Адлия вазирлиги: мега танлов ғолиби бўлган наманганлик иштирокчига ўзи таҳсил олаётган Чуст туманидаги 3- мактабга 10 млн. сўм миқдорида маблағ тақдим этилди
2018-12-07 | Жамият
Юртимизда аҳоли ўртасида ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданиятни юксалтиришга ҳамда қонунийликни мустаҳкамлашга қаратилган, шунингдек коррупцияга қарши курашиш соҳасида ҳуқуқий таълим ва тарбияга доир тадбирлар кенг амалга оширилмоқда.
Бунда аҳолида бу жирканч иллатга қарши тоқатсизлик кайфиятини шакллантиришда янгича инновацион ёндашувлардан фойдаланилаётгани алоҳида аҳамиятга молик.
Хусусан, шу йилнинг 1 октябридан 1 декабригача Адлия вазирлиги томонидан бир қатор халқаро ташкилотларнинг юртимиздаги ваколатхоналари билан ҳамкорликда юртимизда илк бор “Биз коррупцияга қаршимиз” мегатанлови ташкил этилди.
4 та номинация, яъни “Энг яхши журналистик материал”, “Энг яхши блогпост”, “Энг яхши ижтимоий ролик”, “Энг яхши иншо” йўналишларида ташкил этилган танловдан кўзланган асосий мақсад коррупцияни фош этишда ўзларининг саъй-ҳаракатларини аямаётган, жамият аъзоларини огоҳликка чорлаётган ватандошларимизни рағбатлантириш эди.
Икки ой давом этган мазкур танловда иштирок этиш учун 56 та журналистик материал, 89 та блогпост, 8 та ижтимоий ролик тақдим этилиб, материаллар ҳакамлар ҳайъати томонидан танлов низомида белгиланган мезонлар асосида кўриб чиқилди ва баҳоланди.
Шунингдек, танловга тақдим этилган материалларнинг энг саралари ижтимоий тармоқларда ёритиб борилди. Бу ҳам танлов ҳақида кенг жамоатчилик фикрини ўрганишда муҳим аҳамият касб этди.
Мегатанловга тақдим этилган материаллардан ҳам кўриш мумкинки, жамиятда, айниқса ёшлар онгида коррупцияга нисбатан муросасиз муносабат тобора кенгроқ шаклланиб бораётир.
Маълумки, бу иллат домига дучор бўлган мулозимларни жазога тортиш билан порахўрлик йўқолиб қолмайди. Шу боисдан ҳам бу хавфли иллатларнинг оқибатларини ёш авлод онгига сингдириб бориш, жамиятда коррупция ва порахўрликнинг батамом йўқолишига замин ҳозирлайди.
Энг қувонарлиси, ушбу зарарли, жирканч иллатга қарши ўсиб келаётган ёш авлодда ўзига хос фуқаролик позицияси, тоқатсизлик
ва муросасизлик мавжуд.
Хусусан, мегатанлов доирасида мактаб, коллеж ва олий ўқув юртлари талабалари учун ташкил этилган “Коррупция – тараққиёт кушандаси” мавзусидаги иншолар танловида 22 мингдан ортиқ ёшларимиз иштирок этганлиги фикримизнинг яққол тасдиғидир.
Маълумки, ҳар бир жиноят, коррупциянинг замирида билимсизлик, қонунлар ва қонунлар билан тақдим этилган ҳуқуқларни билмаслик ётади.
Адлия вазирлиги томонидан ёшларга қонун ҳужжатлари мазмун-моҳиятини етказиш, уларда Конституция ва қонунларга ҳурмат руҳини шакллантириш ҳамда қонунчиликдаги янгиликлар билан доимий танишиб борадиган билимдон фуқароларни рағбатлантириш мақсадида яна бир танлов ташкил этилганлиги алоҳида диққатга сазовор.
Малайзияга икки кишилик йўлланмани қўлга киритиш имконини берувчи мазкур танловда 15 минг 368 нафар иштирокчининг фаол қатнашгани ҳам унинг фуқаролар орасида катта қизиқиш билан кутиб олинганидан далолат беради.
Ҳаммамиз яхши биламиз, қонун ҳуқуқий муносабатларни тартибга солади. Ваколатлар, ҳуқуқ ва мажбуриятларни, амалга ошириладиган чора-тадбирларни белгилаб беради. Агар қонун ҳаётда ишламаса, унинг бир неча варақ оддий қоғоздан фарқи қолмайди.
Адлия вазирлиги томонидан ташкил этилган “Ҳуқуқингни бил ва талаб қил” акциясиниг асосий мақсади ҳам фуқароларимизга қонунларимизда белгиланган ҳуқуқларини руёбга чиқаришда амалий кўмак беришдир.
Давом этаётган ушбу акция доирасида ҳозирги кунга қадар адлия органлари томонидан 171 нафар фуқароларимизнинг бузилган ҳуқуқларини тиклашда амалий ёрдам кўрсатилди. Бундан ташқари тегишли ташкилотлардан фуқаролар фойдасига 500 млн. сўмга яқин маблағни ундириш бўйича судларга даъво аризалари киритилди.
2018 йил 6 декабрь куни Тошкент шаҳрида юқорида номлари қайд этилган танлов ғолибларини тақдирлаш бўйича тадбир ташкил этилди.
Тадбирда қатор вазирлик, идоралар, хорижий давлатларнинг ва халқаро ташкилотларнинг юртимиздаги элчихоналари ва ваколатхоналари вакиллари ҳамда танлов ғолиблари иштирок этишди.
Танлов ғолибларига Apple iPhone X, Samsung Galaxsy S9 смартфонлари ноутбук ва телевизор каби қимматбаҳо совғалар тақдим этилди.
Бундан ташқари, “Энг яхши иншо” йўналишида ғолиб бўлган иштирокчи таҳсил олаётган Наманган вилояти Чуст туманидаги 3-мактаб моддий техник базасини яхшилаш мақсадида, ушбу мактабга 10 млн. сўм миқдорида маблағ тақдим этилди.
Тадбирда сўзга чиққанлар бу каби танловларнинг юртимизда асосий мақсад – қонун устуворлигини таъминлаш ва аҳоли манфаатларини химоя қилишда муҳим ўрин тутишини алоҳида қайд этиб ўтишди.

Министерство юстиции: школе №3 Чусткого района, где учится наманганский победитель мегаконкурса, вручен сертификат на 10 миллионов сумов
2018-12-07 | Общество
В нашей стране широко осуществляются мероприятия по повышению правосознания и правовой грамотности населения, укреплению законности, а также правовому образованию и воспитанию в сфере противодействия коррупции.
В этом деле особое внимание уделяется новым инновационным подходам с целью формирования среди населения нетерпимости к этому крайне негативному явлению.
В частности, с 1 октября по 1 декабря текущего года Министерство юстиции совместно с рядом представительств международных организаций в нашей стране впервые в республике организовало мегаконкурс «Мы — против коррупции» (“Биз коррупцияга қаршимиз”).
Основной целью конкурса, проведенного по четырем номинациям — «Лучший журналистский материал», «Лучший блогпост», «Лучший социальный ролик», «Лучшее сочинение», является поощрение сограждан, которые прилагают все усилия в деле раскрытия коррупции, призывают общественность к бдительности.
За два месяца для участия в данном конкурсе поступило 56 журналистских материала, 89 блогпостов и 8 социальных роликов. Судейская коллегия рассмотрела и оценила их в соответствии с критериями, определенными в положении конкурса.
Избранные из числа поступающих на конкурс материалов размещались на страницах министерства в социальных сетях, что позволило также изучить мнение широкой общественности о конкурсе.
По материалам, поступившим на мегаконкурс, можно увидеть, что в обществе, особенно в сознании молодежи все шире формируется непримиримое отношение к коррупции.
Как известно, взяточничество как явоение не исчезает после привлечения к отвественности чиновников, уличенных в этом. Поэтому информирование молодого поколения о последствии этих крайне негативных пороков создает основу для полного искоренения коррупции и взяточничества в обществе.
Радует, что у подрастающего поколения есть своя твердая гражданская позиция против вредоносного, крайне негативного явления. Главное, оно непримиримо и нетерпимо к нему.
Лучшим свидетельством тому служит то, что в конкурсе сочинений на тему «Коррупция — вредитель развития», организованный среди учащихся школ, колледжей и лицеев, студентов вузов, приняли участие более 22 тысяч молодых людей.
Хорошо известно, что в основе каждого преступления, коррупции лежит незнание законов и прав, закрепленных в Конституции и законах.
Стоит отметить, что Министерство юстиции организовало еще один конкурс с целью доведения населения, в том числе и молодежи сути и значения актов законодательства, формирования чувства уважения к Конституции и законам, поощрения граждан, которые стараются быть в курсе последних изменений в законодательстве, повышают уровень своих правовых знаний.
В данном конкурсе, дающим право на получение путевки на двоих в Малайзию, активное участие приняли 15 тысяч 368 человек, что также показывает большую заинтересованность граждан к правовой тематике.
Все мы знаем, что закон регулирует правоотношения. Определяет полномочия, права и обязанности, а также осуществляемые меры. Если закон в жизни не работает, он ни чуть не будет отличаться от нескольких листов обычной бумаги.
Основная цель акции «Знай свои права и требуй их соблюдения», организованной Министерством юстиции, как раз и заключается в практическом содействии гражданам в обеспечении их прав и законных интересов.
В рамках продолжающейся акции до настоящего времени органы юстиции оказали непосредственную практическую помощь в восстановлении нарушенных прав 171гражданина. Кроме того, в суды внесены исковые заявления по взысканию у соответсвующих организаций в пользу граждан около 500 миллионов сумов.
6 декабря 2018 года в Ташкенте состоялась церемония награждения победителей вышеназванных конкурсов.
В мероприятии наряду с конкурсантами приняли участие представители ряда министерств, ведомств, представительств международных организаций, посольств зарубежных государств в нашей стране.
Победителям конкурса вручены ценные призы — смартфоны Apple iPhone X, Samsung Galaxsy S9ноутбуки и телевизоры.
Кроме того, школе №3 Чусткого района Наманганской области, где обучается победитель в направлении «Лучшее сочинение», выделено 10 миллионов сумов с целью улучшения материально-технической базы данного учебного заведения.
Выступившие на мероприятии отметили, что основная цель проведения в стране подобных конкурсов играет ключевую роль в обеспечении верховенства закона и защиты интересов населения.