Ўзбекистон Республикасида миллий маданиятни янада ривожлантириш концепциясини тасдиқлаш тўғрисида
Кейинги йилларда мамлакатимизда халқимизнинг маънавий-маърифий савиясини юксалтириш, маданият ва санъат муассасаларининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, соҳа вакилларини қўллаб-қувватлаш бўйича комплекс чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон ижодкорларини қўллаб-қувватлаш “Илҳом” жамоат фонди, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузурида Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси, Ўзбекистон композиторлари ва бастакорлари уюшмаси, Ўзбекистон давлат филармонияси, Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институтининг Фарғона минтақавий филиали ташкил этилди.
Ўзбек мумтоз ва фольклор санъатининг ноёб намуналарини, ўзига хос ижро мактаблари ва анъаналарини асраб-авайлаш ва ривожлантириш тизими яратилди. Ўзбек миллий мақом санъати маркази ва музейи ташкил этилди. Ҳар икки йилда бир марта Халқаро мақом санъати анжумани ҳамда Халқаро бахшичилик санъати фестивалининг ўтказилиши ноёб меросимизнинг нуфузини жаҳон миқёсида ошириш йўлида муҳим амалий қадам бўлди.
Айни пайтда миллий маданиятни янада ривожлантиришга тўсқинлик қилаётган бир қатор тизимли камчиликлар мавжуд. Жумладан:
биринчидан, маданият соҳасидаги муносабатларни тартибга солиш, маданият ва санъат муассасалари, ижодий уюшма ва бирлашмаларнинг ҳуқуқий мақоми, ижодкорларни ижтимоий ҳимоя қилишга қаратилган ягона ҳуқуқий база яратилмаган;
иккинчидан, ёш ижодкорларга таълим-тарбия бериш, юқори малакали кадрлар тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш борасида пухта тизим яратилмагани маданият соҳасида ягона давлат сиёсатини самарали олиб бориш, аҳолининг ўсиб бораётган маданий эҳтиёжларини қондириш ва маданий хизматлар сифатини кескин ошириш имконини бермаяпти;
учинчидан, аксарият маданият ва санъат муассасаларининг моддий-техник базаси замон талаблари ва халқаро стандартларга мос келмайди, бу эса уларнинг тўлақонли фаолият кўрсатиши учун имкон бермаяпти;
тўртинчидан, замонавий медиа маконда миллий маданиятимиз муносиб ўрин эгалламагани, соҳага ахборот-коммуникация технологиялари тўлиқ жорий этилмагани соҳани кенг тадқиқ ва тарғиб этиш, халқаро маданий жараёнларга талаб даражасида интеграция қилишга йўл бермаяпти;
бешинчидан, маданият ва санъат соҳасидаги нуфузли халқаро фестиваль ва танловларда ижодкорларимизнинг иштирокини изчил таъминлаш ва уларнинг сара асарларини намойиш этиш, миллий ижодий маҳсулотларни экспорт қилишнинг самарали тизими яратилмагани, хорижий ташкилотлар билан ҳамкорлик етарлича йўлга қўйилмагани ҳам соҳа ривожига тўсқинлик қилмоқда.
Халқимизнинг асрлар давомида шаклланган юксак маънавий қадриятлари ва маънавий меросини асраб-авайлаш ҳамда жаҳон маданияти билан уйғун ҳолда ривожлантириш, миллий маданиятни кенг тарғиб этиш, унинг халқаро маданий маконда тутган ўрни ва мавқеини янада мустаҳкамлаш мақсадида:
Ўзбекистон Республикасида миллий маданиятни янада ривожлантириш концепцияси (кейинги ўринларда Концепция деб юритилади) 1-иловага;
2019 – 2020 йилларда Ўзбекистон Республикасида миллий маданиятни янада ривожлантириш концепциясини амалга ошириш бўйича “йўл харитаси” (кейинги ўринларда – “Йўл харитаси”) 2-иловага мувофиқ;
2019 – 2020 йилларда Ўзбекистон Республикасида миллий маданиятни янада ривожлантириш концепциясини Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар дастурлари (кейинги ўринларда – Чора-тадбирлар дастурлари) 2.1–2.14-иловаларига мувофиқ тасдиқлансин.
Белгилансинки, 2021 йил ва ундан кейинги йиллар учун Концепцияни амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” ва Чора-тадбирлар дастурлари Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланади.
2. Концепциянинг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
маданият соҳасига оид норматив-ҳуқуқий базани, ушбу соҳадаги институционал тизимни ва маданият муассасалари фаолиятини янада такомиллаштириш;
тарихий ва маданий меросимизни сақлаш ҳамда уни ёш авлод тарбиясида кенг қўллаш;
миллий ва умуминсоний қадриятларни ёшларимиз онгига сингдириш, этник маданий анъаналарни асраб-авайлаш ва шу асосда халқ ижодиётини қўллаб-қувватлаш;
аҳоли, жумладан, ёшларнинг ижодий салоҳиятини рўёбга чиқариш учун зарур шарт-шароитларни яратиш ва кенгайтириш;
маданият соҳасига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш, маданиятни янада кенг тадқиқ ва тарғиб этишда инновацион ғоялар ва технологиялардан самарали фойдаланиш;
фуқароларнинг, жумладан, ногиронлиги бўлган шахсларнинг маданий ҳаётда фаол иштирок этиши ва маданий хизматлардан фойдаланишда ижтимоий тенглигини таъминлаш;
маданий соҳада ўзаро самарали халқаро муносабатларни ташкил этиш ва ривожлантириш, миллий маданиятга жаҳон маданиятининг ажралмас қисми сифатида қараш, бу борада тенг ҳуқуқлилик ва инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилишга алоҳида эътибор қаратиш;
қабул қилинаётган иқтисодий, ижтимоий ва маданият соҳасига оид қарорларнинг ушбу соҳадаги ягона давлат сиёсатига мослигини таъминлаш;
маданият ва санъат муассасаларининг тўлақонли фаолият кўрсатишини таъминлаш, уларнинг моддий ресурс базасини янада мустаҳкамлаш, объектларни сақлаш ҳамда муҳофаза қилишда жамоатчилик назоратини йўлга қўйиш.
3. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида фаолият кўрсатаётган маданият ва аҳоли дам олиш марказлари негизида маданият марказлари ташкил этилсин.
Қуйидагилар маданият марказларининг асосий вазифалари этиб белгилансин:
аҳолига маданий хизмат кўрсатиш сифатини яхшилаш, уларнинг маданий эҳтиёжларини қондириш ва бўш вақтларининг мазмунли ўтишини таъминлаш, ижодий жамоаларнинг миллий қадрият, урф-одат ва анъаналарни ўзида мужассам этган намунали дастурларини шакллантириш;
халқ ижодиёти ва бадиий ҳаваскорлик санъатини сақлаб қолиш ва ривожлантириш, бадиий ва амалий ижодий жамоалар, ҳаваскорлик гуруҳларини ташкил этиш ва уларнинг фаолият юритиши учун қулай шарт-шароит яратиш ҳамда ижодий жараённи тизимли равишда бойитиб бориш;
болаларни тўгаракларга жалб этиш, хорижий тилларни ўрганиш ва “нутқ маданияти” бўйича курсларни ташкил этиш, халқ ижодиётининг барча жанр ва йўналишлари, ҳаваскорлик санъати ва номоддий маданий меросни кенг тарғиб қилиш ҳамда уларни асл ҳолича келажак авлодга етказиш;
адабиёт ҳамда санъат арбоблари ва профессионал ижодий гуруҳлар билан маънавий-маърифий, маданий-оммавий тадбирлар ташкил этиб, улар иштирокида аҳоли, хусусан, ёшлар билан бевосита бадиий учрашувлар ва давра суҳбатларини ўтказиш;
танловлар, халқ ижодиёти ва томоша санъатининг туман (шаҳар) миқёсидаги фестивалларини ўтказиш, иқтидорли ёшларни аниқлаш, ижодкор ёшларни қўллаб-қувватлаш;
оммавий байрам, томоша ва халқ сайилларини ташкиллаштириш, ижтимоий-маданий соҳада юридик ва жисмоний шахслар билан тузилган шартномалар бўйича уларга пулли хизматлар кўрсатиш.
2019 – 2020 йилларда маданият марказлари фаолиятини янада ривожлантириш ва такомиллаштириш бўйича чора-тадбирлар дастури (кейинги ўринларда – Дастур) 3-иловага;
2019 – 2022 йилларда янги қуриладиган, реконструкция қилинадиган, капитал таъмирланадиган ва жиҳозланадиган маданият марказларининг манзилли рўйхати 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлигига зарур ҳолларда Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари, манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан келишган ҳолда 2019 – 2022 йилларда янги қуриладиган, реконструкция қилинадиган, капитал таъмирланадиган ва жиҳозланадиган маданият марказларининг манзилли рўйхатига ўзгартириш киритиш ҳуқуқи берилсин.
бир ой муддатда маданият марказлари фаолиятини, жумладан, маданият марказларини янги қуриш, реконструкция қилиш, капитал таъмирлаш ва жиҳозлаш ишларини ташкил этиш, шунингдек, самарасиз фаолият юритаётган маданият марказларини мақбуллаштириш тўғрисида Ҳукумат қарорини қабул қилсин;
2019 йилнинг 1 февралига қадар маданият марказлари тўғрисидаги низомни, шунингдек, маданият марказлари фаолияти самарадорлигини баҳолаш мезонлари ҳамда бадиий ва тўгарак раҳбарларини уларнинг меҳнат фаолияти натижаси асосида рағбатлантириш тартибини тасдиқласин.
6. Қуйидагилар мазкур қарорда назарда тутилган чора-тадбирларни молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
Ўзбекистон Республикасининг ривожланиш давлат дастури доирасида марказлаштирилган манбалар ҳамда республика бюджети маблағлари;
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси маблағлари;
имтиёзли хорижий кредитлар ва грантлар;
7. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Ўзбекистон Бадиий академияси, “Ўзбеккино” Миллий агентлиги, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси, Ўзбекистон композиторлари ва бастакорлари уюшмасининг “Маданият ва санъат фидокори”кўкрак нишонини таъсис этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда “Маданият ва санъат фидокори” кўкрак нишонини таъсис этиш тўғрисидаги Ҳукумат қарори лойиҳасини ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси 2019 йилнинг 1 июнига қадар, жумладан, қуйидагиларни назарда тутувчи ва тўғридан-тўғри амал қилувчи “Маданият тўғрисида”ги қонун лойиҳасини ишлаб чиқсин ва белгиланган тартибда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига киритсин:
маданият соҳасида давлат сиёсатининг асосий тамойиллари ва йўналишлари, уларни амалга оширишда иштирок этувчи давлат органлари ва бошқа ташкилотларнинг ваколатлари;
маданият соҳасида фуқаролар, миллат ва элатларнинг ҳуқуқ ҳамда эркинликлари;
маданий объектларни ташкил этиш, қайта ташкил этиш ва тугатиш тартиблари, шунингдек, уларни молиялаштириш ва бошқаришнинг ўзига хос хусусиятлари;
ижодий уюшма ва бирлашмаларнинг ҳуқуқий мақоми, маданият соҳасидаги ходимларнинг ижтимоий ҳимояси;
маданий алмашув, халқаро ташкилот ва хорижий давлатлар билан ҳамкорлик, маданият объектлари ва санъат асарларини оммалаштириш.
9. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлигининг “Халқ чолғулари ижрочилари”, Мукаррама Турғунбоева номидаги “Миллий рақс ижрочилари” ва Юнус Ражабий номидаги “Ёш мақом ижрочилари” республика кўрик-танловларини анъанавий равишда ўтказиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
а) ушбу республика кўрик-танловлари:
“Халқ чолғулари ижрочилари” кўрик-танлови икки йилда бир марта, дастлаб 2019 йилнинг июнь ойида;
Мукаррама Турғунбоева номидаги “Миллий рақс ижрочилари” кўрик-танлови икки йилда бир марта, дастлаб 2019 йилнинг октябрь ойида;
Юнус Ражабий номидаги “Ёш мақом ижрочилари” кўрик-танлови икки йилда бир марта, дастлаб 2020 йилнинг апрель ойида ўтказилади;
б) ушбу республика кўрик-танловлари ғолибларининг бир нафардан якка ижрочилари тегишли йўналиши бўйича олий таълим муассасасининг бакалавриат босқичига қабул квотасига қўшимча давлат гранти асосида қабул қилинади.
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги икки ой муддатда ушбу республика кўрик-танловларини ўтказиш тартибларини ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлигининг ҳар йили 21-27 март кунлари “Театр томошалари ҳафталиги”ни ва унинг доирасида маданий-маърифий тадбирлар, жумладан, театр рассомларининг кўргазмалари, театр либослари ва декорациялари намойишларини ташкил қилиш, томошабинлар билан ижодкорлар ўртасида мулоқотлар ўтказиш ҳамда аҳолининг шу кунлари давлат театрларига бепул кириши тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
11. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги ЮНЕСКО ишлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий комиссияси ва Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда:
давлатлараро қўшма лойиҳа доирасида Буюк ипак йўлининг мамлакатимиздан ўтган қисмини “Ипак йўли: Зарафшон дарёси воҳаси” ва “Ипак йўли: Фарғона – Сирдарё ҳавзаси” номи остида ЮНЕСКОнинг Умумжаҳон маданий мероси рўйхатига;
ўзбек халқининг кўҳна ва бетакрор санъати намунаси бўлган Хоразм “Лазги”сини “Хоразм рақси – Лазги” номи остида ЮНЕСКОнинг Инсоният номоддий маданий меросининг репрезентатив рўйхатига киритиш бўйича чора-тадбирларни амалга оширсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги (Б.С.Сайфуллаев):
янги қуриладиган, реконструкция қилинадиган, капитал таъмирланадиган ва жиҳозланадиган маданият марказлари лойиҳаларининг техник-иқтисодий ҳисоб-китобларини экспертизадан ўтказиш учун Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлигининг “Шаҳарсозлик ҳужжатлари экспертизаси” давлат унитар корхонасига белгиланган тартибда киритсин;
янги қуриладиган, реконструкция қилинадиган, капитал таъмирланадиган ва жиҳозланадиган маданият марказларининг манзилли рўйхати параметрларининг ўз вақтида ва сифатли бажарилиши юзасидан қатъий назоратни таъминласин;
мазкур қарорда назарда тутилган чора-тадбирларни амалга оширишга бағишланган ахборот-таҳлилий шарҳларни аниқ мезон ва натижаларни кўрсатган ҳолда мунтазам равишда тайёрлаш ва оммавий ахборот воситаларида эълон қилиб борилиши чораларини кўрсин, зарур ҳолларда фуқаролик жамияти институтлари ва илмий доираларни миллий маданиятни янада ривожлантириш бўйича долзарб масалаларни муҳокама қилишга жалб этсин;
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси Молия вазирлиги билан биргаликда тасдиқланган ривожлантириш давлат дастурига киритилган маданият марказларини ривожлантириш ва моддий-техник базасини яхшилаш, шу жумладан, уларни жиҳозлаш учун имтиёзли шартлар асосидаги хорижий кредитлар ва грантларни жалб этиш чораларини кўрсин;
“Йўл харитаси”, Чора-тадбирлар дастури ва Дастурнинг бажарилиши юзасидан ҳар чоракда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига маълумотларни тақдим этиб борсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги Ташқи ишлар вазирлиги ва Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси билан биргаликда:
кириш ва ички туризмни ривожлантириш дастурлари доирасида юртимизда ўтказиладиган маданият соҳасидаги тадбирлар ҳамда маданият марказлари томонидан маҳаллий ва хорижий сайёҳлар учун ташкил этиладиган маданий тадбирлар рўйхатини ҳар йили 15 декабрга қадар шакллантирсин;
мазкур тадбирларни Ўзбекистон Республикасининг хорижий давлатлардаги дипломатик ваколатхоналари орқали хорижий оммавий ахборот воситаларида аҳоли ва тадбиркорлик субъектлари ўртасида тарғиб қилсин.
14. Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Ариповга – “Йўл харитаси”, Чора-тадбирлар дастурлари ва Дастурни амалга ошириш юзасидан вазирликлар, идоралар ва бошқа ташкилотларнинг фаолиятини мувофиқлаштириш ҳамда уларнинг ўз вақтида, тўлиқ ва сифатли бажарилиши юзасидан тизимли мониторинг ўрнатилиши;
Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг ўринбосари Ф.Ш.Маҳмудовга– Концепцияда назарда тутилган вазифаларнинг босқичма-босқич тўлиқ амалга оширилиши, 2021 йил ва ундан кейинги йиллар учун назарда тутилган “Йўл харитаси”нинг ўз вақтида ва сифатли ишлаб чиқилишини ташкиллаштириш;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларига – “Йўл харитаси”, тегишли Чора-тадбирлар дастури ва Дастурда назарда тутилган вазифаларнинг ижросини тўғри ташкиллаштирилиши ҳамда чора-тадбирларнинг ўз вақтида ва тўлиқ бажарилиши;
Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири А.Х.Комиловга – Ўзбекистон Республикасининг хорижий давлатлардаги дипломатик ваколатхоналари вакиллари орқали юртимизда ўтказиладиган маданий тадбирларни хорижий оммавий ахборот воситаларида кенг ёритиб бориш, чет эл мамлакатлари билан маданий ҳамкорликни янада жадаллаштириш, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси билан биргаликда хорижий сайёҳларни маданий тадбирларга жалб қилиш чораларини кўриши юзасидан шахсий жавобгарлик юклансин.
15. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Матбуот ва ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ва бошқа оммавий ахборот воситаларига мазкур қарорнинг мазмун-моҳияти ҳамда унда белгиланган чора-тадбирларнинг амалга оширилишини ёритиб бориш тавсия этилсин.
16. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
17. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов, Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Б.М.Мавлонов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг ўринбосари Ф.Ш.Маҳмудов зиммасига юклансин.

Об утверждении концепции дальнейшего развития национальной культуры в Республике Узбекистан
В последние годы в нашей стране реализуются комплексные мероприятия по повышению духовно-просветительского уровня народа, укреплению материально-технической базы учреждений культуры и искусства, поддержке представителей сферы.
В частности, образованы Общественный фонд по поддержке творческих деятелей Узбекистана «Илхом», Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры, Союз композиторов и бастакоров Узбекистана, Государственная филармония Узбекистана, Ферганский региональный филиал Государственного института искусств и культуры Узбекистана.
Создана система сохранения и развития редкостных особенностей узбекского классического и фольклорного искусства, своеобразных исполнительских школ и традиций. Образованы Центр узбекского национального искусства макома и его музей. Важным шагом стало проведение раз в два года Международного фестиваля искусства макома, а также Международного фестиваля искусства бахши, которые способствуют повышению престижа уникального наследия нашего народа на мировой арене.
В настоящее время имеется ряд системных недостатков, препятствующих дальнейшему развитию национальной культуры. В частности:
во-первых, не создана единая правовая база по упорядочению отношений в сфере культуры, укреплению правового статуса учреждений культуры и искусства, творческих ассоциаций и объединений, социальной защиты творческих деятелей;
во-вторых, отсутствует прочная система образования и воспитания молодых творческих деятелей, подготовки высококвалифицированных кадров и повышения их квалификации, что не дает возможности эффективно проводить единую государственную политику в области культуры, удовлетворять растущие культурные потребности населения, повышать качество культурных услуг;
в-третьих, не соответствует современным требованиям и международным стандартам материально-техническая база некоторых учреждений культуры и искусства, что, в свою очередь, не дает им возможности для полноценной деятельности;
в-четвертых, национальная культура нашей страны не занимает должного места в мировом медиа пространстве, не полностью внедрены в сферу информационно-коммуникационные технологии, что не дает возможности широкого исследования и пропаганды культуры, должной интеграции в международные культурные процессы;
в-пятых, развитию сферы также препятствуют отсутствие эффективной системы экспорта продукции национального творчества, обеспечения последовательного участия творческих деятелей нашей страны в престижных международных фестивалях и конкурсах и демонстрации их лучших произведений, недостаточное налаживание сотрудничества с международными организациями.
В целях сохранения сформировавшихся на протяжении многих веков высоких духовных ценностей и духовного наследия нашего народа, их гармоничного развития с международной культурой, широкой пропаганды и дальнейшего укрепления места и статуса национальной культуры на международной культурной арене:
Концепцию дальнейшего развития национальной культуры в Республике Узбекистан (далее – Концепция) согласно приложению № 1;
«Дорожную карту» по реализации Концепции дальнейшего развития национальной культуры в Республике Узбекистан на 2019-2020 годы (далее – «Дорожная карта») согласно приложению № 2;
Программы мер по реализации Концепции дальнейшего развития национальной культуры в Республике Узбекистан на 2019-2020 годы в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте (далее – Программы мер) согласно приложениям № 2.1–2.14.
Установить, что «Дорожная карта» и Программы мер на 2021 год и последующие годы утверждаются Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
2. Определить основными задачами Концепции:
дальнейшее совершенствование нормативно-правовой базы в сфере культуры, институциональной системы данной сферы и деятельности учреждений культуры;
сохранение нашего исторического и культурного наследия, а также их широкое применение в воспитании молодого поколения;
доведение до сознания молодежи национальных и общечеловеческих ценностей, сохранение этнических культурных традиций и на этой основе поддержка народного творчества;
создание и расширение необходимых условий для реализации творческого потенциала населения, в том числе молодежи;
широкое внедрение современных информационно-коммуникационных технологий в сферу культуры, эффективное использование инновационных идей и технологий для дальнейшего широкого изучения и пропаганды культуры;
обеспечение социального равенства для активного участия граждан, в том числе лиц с инвалидностью, в культурной жизни и потреблении культурных услуг;
организацию и развитие взаимоэффективных международных отношений в сфере культуры, рассмотрение национальной культуры как неотъемлемой части мировой культуры, уделяя при этом особое внимание равноправию и уважению прав человека;
обеспечение соответствия постановлений в экономической, социальной и культурной сферах единой государственной политике в данной сфере;
обеспечение полноценной деятельности учреждений культуры и искусства, дальнейшее укрепление их материально-технической базы, налаживание общественного контроля за сохранностью и охраной объектов.
3. Образовать центры культуры на базе центров культуры и отдыха населения,функционирующих в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте.
Определить основными задачами центров культуры:
улучшение качества оказываемых населению культурных услуг, обеспечение содержательного проведения свободного времени и удовлетворение культурных потребностей населения, формирование образцовых программ творческих объединений, воплощающих в себе национальные ценности, обычаи и традиции;
сохранение и развитие народного творчества и искусства художественной самодеятельности, организацию художественных и практических творческих коллективов, групп самодеятельности, создание необходимых условий для их деятельности, а также обогащение творческих процессов на системной основе;
привлечение детей в кружки, обучение их иностранным языкам, организацию курсов «Культура речи», широкую пропаганду всех жанров и направлений народного творчества, любительского искусства и нематериального культурного наследия, а также передачу их в первозданном виде будущему поколению;
организацию духовно-просветительских и культурно-массовых мероприятий с деятелями литературы и искусства, профессиональных творческих групп и проведение с их участием творческих встреч и бесед с населением, в частности с молодежью;
проведение конкурсов, районных (городских) фестивалей народного творчества и зрелищного искусства, выявление талантливой и поддержка творческой молодежи;
организацию массовых праздников, представлений и народных гуляний, оказание платных услуг в области социально-культурного досуга по договорам, заключенным с юридическими и физическими лицами.
Программу мер по дальнейшему развитию и совершенствованию деятельности центров культуры на 2019-2020 годы (далее – Программа) согласно приложению № 3;
адресный перечень вновь строящихся, подлежащих реконструкции, капитальному ремонту и оснащению центров культуры в 2019-2022 годахсогласно приложению № 4;
Министерству культуры Республики Узбекистан, при необходимости, по согласованию с Государственным комитетом по инвестициям, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента, заинтересованными министерствами и ведомствами предоставить право вносить изменения в адресный перечень вновь строящихся, подлежащих реконструкции, капитальному ремонту и оснащению центров культуры в 2019-2022 годах.
в месячный срок принять постановление правительства об организации деятельности центров культуры, в частности строительства, реконструкции, капитального ремонта и оснащения центров культуры, а также оптимизации неэффективно действующих центров культуры;
в срок до 1 февраля 2019 года утвердить положение о центрах культуры, а также критерии оценки эффективности деятельности центров культуры, порядок стимулирования художественных руководителей и руководителей кружков по итогам их трудовой деятельности.
6. Определить источниками финансирования мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением:
централизованные средства в рамках государственной программы развития Республики Узбекистан, а также средства республиканского бюджета;
средства Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан;
льготные иностранные кредиты и гранты;
7. Согласиться с предложением Министерства культуры Республики Узбекистан, Академии художеств Узбекистана, Национального агентства «Узбеккино», Союза писателей Узбекистана, Союза композиторов и бастакоров Узбекистана об учреждении нагрудного знака «Маданият ва санъат фидокори».
Министерству культуры Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок разработать проект постановления правительства об учреждении нагрудного знака «Маданият ва санъат фидокори» и внести в установленном порядке на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан.
8. Кабинету Министров Республики Узбекистан в срок до 1 июня 2019 года разработать проект Закона Республики Узбекистан «О культуре» прямого действия, предусматривающий в том числе нижеследующее и внести в установленном порядке в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан:
основные принципы и направления государственной политики в сфере культуры, полномочия государственных и других органов, участвующих в их реализации;
права и свободы граждан, национальностей и народностей в сфере культуры;
порядок организации, реорганизации и упразднения объектов культуры, а также особенности их финансирования и управления;
правовой статус творческих ассоциаций и объединений, социальную защиту работников сферы культуры;
культурный обмен, сотрудничество с международными организациями и иностранными государствами, популяризацию объектов культуры и произведений искусства.
9. Согласиться с предложением Министерства культуры Республики Узбекистан о проведении на традиционной основе республиканских смотров-конкурсов «Халқ чолғулари ижрочилари» («Исполнители на народных музыкальных инструментах»), «Миллий рақс ижрочилари» («Исполнители национального танца») имени Мукаррамы Тургунбаевой и «Ёш мақом ижрочилари» («Молодые исполнители макома») имени Юнуса Ражаби.
а) следующие республиканские смотры-конкурсы будут проводиться:
смотр-конкурс “Халқ чолғулари ижрочилари” («Исполнители на народных музыкальных инструментах») – один раз в два года, начиная с июня 2019 года;
смотр-конкурс “Миллий рақс ижрочилари” («Исполнители национального танца») имени Мукаррамы Тургунбаевой – один раз в два года, начиная с октября 2019 года;
смотр-конкурс "Ёш мақом ижрочилари" («Молодые исполнители макома») имени Юнуса Ражаби – один раз в два года, начиная с апреля 2020 года.
б) по одному сольному исполнителю из числа победителей настоящих республиканских смотров-конкурсов принимаются на соответствующее направление бакалавриата высшего учебного заведения на основе дополнительного к квоте приема государственного гранта;
Министерству культуры Республики Узбекистан в двухмесячный срок разработать порядок проведения этих смотров-конкурсов и внести в установленном порядке на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан.
10. Согласиться с предложениями Министерства культуры Республики Узбекистан об организации 21-27 марта ежегодной «Недели театральных представлений» и проведения в ее рамках культурно-просветительских мероприятий, в частности выставок произведений художников театра, презентаций театральных костюмов и декораций, организации диалога между зрителями и творческими деятелями, бесплатного посещения населением государственных театров в эти дни.
11. Министерству культуры Республики Узбекистан совместно с Национальной комиссией Республики Узбекистан по делам ЮНЕСКО при Кабинете Министров и Министерством иностранных дел принять меры по:
внесению в рамках межгосударственного совместного проекта части Великого шелкового пути, проходящего по территории нашей страны под названиями «Шелковый путь: оазис реки Зарафшан» и «Шелковый путь: Фергана – бассейн реки Сырдарья» в Список всемирного культурного наследия ЮНЕСКО;
внесению образца древнего и неповторимого искусства узбекского народа хорезмского лазги под названием «Хорезмский танец – лазги» в Репрезентативный список ЮНЕСКО нематериального культурного наследия человечества.
12. Министерству культуры Республики Узбекистан (Б.С.Сайфуллаев):
внести в установленном порядке в государственное унитарное предприятие «Экспертиза градостроительной документации» Министерства строительства Республики Узбекистан для проведения экспертизы техническо-экономических расчетов проектов вновь строящихся, подлежащих реконструкции, капитальному ремонту и оснащению центров культуры;
установить жесткий контроль за своевременным и качественным исполнением параметров адресного перечня вновь строящихся, подлежащих реконструкции, капитальному ремонту и оснащению центров культуры;
принять меры по подготовке на постоянной основе информационно-аналитических комментариев реализации мероприятий, предусмотренных в настоящем постановлении, с указанием конкретных достижений и критериев и их опубликованию в средствах массовой информации, при необходимости привлекать научные круги и институты гражданского общества к обсуждению насущных вопросов дальнейшего развития национальной культуры;
Государственному комитету по инвестициям Республики Узбекистан совместно с Министерством финансов принять меры по привлечению на льготных условиях иностранных кредитов и грантов для развития, улучшения материально-технической базы и оснащения центров культуры, внесенных в утвержденную государственную программу развития;
ежеквартально вносить в Кабинет Министров Республики Узбекистан информацию по реализации «Дорожной карты», Программы мер и Программы;
13. Министерству культуры Республики Узбекистан совместно с Министерством иностранных дел и Государственным комитетом по развитию туризма:
ежегодно до 15 декабря формировать перечень культурных мероприятий, проводимых в стране в рамках программ развития въездного и внутреннего туризма, а также культурных мероприятий, организуемых центрами культуры для местных и иностранных туристов;
пропагандировать данные мероприятия в зарубежных средствах массовой информации, среди населения и субъектов предпринимательства через дипломатические представительства Республики Узбекистан в зарубежных странах.
Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. – за координацию деятельности министерств, ведомств и других органов по реализации «Дорожной карты», Программы мер и Программы, а также осуществление системного мониторинга за их своевременным, полным и качественным исполнением;
заместителя советника Президента Республики Узбекистан Махмудова Ф.Ш. – за поэтапную реализацию задач, предусмотренных Концепцией, организацию своевременной и качественной разработки «Дорожной карты» на 2021 год и последующие годы;
Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента – за правильную организацию реализации задач, предусмотренных в «Дорожной карте», соответствующей Программе мер и Программе, а также своевременное и полноценное исполнение мероприятий;
министра иностранных дел Республики Узбекистан Комилова А.Х. – за широкое освещение дипломатическими представительствами Республики Узбекистан за рубежом проводимых в нашей стране культурных мероприятий через зарубежные средства массовой информации, дальнейшее ускорение культурного сотрудничества с зарубежными странами, совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма принять меры по привлечению иностранных туристов к культурным мероприятиям;
15. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Узбекскому агентству по печати и информации, Национальному информационному агентству Узбекистана и другим средствам массовой информации широкое освещение сути и содержания данного постановления и реализации установленных в нем задач.
16. Министерству культуры Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложение о внесении изменений и дополнений в законодательные акты, вытекающие из настоящего постановления.
17. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш., первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М. и заместителя советника Президента Республики Узбекистан Махмудова Ф.Ш.