Муаллифлик ва турдош ҳуқуқларнинг қонуний ҳимояси кучаяди
Жорий йилнинг 5 декабрь куни парламент қуйи палатасининг Инновацион ривожланиш, ахборот сиёсати ва ахборот технологиялари қўмитаси  билан Ўзбекистон Республикаси Интеллектуал мулк агентлиги ҳамкор­лигида “Ўзбекистон Республикасида муаллифлик ва турдош ҳуқуқларнинг ҳуқуқий ҳимояси халқаро стандартларини жорий қилиш” мавзусида семинар ташкил этилди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари, Интеллектуал мулк агентлиги мутахассислари, тегишли давлат органларининг масъул ходимлари, экспертлар ҳамда оммавий ахборот воситаси вакиллари иштирок этди.
Таъкидлангаидек, Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг 2018 йил 30 ноябрь куни бўлиб ўтган навбатдаги мажлисида депутатлар томонидан “Фонограмма тайёр­ловчиларнинг манфаатларини уларнинг фонограммаларини ноқонуний такрорлани­шидан муҳофаза қилиш тўғрисидаги Женева конвенциясига, Бутунжахон интеллек­туал мулк ташкилотининг муаллифлик ҳуқуқи бўйича шартномасига ва Бутунжахон интеллектуал мулк ташкилотининг ижролар ва фонограммалар бўйича шартномасига Ўзбекистон Республикасининг қўшилиши тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни лойиҳалари қабул қилинди.
Семинарнинг мақсади юқорида кўрсатиб ўтилган қонун лойиҳаларига кири­тилган халқаро шартномалар ва конвенцияларнинг санъат, адабий ва бадиий асарлар муаллифлари, ижрочилар ва уларнинг фонограммаларни такрорлаш борасидаги ҳу­қуқларини муҳофаза қилишдаги аҳамияти тўғрисида кенгроқ маълумот беришдан иборат. Шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг юқоридаги ҳалқаро шартномаларга қўши­лиши муносабати билан мамлакатимиз ўз зиммасига олган мажбуриятлар мазмун-моҳиятини кенг жамоатчиликка етказишдан иборат.
Тадбир иштирокчилари томонидан интеллектуал мулк ҳуқуқини ҳимоялаш, шунингдек, интеллектуал мулк ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро шартномалар талабларидан келиб чиққан ҳолда ҳуқуқни қўллаш миллий амалиётини такомиллаштиришга оид масалалар қизғин муҳокама этилди.
Семинар ишида қатнашган экспертлар шартномалар ратификация қилиниши тўғрисидаги қонунларнинг қабул қилинишини ижобий баҳолаб, қисқа муддат ичида мамлакатимизда муаллифлик ва турдош ҳуқуқлар ҳимояси, ишбилармонлик муҳити ва умуман олганда, инвестицион муҳитни яхшиланишини таъкидлаб ўтдилар.

Укрепление правовой защиты авторских и смежных прав
Комитетом по вопросам инновационного развития, информационной политики и информационных технологий Законодательной палаты Олий Мажлиса совместно с Агентством по интеллектуальной собственности организован семинар на тему: «Внедрение международных стандартов правовой защиты авторских и смежных прав в Республике Узбекистан».
В семинаре участвовали депутаты Олий Мажлиса, специалисты Кабинета Министров, Агентства по интеллектуальной собственности, ответственные сотрудники соответствующих государственных органов, эксперты, представители бизнеса и институтов гражданского общества, СМИ, магистранты ВУЗов.
Как известно на очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса, прошедшем 30 ноября 2018 года, приняты законы Республики Узбекистан «О присоединении нашей страны к Конвенции об охране интересов производителей фонограмм от незаконного воспроизводства их фонограмм», «О присоединении Республики Узбекистан к Договору Всемирной организации интеллектуальной собственности по авторскому праву» и «О присоединении Республики Узбекистан к Договору Всемирной организации интеллектуальной собственности по исполнениям и фонограммам».
В ходе мероприятия участникам предоставлена подробная информация о значении международных договоров и конвенций, внесенных в вышеуказанные законы по защите прав авторов литературных, художественных произведений и произведений искусства, исполнителей и их правах на воспроизведение фонограмм, содержания принимаемых нашей страной обязательств, связи с присоединением Республики Узбекистан к вышеперечисленным международным договорам.
Наряду с тем были обсуждены вопросы защиты прав интеллектуальной собственности, совершенствования национальной правоприменительной практики, исходя из требований международных договоров сфере защиты прав интеллектуальной собственности.
Отмечалось, что присоединение к указанным международным документам будет являться свиде­тельством перед мировым сообществом твердого намерения Республики Узбекистан сохранить и упрочить ее устремления по реализации международных норм касательно обеспечения охраны прав авторов литературных и художественных произведений, исполнителей, производителей фонограмм и органов вещания.
Принявшие участие в работе семинара эксперты весьма позитивно оценивают факт принятия законов ратификации договоров и считают, что это позволит в короткое время улучшить состояние защиты авторских и смежных прав в стране, состояние деловой среды.