Ўзбекистон Адлия вазири Корея Республикаси Коррупцияга қарши кураш ва фуқаролик ҳуқуқлари бўйича комиссияси раиси билан учрашди
2018-12-03 | Жамият
Маълумки, жорий йилнинг 26 ноябридан 30 ноябрига қадар адлия вазири Русланбек Давлетов бошчилигидаги вазирлик ва Ўзбекистон Бош прокуратураси вакилларидан иборат қўшма делегация БМТ Тараққиёт дастурининг “Ўзбекистондаги самарали, ҳисоб берувчи ва шаффоф бошқарув институтлари орқали коррупцияга қарши кураш” лойиҳаси доирасида Сингапур ва Кореяга  Республикасида бўлди.
Жорий йилнинг 29-30 ноябрь кунлари делегация вакиллари Кореяга Республикасида юқори даражали қатор учрашувларни ўтказди.
Мақсад- жамиятда коррупцияга қарши кураш бўйича ижтимоий соҳани янада ислоҳ қилиш, чора-тадбирлар самарадорлигини ошириш учун хориж, хусусан, Корея Республикаси тажрибасини ўрганишдан иборат.
Корея Республикаси Коррупцияга қарши кураш ва фуқаролик ҳуқуқлари бўйича комиссия раҳбарияти билан бўлган учрашувда давлат органларида коррупцион ҳолатини баҳолашнинг долзарб жиҳатлари, унинг алоҳида давлат тузилмаси фаолиятига ва умуман мамлакат келажагига таъсири муҳокама қилинди. Коррупцияга қарши курашиш, профилактик чора-тадбирлар ва тарғибот қилиш, қонунчилик базасини мустаҳкамлаш, жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни, ҳуқуқий маданиятни шакллантиришнинг муҳимлиги қайд этилди.
Корея Республикаси Коррупцияга қарши кураш ва фуқаролик ҳуқуқлари бўйича комиссияси раиси Пак Ин Чжон хоним ушбу йўналишда Ўзбекистоннинг давлат органлари билан ҳамкорлик қилишга тайёр эканлигини билдирди. Унинг фикрича, коррупцияни бир томонлама тартибда енгиб бўлмайди, шунинг учун бу соҳада халқаро ҳамкорлик ва биргаликдаги ҳаракатларни кенгайтириш муҳим.
Учрашув давомида Адлия вазири Русланбек Давлетов коррупцияга қарши кураш соҳасидаги ҳамкорлик Ўзбекистон Президенти Ш.Мирзиёевнинг ўтган йили Корея Республикасига давлат ташрифи якунлари бўйича эришилган шартномаларни амалга ошириш бўйича чора-тадбирларнинг мантиқий давоми эканини таъкидлади. Ўзбекистон Президенти раҳбарлиги остида сўнгги икки йил мобайнида жамият ҳаётининг барча соҳаларида жадал ислоҳотлар олиб борилаётгани, хусусан, коррупцияга қарши курашга алоҳида эътибор қаратилаётгани билдирилди.Мамлакат иқтисодиётини ривожлантириш, чет эл сармоядорларини жалб қилиш, шунингдек, ўзаро манфаатли ҳамкорлик мақсадларида уларга яхши шароитлар яратиб бериш учун коррупцион омилларга мойил бўлмаган барча даражадаги давлат органлари шаффоф ва самарали ишлаши зарурлигини қайд этди.
Ташриф доирасида делегация аъзолари Комиссия фаолияти билан, яъни фуқаролар аризаларини қабул қилиш жараёнини амалда кузатиб, Комиссия ишининг технологик имкониятлари ва усуллари билан яқиндан танишдилар.

Министр юстиции Узбекистана встретился с председателем Комиссии по борьбе с коррупцией и гражданским правам Республики Корея
2018-12-03 | Общество
В рамках проекта ПРООН в Узбекистане «Противодействие коррупции через эффективные, подотчетные и прозрачные институты управления» совместная делегация Министерства юстиции и Генеральной прокуратуры во главе с министром юстиции Русланбеком Давлетовым провела ряд встреч на высоком уровне в Республике Корея.
Цель — изучение передового опыта зарубежных стран, в частности, Республики Корея, для дальнейшего реформирования социальной сферы, повышения эффективности мер по противодействию коррупции в обществе.
Так, в ходе встречи с руководством Комиссии по борьбе с коррупцией и гражданским правам Республики Корея стороны обсудили актуальные аспекты оценки коррупционного состояния госорганов, ее влияния на дальнейшую деятельность отдельной госструктуры и государства в целом. Отмечалась важность укрепления законодательной базы, регулирующей борьбу с коррупцией, превентивных мер и пропаганды, формирования в обществе непримиримого отношения к коррупции, правовой культуры.
Председатель Комиссии по борьбе с коррупцией и гражданским правам Республики Корея г-жа Пак Ын Чжон выразила готовность сотрудничать с государственными органами Узбекистана в данном направлении. По ее мнению, коррупцию нельзя победить в одностороннем порядке, поэтому важно международное сотрудничество и расширение совместных действий в этой сфере.
Министр юстиции Русланбек Давлетов отметил, что эффективное сотрудничество в области противодействия коррупции является логическим продолжением мер по реализации договоренностей, достигнутых по итогам прошлогоднего государственного визита Президента Узбекистана Ш. Мирзиёева в Республику Корея.
Под руководством Президента Узбекистана последние 2 года проводятся стремительные реформы во всех сферах жизнедеятельности. Особое внимание при этом уделяется борьбе с коррупцией. Для развития экономики страны, привлечения иностранных инвесторов, а также создания им достойных условий для работы в целях взаимовыгодного сотрудничества необходима прозрачная и эффективная работа госорганов всех уровней, свободная от проявления коррупционных факторов.
В рамках визита члены совместной делегации ознакомились с деятельностью Комиссии. На практике понаблюдали за процессом приема заявлений граждан, ознакомились с технологическими возможностями и методами работы Комиссии.