Марказий сайлов комиссиясида ЕХҲТ ДИИҲБ делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди
2018 йил 26 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси раиси Мирза-Улуғбек Абдусаломовнинг Европада Хавфсизлик ва Ҳамкорлик Ташкилоти (ЕХҲТ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ДИИҲБ)нинг директори Ингибьёрг Сольрун Гисладоттир бошчилигидаги делегацияси билан учрашуви бўлиб ўтди.
Ушбу учрашув 2018 йилнинг 22-23 ноябрь кунлари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган “Бутунжаҳон инсон ҳуқуқлари декларацияси қабул қилинганининг 70 йиллиги якунлари: замонавий таҳдидлар ва реал воқелик” мавзусидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё форуми доирасида ўтказилди.
Марказий сайлов комиссияси Раиси делегация аъзоларини ЕХҲТ ДИИҲБ билан ҳамкорлик ушбу халқаро ташкилот вакилларининг Ўзбекистондаги сайловларда кузатувчилар сифатида 1999 йилдан эътиборан фаол иштирок этиб келаётгани ҳақида батафсил маълумот берди.
Сайлов тўғрисидаги миллий қонунчиликни янада такомиллаштириш, сайловларни демократик тамойиллар ва халқаро стандартларга мувофиқ очиқ ва эркин ўтказиш мақсадида ЕХҲТ ДИИҲБнинг таклифлари ва тавсиялари ҳар томонлама ўрганилаётганлиги ҳамда инобатга олинаётганлиги таъкидланди. Сайлов кодекси лойиҳаси ишлаб чиқилиши, шунингдек уни ЕХҲТ ДИИҲБга ўрганиш учун юборилиши бунга мисол тариқасида келтириш мумкин. Бунинг якуни бўйича жорий йилнинг сентябрь ойида ЕХҲТ ДИИҲБ ва Венеция комиссияси делегацияси Сайлов кодекси лойиҳаси юзасидан дастлабки тайёрланган хулосаларини кўриб чиқиш учун Ўзбекистонга ташриф буюрдилар ҳамда кейинчалик унинг муҳокамаси Ҳуқуқ орқали демократия учун Европа Комиссияси (Венеция комиссияси)нинг 116-ялпи йиғилишида Ўзбекистон Республикаси делегациясининг иштирокида бўлиб ўтган.
Шунингдек, ЕХҲТ ДИИҲБ, Венеция комиссияси ва сайлов тизими соҳасидаги бошқа халқаро институтлар иштирокида Сайлов кодекси лойиҳасининг экспертлик муҳокамаси 16-17 ноябрь кунлари Бухоро шаҳрида бўлиб ўтган халқаро конференцияда ўтказилди.
Бевосита ҳамкорлик Марказий сайлов комиссияси вакилларининг Варшава (Польша)да ЕХҲТ ДИИҲБнинг инсонийлик мезонлари бўйича йиллик мажлисларидаги иштироки доирасида ҳам амалга оширилмоқда.
Ўз навбатида, ЕХҲТ ДИИҲБ директори мамлакатимизда сайлов тизимини янада такомиллаштириш масалалари, хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил декабрь ойида Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномасида Сайлов кодекси лойиҳасини ишлаб чиқиш бўйича қўйилган вазифаларга берилаётган эътиборни юқори баҳолади.
Тарафлар икки томонлама муносабатларни давом эттиришга тайёр эканлигини таъкидладилар ва келгуси ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича фикр алмашдилар, шунингдек Марказий сайлов комиссияси ва ЕХҲТ ДИИҲБнинг ўзаро ҳамкорлик қилишининг асосий йўналишларини муҳокама қилдилар.
Учрашувда ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори Джон МакГрегор, ЕХҲТ ДИИҲБ директорлар офисининг раҳбари, элчи, катта сиёсий маслаҳатчи Грета Гуннарсдоттир, шунингдек Марказий сайлов комиссияси масъул ходимлари ва ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори офисининг вакиллари иштирок этди.

Встреча в ЦИК с делегацией БДИПЧ ОБСЕ
26 ноября 2018 года состоялась встреча председателя Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан М.Абдусаломова с делегацией Бюро по демократический институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе во главе с директором Ингибьёрг Сольрун Гисладоттиром.
Данная встреча проходила в рамках Азиатского форума по правам человека на тему: «Итоги 70-летия Всеобщей Декларации прав человека: вызовы времени и реальности», который состоялся 22-23 ноября 2018 года в городе Самарканде.
Председатель Центризбиркома подробно проинформировал членов делегации о сотрудничестве с БДИПЧ ОБСЕ, которое берет начало ещё с 1999 года – активного участия его представителей в качестве наблюдателей на выборах в Узбекистане.
Отмечалось, что предложения и рекомендации миссии БДИПЧ ОБСЕ всесторонне изучаются и учитываются в целях дальнейшего совершенствования национального законодательства о выборах, их открытого и свободного проведения в соответствии с демократическими принципами и международными стандартами. Примером этого может служить разработка проекта Избирательного кодекса, а также направление его на изучение в БДИПЧ ОБСЕ. По итогам в сентябре текущего года осуществлен визит делегации БДИПЧ ОБСЕ и Венецианской комиссии в Узбекистан для предварительного рассмотрения подготовленного заключения и состоялось дальнейшее его обсуждение на 116-ом пленарном заседании Европейской Комиссии за демократию через право в октябре в Венеции (Италия) с участием делегации Республики Узбекистан.
Также с участием БДИПЧ ОБСЕ, Венецианской комиссии и другими международными институтами в сфере избирательной системы было проведено экспертное обсуждение проекта Избирательного кодекса на состоявшийся 16-17 ноября в Бухаре международной конференции
Непосредственное сотрудничество осуществляется и в рамках участия представителей ЦИК в ежегодных совещаниях БДИПЧ ОБСЕ по человеческому измерению в Варшаве (Польша).
В свою очередь, директор БДИПЧ ОБСЕ высоко оценила внимание, уделяемое в стране вопросам дальнейшего совершенствования избирательной системы, в частности, задачу поставленной Президентом Республики Узбекистан по разработке проекта Избирательного кодекса, которая была озвучена в Послании Олий Мажлису в декабре 2017 года.
Стороны отметили готовность в продолжении двусторонних отношений и обменялись мнениями по укреплению дальнейшего сотрудничества, а также обсудили основные направления взаимодействия Центризбиркома и БДИПЧ ОБСЕ.
Во встрече приняли участие Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Джон МакГрегор, Посол, Руководитель офиса директора БДИПЧ ОБСЕ, старший политический советник Грета Гуннарсдоттир, а также ответственные работники Центральной избирательной комиссии и представители Офиса Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане.