались вопросы дальнейшего укрепления двусторонних связей между деловыми кругами двух стран, развития межрегионального взаимодействия, в частности с регионом Окситания.
Во встрече приняла участие Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Республике Узбекистан Билетте Де Вильмор Виолен.