Марказий сайлов комиссиясида ЕХҲТ ДИИҲБ делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди
2018 йил 26 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси раиси Мирза-Улуғбек Абдусаломовнинг Европада Хавфсизлик ва Ҳамкорлик Ташкилоти (ЕХҲТ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ДИИҲБ)нинг директори Ингибьёрг Сольрун Гисладоттир бошчилигидаги делегацияси билан учрашуви бўлиб ўтди.
Ушбу учрашув 2018 йилнинг 22-23 ноябрь кунлари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган “Бутунжаҳон инсон ҳуқуқлари декларацияси қабул қилинганининг 70 йиллиги якунлари: замонавий таҳдидлар ва реал воқелик” мавзусидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё форуми доирасида ўтказилди.
Марказий сайлов комиссияси Раиси делегация аъзоларини ЕХҲТ ДИИҲБ билан ҳамкорлик ушбу халқаро ташкилот вакилларининг Ўзбекистондаги сайловларда кузатувчилар сифатида 1999 йилдан эътиборан фаол иштирок этиб келаётгани ҳақида батафсил маълумот берди.
Сайлов тўғрисидаги миллий қонунчиликни янада такомиллаштириш, сайловларни демократик тамойиллар ва халқаро стандартларга мувофиқ очиқ ва эркин ўтказиш мақсадида ЕХҲТ ДИИҲБнинг таклифлари ва тавсиялари ҳар томонлама ўрганилаётганлиги ҳамда инобатга олинаётганлиги таъкидланди. Сайлов кодекси лойиҳаси ишлаб чиқилиши, шунингдек уни ЕХҲТ ДИИҲБга ўрганиш учун юборилиши бунга мисол тариқасида келтириш мумкин. Бунинг якуни бўйича жорий йилнинг сентябрь ойида ЕХҲТ ДИИҲБ ва Венеция комиссияси делегацияси Сайлов кодекси лойиҳаси юзасидан дастлабки тайёрланган хулосаларини кўриб чиқиш учун Ўзбекистонга ташриф буюрдилар ҳамда кейинчалик унинг муҳокамаси Ҳуқуқ орқали демократия учун Европа Комиссияси (Венеция комиссияси)нинг 116-ялпи йиғилишида Ўзбекистон Республикаси делегациясининг иштирокида бўлиб ўтган.
Шунингдек, ЕХҲТ ДИИҲБ, Венеция комиссияси ва сайлов тизими соҳасидаги бошқа халқаро институтлар иштирокида Сайлов кодекси лойиҳасининг экспертлик муҳокамаси 16-17 ноябрь кунлари Бухоро шаҳрида бўлиб ўтган халқаро конференцияда ўтказилди.
Бевосита ҳамкорлик Марказий сайлов комиссияси вакилларининг Варшава (Польша)да ЕХҲТ ДИИҲБнинг инсонийлик мезонлари бўйича йиллик мажлисларидаги иштироки доирасида ҳам амалга оширилмоқда.
Ўз навбатида, ЕХҲТ ДИИҲБ директори мамлакатимизда сайлов тизимини янада такомиллаштириш масалалари, хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил декабрь ойида Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномасида Сайлов кодекси лойиҳасини ишлаб чиқиш бўйича қўйилган вазифаларга берилаётган эътиборни юқори баҳолади.
Тарафлар икки томонлама муносабатларни давом эттиришга тайёр эканлигини таъкидладилар ва келгуси ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича фикр алмашдилар, шунингдек Марказий сайлов комиссияси ва ЕХҲТ ДИИҲБнинг ўзаро ҳамкорлик қилишининг асосий йўналишларини муҳокама қилдилар.
Учрашувда ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори Джон МакГрегор, ЕХҲТ ДИИҲБ директорлар офисининг раҳбари, элчи, катта сиёсий маслаҳатчи Грета Гуннарсдоттир, шунингдек Марказий сайлов комиссияси масъул ходимлари ва ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори офисининг вакиллари иштирок этди.

Meeting at the Central Election Commission with the OSCE / ODIHR delegation
On November 26, 2018, a meeting of M.Abdusalomov, the Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan with a delegation of the Office for Democratic Institutions and Human Rights of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE / ODIHR) headed by the director Ingibjörg Sólrún Gísladóttir was held.
This meeting was conducted in the framework of the Asian Human Rights Forum on: “Results of 70 years of the Universal Declaration of Human Rights: time challenges and reality”, which took place on November 22-23, 2018 in Samarkand.
The Chairman of the Central Election Commission informed the members of the delegation about cooperation with the OSCE / ODIHR, which dates back to 1999 – the active participation of its representatives as observers at elections in Uzbekistan.
It was noted that the proposals and recommendations of the OSCE / ODIHR mission are comprehensively studied and taken into account in order to further improve national legislation on elections, conduct open and free elections in accordance with democratic principles and international standards. An example of that is the development of a draft Electoral Code, as well as sending it to the OSCE / ODIHR for expertise. Following the results of the study the OSCE ODIHR and the Venice Commission’s delegation visited Uzbekistan in September for a preliminary review of the prepared conclusion and further discussion was held at the 116th plenary session of the European Commission for Democracy through Law in October in Venice (Italy) with the participation of the delegation of the Republic of Uzbekistan.
Also with the participation of the OSCE ODIHR, the Venice Commission and other international institutions in the field of the electoral system an expert discussion of the draft Electoral Code was held at the international conference on November 16-17 in Bukhara.
Direct cooperation is also carried out in the framework of the participation of representatives of the CEC in the annual OSCE / ODIHR Human Dimension Implementation Meetings in Warsaw (Poland).
In turn, the OSCE / ODIHR Director highly appreciated the attention paid in the country to the issues of further improving the electoral system, in particular, the task set by the President of the Republic of Uzbekistan on elaboration of draft Electoral Code, which was announced in the address of the President of the Republic of Uzbekistan to the Oliy Majlis in December 2017.
The parties noted their readiness to continue bilateral relations and exchanged views on strengthening further cooperation, and also discussed the main areas of interaction between the Central Election Commission and the OSCE / ODIHR.
The meeting was attended by the OSCE Project Coordinator in Uzbekistan, John McGregor, Ambassador, Head of the Office of the OSCE / ODIHR, Senior Political Advisor Greta Gunnarsdottir, as well as senior staff of the Central Election Commission and representatives of the Office of the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan.