Қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш фаолиятини амалга ошириш учун шарт-шароитлар яратиш чора-тадбирлари тўғрисида
2018-11-27 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикаси президентининг  қарори
Мамлакатимизда янги иш ўринларини ташкил қилиш ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш йўли билан аҳоли фаровонлигини оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Кўрилаётган чора-тадбирларга қарамасдан, мамлакатнинг айрим ҳудудларида ижтимоий тангликнинг кучайиши, шу жумладан, қимматбаҳо металларни ноқонуний қазиб олишнинг давом этаётганлиги билан боғлиқ бўлган криминоген вазиятнинг ёмонлашиши кузатилмоқда.
Бунинг асосий сабаби миқдор ва сифат жиҳатидан саноат усулида қазиб олиш объекти ҳисобланмайдиган ер қаъри участкаларида қимматбаҳо металларни носаноат усулда қазиб олиш билан қонуний шуғулланиш имкониятининг мавжуд эмаслиги ҳисобланади.
Қимматбаҳо металларни ноқонуний қазиб олиш Навоий, Самарқанд
ва Бухоро вилоятларида тизимли тус олиб, қимматбаҳо металларнинг яширинча айланишига ва чет элларга ноқонуний олиб чиқиб кетилишига олиб келмоқда. Ноқонуний равишда олтин қазиб олиш чоғида шикастланишлар ва ўлим ҳолатлари содир бўлмоқда.
Қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олишни тадбиркорлик тури сифатида ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, ер қаъри участкасини самарали ўзлаштириш, шунингдек, олтин ва заргарлик маҳсулотлари ишлаб чиқаришни кўпайтириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, “Саноатгеоконтехназорат” давлат инспекциясининг 2019 йил 1 мартдан бошлаб тадбиркорлик таваккалчилиги асосида қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш фаолиятини жорий қилиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
2. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга кўра 2019 йил 1 мартдан бошлаб:
қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш фаолияти ер қаъридан фойдаланишнинг алоҳида тури ҳисобланади ва у ер қаъри участкаларида амалга оширилади;
қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш фаолиятини амалга ошириш учун ер қаъри участкалари, шу жумладан, ўлчамлари 1 гектардан ортиқ бўлмаган сочма олтин конлари тақдим этилади;
қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш фаолиятини амалга ошириш учун ер қаъри участкаларидан фойдаланиш ҳуқуқи учун лицензия берилади, бунда қимматбаҳо ва нодир металлар, қимматбаҳо тошларни қазиб олиш ҳуқуқига алоҳида лицензия олиш талаб қилинмайди;
қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш фаолиятини амалга ошириш учун ер қаъри участкаларидан фойдаланиш ҳуқуқи учун лицензияларга жисмоний ва юридик шахслар талабгор бўлишлари мумкин;
қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш фаолиятини амалга ошириш учун ер қаъри участкаларидан фойдаланиш ҳуқуқига лицензия Ўзбекистон Республикаси Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси томонидан «E-IJRO AUKSION» электрон савдо майдончасидаги электрон аукцион якунлари бўйича 3 йил муддатга берилади;
электрон аукционни ўтказиш ва мазкур қарорга мувофиқ лицензияни беришнинг умумий муддати «E-IJRO AUKSION» электрон савдо майдончасида амалга ошириладиган барча жараёнларни ўз ичига олган ҳолда, истисно тариқасида, 10 кундан ошмайди;
қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш фаолиятини амалга ошириш учун ер қаъри участкаларидан фойдаланиш ҳуқуқини савдога қўйишнинг бошланғич нархи 7,5 миллион сўмни ташкил қилади;
қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олишга рухсат бериладиган ер қаъри участкалари рўйхати ҳар йили Ўзбекистон Республикаси Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси таклифи асосида Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланади;
лицензияни ёки ер қаъри участкасидан (тўлиқ ёки қисман) фойдаланиш ҳуқуқини учинчи шахсларга бериш (топшириш), шунингдек, битта ер қаъри участкасидан фойдаланиш ҳуқуқига лицензияни бир неча шахсга беришга йўл қўйилмайди;
қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш фаолияти билан шуғулланувчи шахсларнинг реестрини юритиш ва уларга ажратилган ер қаъри участкаларининг давлат назорати Ўзбекистон Республикаси Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси томонидан амалга оширилади;
олтин изловчилар усулида қазиб олинган қимматбаҳо металларни реализация қилиш “Олмалиқ кон-металлургия комбинати” АЖ ва “Навоий кон-металлургия комбинати” ДКга, шунингдек, заргарлик буюмлари ишлаб чиқариш учун лицензияга эга бўлган юридик шахсларга ва якка тадбиркорларга келишилган нархларда амалга оширилади;
қимматбаҳо металларни яшириш, шу жумладан, уни 6 ой ичида реализация қилмаслик, шунингдек, қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш чоғида ишларни бехатар олиб бориш талабларининг бузилиши оқибатида инсонларнинг оғир тан жароҳати олиши ёки ўлимига олиб келиши лицензияни бекор қилиш ва мазкур фаолият билан шуғулланишни бир йил давомида чеклаш учун асос бўлади;
қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш фаолиятини амалга ошириш учун берилган ер қаъри участкасидан фойдаланиш ҳуқуқи тугатилгандан сўнг, ер қаъридан фойдаланувчилар зиммасига ер қаъри участкаларини рекультивация қилиш ва уларни кейинчалик фойдаланиш учун яроқли ҳолатга келтириш мажбурияти юкланади.
3. Белгилансинки, қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш фаолиятини амалга ошириш учун ер қаъри участкасидан фойдаланиш ҳуқуқини “E-IJRO AUKSION” электрон савдо майдончасида реализация қилишдан олинган пул маблағлари ва ушлаб қолинган закалат суммаси, аукционни ташкил қилиш хизматлари учун тўлов суммалари чегирилган ҳолда:
қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш фаолияти олиб бориладиган ҳудудлардаги тегишли туман (шаҳар)лар маҳаллий бюджетларига қўшимча даромад манбаи сифатида;
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида минерал-хомашё базасини ривожлантириш ва қайта тўлдиришнинг йиллик давлат дастурларини амалга оширишга мақсадли йўналтирилган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитасининг махсус ғазначилик ҳисобрақамларига тенг улушларда ўтказилади.
4. Қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш фаолиятини ушбу қарорда белгиланган шартларга риоя қилган ҳолда амалга оширадиган шахслар қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш қисми бўйича барча турдаги солиқлар ва бошқа мажбурий тўловлардан (ягона ижтимоий тўловдан ташқари) озод этилсин.
5. Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда ер ости бойликлари тўғрисидаги қонун ҳужжатларига қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш фаолиятини тартибга солишни назарда тутувчи ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги қонун лойиҳасини Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига киритсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси “Саноатгеоконтехназорат” ДИ, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, Молия вазирлиги, Давлат солиқ қўмитаси ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда 2019 йилнинг 1 февралига қадар қуйидагиларни тасдиқлаш учун Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин:
а) қуйидагиларни назарда тутувчи Қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш фаолиятини амалга ошириш тартиби тўғрисидаги низом (кейинги ўринларда – Низом):
ер қаъри участкасидан фойдаланиш ҳуқуқига лицензия бериш тартиби, шу жумладан, «E-IJRO AUKSION» электрон савдо майдончасида электрон аукционни ўтказиш регламенти;
ер қаъри участкасидан фойдаланиш шартлари, шу жумладан, қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олишнинг рухсат этилган усуллари ва воситалари, шунингдек, фойдаланиладиган асбоб-ускуналар ва техникага қўйиладиган талаблар;
олтин изловчилар усулида қазиб олинган қимматбаҳо металлар нархини белгилаш, уларни харид қилиш, ҳисобини юритиш, сақлаш ва реализация қилиш тартиби;
ишларни олиб бориш қоидалари ва нормаларига риоя қилиш бўйича талаблар, шунингдек, ер қаъридан фойдаланувчиларнинг қонун ҳужжатлари талабларини бузганлик учун жавобгарлиги;
фойдаланиб бўлинган ерларни рекультивация қилиш ва уларни маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг захира фондига қайтариш механизми;
б) ишончли, аниқ контурлари ва чегараларини кўрсатган ҳолда қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш учун берилаётган ер қаъри участкаларининг рўйхатини (кейинги ўринларда – Рўйхат).
7. “Олмалиқ кон-металлургия комбинати” АЖ ва “Навоий кон-металлургия комбинати” ДКга 2019 йилнинг 1 мартига қадар мамлакат ҳудудларида олтин изловчилар усулида қазиб олинган қимматбаҳо металларни сотиб олувчи ихтисослаштирилган қабул кассаларини очиш ва сотиб олишнинг шаффоф механизмини ўрнатиш тавсия қилинсин.
8. Давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олишни амалга оширувчи шахсларга, шу жумладан, услубий, амалий ва юридик маслаҳатлар бериш йўли билан ҳар томонлама ёрдам кўрсатсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Ички ишлар вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси, тегишли вилоят ҳокимликлари билан биргаликда уч ой муддатда қимматбаҳо металларни ноқонуний йўл билан қазиб олиш ҳолатларининг олдини олиш бўйича чора-тадбирларни тасдиқласин.
10. Ўзбекистон Республикаси Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси:
Интернет тармоғидаги ўзларининг расмий сайтларида жойлаштириш орқали Низом ва Рўйхатдан эркин фойдаланиш имкониятини таъминласин ва уларни тизимли равишда янгилаб борсин;
Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси билан биргаликда қимматбаҳо металларни олтин изловчилар усулида қазиб олиш меъёрлари ва қоидаларига, шунингдек, табиатни муҳофаза қилишга оид қонун ҳужжатлари талабларига риоя қилиниши устидан белгиланган тартибда қатъий назорат ўрнатсин;
Адлия вазирлиги ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
11. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов, Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори О.Б.Муродов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Б.М.Мавлонов зиммасига юклансин.

О мерах по созданию условий для осуществления деятельности по старательской добыче драгоценных металлов
2018-11-27 | Документы
В стране уделяется особое внимание повышению благосостояния населения путем создания новых рабочих мест и благоприятных условий для развития частного предпринимательства.
Несмотря на принимаемые меры, в отдельных регионах страны наблюдаются усиление социальной напряженности и ухудшение криминогенной ситуации, связанной в том числе с продолжающейся несанкционированной добычей драгоценных металлов.
Основной причиной этого является отсутствие возможности легально заниматься непромышленной добычей драгоценных металлов на участках недр, которые в количественном и качественном отношении не являются объектами промышленной разработки.
Несанкционированная добыча драгоценных металлов приобрела системный характер на территориях Навоийской, Самаркандской и Бухарской областей, что приводит к теневому обороту драгоценных металлов и их нелегальному вывозу за рубеж. Имеют место получение телесных повреждений и смертельные случаи при нелегальной добыче золота.
В целях создания условий для развития старательства как вида предпринимательства по добыче драгоценных металлов, обеспечения занятости населения, эффективного освоения участков недр, а также увеличения выпуска золота и ювелирной продукции:
1. Согласиться с предложениями Генеральной прокуратуры, Министерства экономики, Министерства финансов, Государственного комитета по геологии и минеральным ресурсам, Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды, ГИ «Саноатгеоконтехназорат» о введении с 1 марта 2019 года деятельности по старательской добыче драгоценных металлов на основе предпринимательского риска.
2. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 марта 2019 года:
деятельность по старательской добыче драгоценных металлов является отдельным видом пользования недрами и осуществляется на участках недр;
для осуществления деятельности по старательской добыче драгоценных металлов предоставляются участки недр, в том числе россыпные месторождения золота, размеры которых не превышают 1 гектара;
на право пользования участками недр для осуществления деятельности по старательской добыче драгоценных металлов выдается лицензия, при этом не требуется получение отдельной лицензии на право добычи драгоценных и редкоземельных металлов, драгоценных камней;
соискателями лицензий на право пользования участками недр для осуществления деятельности по старательской добыче драгоценных металлов могут быть физические и юридические лица;
лицензия на право пользования участками недр для осуществления деятельности по старательской добыче драгоценных металлов выдается Государственным комитетом Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам сроком на 3 года по итогам электронного аукциона на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION»;
общий срок проведения электронного аукциона и выдачи лицензии в соответствии с настоящим постановлением, в порядке исключения, не может превышать 10 дней, включая все процедуры, осуществляемые на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION»;
стартовая цена выставления права пользования участками недр для осуществления деятельности по старательской добыче драгоценных металлов составляет 7,5 миллиона сумов;
перечень участков недр, на которых разрешается осуществление деятельности по старательской добыче драгоценных металлов, ежегодно утверждается Кабинетом Министров на основании предложений Государственного комитета Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам;
не допускается передача (уступка) лицензии или права пользования участком недр (полностью или частично) третьим лицам, а также выдача лицензии на право пользования одного участка недр нескольким лицам;
государственный контроль, а также ведение реестра лиц, осуществляющих деятельность по старательской добыче драгоценных металлов, выделенных им участков недр обеспечиваются Государственным комитетом Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам;
реализация драгоценного металла, добытого путем старательской добычи, осуществляется по договорной цене АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат», ГП «Навоийский горно-металлургический комбинат», а также юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, имеющим лицензию на производство ювелирных изделий;
сокрытие добытого драгоценного металла, в том числе его нереализация в течение 6 месяцев, а также нарушение требований по безопасному ведению работ при старательской добыче драгоценных металлов, повлекшее нанесение тяжких телесных повреждений или смерть человека, являются основанием для аннулирования лицензии и запрета на занятие данной деятельностью в течение одного года;
после прекращения права пользования участками недр, предоставленных для осуществления деятельности по старательской добыче драгоценных металлов, на недропользователей возлагается обязанность по рекультивации участков недр и приведению их в состояние, пригодное для дальнейшего использования.
3. Определить, что денежные средства от реализации права пользования участками недр для осуществления деятельности по старательской добыче драгоценных металлов на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION» и суммы удержанного задатка, за вычетом сумм оплаты за услуги организации аукциона, зачисляются в равных долях на специальные казначейские счета:
соответствующих местных бюджетов районов (городов), на территориях которых осуществляется деятельность по старательской добыче драгоценных металлов, в качестве их дополнительных источников;
Государственного комитета Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам с целевым направлением на реализацию ежегодных государственных программ развития и воспроизводства минерально-сырьевой базы на территории Республики Узбекистан.
4. Освободить лиц, осуществляющих деятельность по старательской добыче драгоценных металлов с соблюдением условий, предусмотренных настоящим постановлением, от уплаты всех видов налогов и других обязательных платежей (за исключением единого социального платежа) в части осуществления деятельности по старательской добыче драгоценных металлов.
5. Кабинету Министров в месячный срок внести в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан проект закона о внесении изменений и дополнений в законодательство о недрах, предусматривающий порядок регулирования деятельности по старательской добыче драгоценных металлов.
6. Государственному комитету по геологии и минеральным ресурсам совместно с ГИ «Саноатгеоконтехназорат», Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды, Министерством финансов, Государственным налоговым комитетом и другими заинтересованными ведомствами в срок до 1 февраля 2019 года внести на утверждение
в Кабинет Министров Республики Узбекистан:
а) Положение о порядке осуществления деятельности по старательской добыче драгоценных металлов (далее – Положение), предусматривающее в том числе:
порядок выдачи лицензий на право пользования участками недр, в том числе регламент проведения электронного аукциона на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION»;
условия пользования участками недр, в том числе разрешенные способы и средства старательской добычи драгоценных металлов, а также требования к используемому оборудованию и технике;
порядок ценообразования, приобретения, учета, хранения и реализации драгоценных металлов, добытых путем старательской добычи;
требования по соблюдению правил и норм ведения работ, а также ответственность недропользователей за нарушение законодательства;
механизм рекультивации отработанных земель и их возврата в резервный фонд органов государственной власти на местах;
б) Перечень участков недр, предоставляемых для старательской добычи драгоценных металлов (далее – Перечень), с указанием их достоверных, точных контуров и границ.
7. Рекомендовать АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» и ГП «Навоийский горно-металлургический комбинат» в срок до 1 марта 2019 года открыть в регионах страны специализированные приемные кассы и установить прозрачный механизм скупки драгоценных металлов, добытых путем старательской добычи.
8. Органам государственной власти и управления оказывать всестороннее содействие лицам, осуществляющим деятельность по старательской добыче драгоценных металлов, в том числе путем дачи методических, практических и юридических консультаций.
9. Генеральной прокуратуре совместно с Министерством внутренних дел, Министерством по чрезвычайным ситуациям, Государственным комитетом Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам, хокимиятами соответствующих областей в трехмесячный срок утвердить совместные меры по предупреждению фактов несанкционированной добычи драгоценных металлов.
10. Государственному комитету Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам:
обеспечить свободный доступ к Положению и Перечню путем их размещения на своем официальном сайте в сети Интернет с последующим систематическим обновлением;
совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды установить строгий контроль за соблюдением норм и правил проведения работ по старательской добыче драгоценных металлов, а также требований природоохранного законодательства в установленном порядке;
совместно с Министерством юстиции и другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш., Генерального прокурора Республики Узбекистан Муродова О.Б. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.