Депутатлар мамлакат ижтимоий-иқтисодий ҳаётига дахлдор қонун лойиҳаларини муҳокама қилдилар
2018 йил 6 декабрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Унда депутатлар мамлакат ижтимоий-сиёсий, социал-иқтисодий ҳаётининг турли соҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга қаратилган бир қатор қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар
Депутатлар ишни «Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар томонидан қўшма аксилтеррор ўқув машғулотларини ташкил этиш ва ўтказиш тартиби тўғрисидаги Битимни (Душанбе, 2008 йил 28 август) ратификация қилиш ҳақида»ги Ўзбекистон Республикаси қонуни лойиҳасини кўриб чиқишдан бошладилар.
Қайд этилганидек, 2008 йилнинг 28 августида ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарлари Кенгашининг Душанбе шаҳрида бўлиб ўтган йиғилишида Ўзбекистон Республикаси томонидан бир қатор ҳужжатлар, шу жумладан, Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар томонидан аксилтеррор ўкув машғулотларини ташкил этиш ва ўтказиш тартиби тўғрисидаги Битим ҳам имзоланган эди. Битим қоидаларига кўра, бундай ўқув машғулотларини ўтказишдан мақсад — Томонларнинг ҳудудларида террорчилик ҳаракатлари содир этилганида ёки шундай хавф-хатар пайдо бўлганида қўшма ҳаракатларни амалга ошириш учун махсус аксилтеррор тузилмаларни тайёрлашдан иборат.
Депутатлар нафақат мамлакатимиз, балки минтақада хавфсизлик ва осойишталикни таъминлаш мақсадида бу борада халқаро тажриба алмашиш ҳамда ШҲТга аъзо давлатлар ваколатли органлари аксилтеррор бўлинмаларининг террорчи гуруҳ аъзолари фаолиятларини бартараф этиш бўйича махсус операцияларини ўтказишда мувофиқлаштирилган ҳаракатларини такомиллаштириш заруратини инобатга олган ҳолда, ушбу халқаро ҳужжатни ратификация қилиш муҳим аҳамиятга эга эканини қайд этдилар ва уни ёқлаб овоз бердилар.
Шундан сўнг мажлис кун тартибига киритилган навбатдаги масала — «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартишлар ва қўшимча киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси атрофлича муҳокама этилди.
Ушбу лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 13 июлдаги қарори билан тасдиқланган Жаҳон банки ва Халқаро молия корпорациясининг Ўзбекистон Республикасининг “Бизнес юритиш” борасидаги кўрсаткичларини яхшилаш бўйича “Йўл харитаси” ижросини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилди. Қонун лойиҳаси билан Солиқ кодекси ҳамда бир қатор қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритилиб, улардан давлат органлари ва бошқа ташкилотлар томонидан тадбиркорлик субъектларидан ҳужжатларга муҳр қўйиш, шунингдек, ҳужжатлар муҳр билан тасдиқланишининг талаб қилиниши назарда тутилган нормалар чиқарилмоқда.
Депутатларнинг таъкидлашича, бу янгилик юртимизда тадбиркорлик фаолиятини амалга оширишни янада соддалаштиришга кўмаклашади. Пировардида эса, Жаҳон банки ва Халқаро молия корпорациясининг Ўзбекистон Республикасининг “Бизнес юритиш” борасидаги кўрсаткичларини янада яхшилаш имконини беради.
Мажлисда кўриб чиқилган «Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодексига ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси ҳам қизғин муҳокамаларга сабаб бўлди.
Ушбу қонун лойиҳаси мамлакатимиз Президентининг 2018 йил 5 июлдаги “Ўзбекистон Республикасининг ташқи меҳнат миграция тизимини янада такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ҳамда бошқа бир қатор қарорларининг ижросини таъминлаш мақсадида Бош прокуратура томонидан Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги билан биргаликда ишлаб чиқилган.
Йиғилишда мазкур соҳадаги ҳуқуқни қўллаш амалиёти таҳлиллари меҳнат ва меҳнат муҳофазаси масалалари, бандлик соҳасида белгиланган кафолатларнинг таъминламаслиги, вояга етмаганлар меҳнатидан фойдаланиш, меҳнатга маъмурий тарзда мажбурлаш ҳамда иш берувчининг фуқаролик жавобгарлигини суғурта қилмаслик каби ҳуқуқбузарликлар сони ошиб бораётганини кўрсатаётгани қайд этилди. Шундан келиб чиқиб, мазкур лойиҳа билан қонунчиликка фуқароларнинг меҳнат ва ижтимоий ҳуқуқларини таъминлаш, меҳнат муносабатларидаги жараёнларни тартибга келтириш, бандлик ва меҳнат муҳофазасини янада кучайтириш билан боғлиқ тегишли ўзгартиш ва қўшимчалар киритилмоқда.
Мажлисда кўриб чиқилган «Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги қонуни лойиҳаси эса, Президентимизнинг 2017 йил 1 ноябрдаги қарори билан тасдиқланган 2017-2021 йилларда илмий-тадқиқот муассасаларининг инфратузилмасини мустаҳкамлаш ва инновацион фаолиятини ривожлантириш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастурининг 23-банди ижросини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган.
Ушбу қонун лойиҳасидан кўзланган асосий мақсад интеллектуал мулк объектларидан қонунга хилоф фойдаланганлик учун жавобгарликни кучайтириш, миллий қонун ҳужжатларини интеллектуал мулк ҳуқуқларини тартибга солиш соҳасидаги халқаро ҳужжатларга мувофиқлаштириш, тадбиркорликни рағбатлантириш, инвестициявий иқлимни янада яхшилашдан иборатдир.
Депутатларнинг фикрича, мазкур қонун лойиҳасининг қабул қилиниши интеллектуал мулк объектларига ҳуқуқ эгаларининг мутлақ ҳуқуқлари ҳимоясини кучайтиришга хизмат қилади. Шунингдек, интеллектуал мулк объектларига ҳуқуқлар бузилгани учун жазо белгилаш, соҳадаги ҳуқуқий меъёрларни халқаро ҳужжатларга мослаштириш, бир сўз билан айтганда, жамиятда интеллектуал мулкка ҳурмат билан қараш муносабатини шакллантиришга хизмат қилади.
Юқори ишчанлик руҳида ўтган мажлисда депутатлар томонидан яна бир қатор қонун лойиҳалари қизғин муҳокама этилди.
Шунингдек, мажлисда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ваколатларига доир бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Депутаты обсудили проекты законов, касающиеся социально-экономической жизни страны
6 декабря 2018 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. В нем депутаты рассмотрели ряд законопроектов, направленных на правовое обеспечение реформ, осуществляемых в различных сферах общественно-политической, социально-экономической жизни страны.
Все вопросы, включенные в повестку дня заседания, предварительно были обсуждены на заседаниях фракций политических партий в нижней палате парламента и депутатской группы Экологического движения Узбекистана.
Депутаты приступили к работе с рассмотрения проекта Закона Республики Узбекистан «О ратификации Соглашения о порядке организации и проведения совместных антитеррористических учений государствами-членами Шанхайской организации сотрудничества (Душанбе, 28 августа 2008 года)».
Как отмечалось, на состоявшемся 28 августа 2008 года в городе Душанбе заседании Совета глав государств-членов ШОС, Республикой Узбекистан был подписан ряд документов, в числе которых Соглашение о порядке организации и проведения совместных антитеррористических учений государствами-членами Шанхайской организации сотрудничества. Согласно положениям Соглашения целью проведения совместных антитеррористических учений является подготовка специальных антитеррористических формирований для совместных действий Сторон при совершении или возникновении угрозы совершения террористического акта на их территориях.
Депутаты, учитывая необходимость обмена международного опыта в этом направлении в целях обеспечения безопасности и спокойствия не только в нашей стране, но и в регионе, совершенствования практических навыков участников учений и выработки эффективных форм и методов проведения совместных антитеррористических мероприятий, практической отработки вопросов координации действий специальных антитеррористических формирований, подчеркнули важное значение ратификации данного международного документа и одобрили его.
Затем был обсужден очередной вопрос повестки дня заседания — проект закона «О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Данный проект разработан во исполнение пункта 3 «Дорожной карты» по улучшению показателей Республики Узбекистан в отчете «Ведение бизнеса» Всемирного банка и Международной финансовой корпорации, утвержденным Постановлением Президента Республики Узбекистан от 13 июля 2018 года. Законопроектом вносятся изменения и дополнение в Налоговый кодекс и ряд законодательных актов, из них исключаются нормы, предусматривающие истребование государственными органами и иными организациями от субъектов предпринимательства проставления печати в документах, а также заверения документов печатью.
По мнению депутатов, это новшество будет способствовать дальнейшему упрощению осуществления предпринимательской деятельности в нашей стране. В конечном итоге, послужит дальнейшему улучшению показателей Республики Узбекистан в отчете «Ведение бизнеса» Всемирного банка и Международной финансовой корпорации.
Рассмотренный на заседании проект закона «О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности» также стал предметом бурных обсуждений.
Данный проект закона разработан Генеральной прокуратурой совместно с Министерством занятости и трудовых отношений в целях обеспечения исполнения постановления Президента страны “О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы внешней трудовой миграции Республики Узбекистан” от 5 июля 2018 года и ряда других постановлений.
На заседании отмечалось, что анализ правоприменительной практики в данной сфере свидетельствует о росте таких видов правонарушений, как нарушение в области труда и охраны труда, необеспечение гарантий в сфере занятости, использование труда несовершеннолетних, административное принуждение к труду, а также невыполнение страхования гражданской ответственности работодателя. Исходя из этого, данным проектом в законодательство вносятся соответствующие изменения и дополнения, касающиеся обеспечения трудовых и социальных прав граждан, упорядочения процессов в трудовых отношениях, дальнейшего усиления охраны труда.
Рассмотренный на заседании проект закона «О внесении изменений и дополнений в кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности» разработан в целях обеспечения исполнения пункта 23 Программы комплексных мероприятий по укреплению инфраструктуры научно-исследовательских учреждений и развитию инновационной деятельности на период 2017-2021 годы, утвержденной постановлением Президента страны от 1 ноября 2017 года.
Основная цель данного законопроекта – усиление ответственности за незаконное использование объектов интеллектуальной собственности, приведение национального законодательства в соответствие с международными документами в области регулирования прав интеллектуальной собственности, стимулирование развития предпринимательства, дальнейшее улучшение инвестиционного климата.
По мнению депутатов, принятие данного проекта закона послужит усилению защиты исключительных прав правообладателей на объекты интеллектуальной собственности, также установлению наказания за нарушение прав на объекты интеллектуальной собственности, приведению нормы по защите прав интеллектуальной собственности в соответствие с международными документами, формированию в обществе уважительного отношения к интеллектуальной собственности.
На заседании, прошедшем в конструктивном духе, депутаты бурно обсудили еще ряд законопроектов.
Также на заседании рассмотрены и другие вопросы, входящие в полномочия Законодательной палаты Олий Мажлиса, приняты соответствующие постановления.