Халқ депутатлари Хоразм вилояти кенгашининг навбатдан ташқари сессияси бўлиб ўтмоқда
Урганч шаҳрида 30 ноябрь куни Халқ депутатлари Хоразм вилояти кенгашининг навбатдан ташқари сессияси очилди.
Сессияда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этмоқда.
Давлатимиз раҳбари Хоразм вилояти иқтисодиётини ривожлантириш, аҳолининг ижтимоий шароитларини яхшилаш бўйича қатор ишлар амалга оширилаётганини қайд этди.
Жорий йилда вилоятда 312 та инвестиция лойиҳаси бажарилиб, янги корхоналар ишга туширилган. Йил якуни бўйича саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 16 фоиз, экспорт 22 фоиз ўсиши кутилмоқда.
100 та давлат ва хусусий мактабгача таълим муассасалари ташкил этилиб, болаларни боғчаларга қамраб олиш 33 фоизга етган.
Хоразм учун муҳим бўлган электр энергияси ва тоза ичимлик суви таъминотини яхшилаш бўйича ҳам муайян ишлар қилинди. 254 километр электр, 456 километр сув тармоқларида қурилиш ва реконструкция ишлари амалга оширилди.
Президентимиз ўтган даврда яратилган иш ўринлари етарли эмаслиги, вилоятда ишсизлик сақланиб қолаётганини таъкидлади. Иқтисодиёт тармоқларини кўпайтириш, янги саноат корхоналари ташкил этиш ва мавжудларини кенгайтириш, қишлоқ хўжалиги, туризм ва тадбиркорликни ривожлантириш орқали бандлик даражасини ошириш бўйича топшириқлар берди.

Проходит внеочередная сессия Хорезмского областного Кенгаша народных депутатов
В городе Ургенче 30 ноября открылась внеочередная сессия Хорезмского областного Кенгаша народных депутатов.
В сессии принимает участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Глава государства отметил, что в Хорезмской области проводится ряд работ по развитию экономики, улучшению социальных условий населения.
В текущем году в области реализованы 312 инвестиционных проектов, введены в строй новые предприятия. По итогам года ожидается, что объем производства промышленной продукции вырастет на 16 процентов, экспорт увеличится на 22 процента.
Организованы 100 государственных и негосударственных дошкольных образовательных учреждений, охват детей детскими садами достиг 33 процентов.
Конкретные меры приняты и для решения актуальных для Хорезма вопросов питьевого водоснабжения и электроснабжения. Построено и реконструировано 254 километра линий электропередачи, 456 километров водопроводной сети.
Президент отметил, что созданных за минувший период рабочих мест недостаточно, в области сохраняется безработица. Дал поручения по развитию экономики, организации новых и расширению действующих промышленных предприятий, повышению уровня занятости за счет развития сельского хозяйства, туризма и предпринимательства.