Haier таълим тизимига оид ечимларини ХТВ раҳбариятига тақдим этди
Ўзбекистон Халқ таълими вазири Шерзод Шерматов Хитойнинг China Hainergy New Energy Corp. Ltd (Haier) компанияси бош менежери Жоу Ю бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
"Узэлтехсаноат” АК иштирокида ташкил этилган учрашувда меҳмонлар вазирликнинг халқ таълими тизимини ислоҳ этиш бўйича режалари билан, жумладан, замонавий информацион технологиялар ва информатика фанидан дастурларни қайта кўриб чиқиш режалари билан танишдилар.
Таъкидландики, ҳозирда мактабларда маълум бир дастурдан фойдаланиш ўргатилмоқда. Бу вазиятни ўзгартириш ҳамда ўқувчиларга дастурлашни ўрганиш имкониятини яратиш режалари борлиги қайд этилди.
Ўз ўрнида, Жоу Ю Haier компаниясининг таълим тизимидаги тажрибаси, ҳамда таълим тизими учун “ақлли синфлар”, “ақлли лабораториялар”, электрон таълим ва бошқа ечимлари ҳақида маълумот тақдим этди. Ушбу ечимлар дунёнинг турли мамлакатларида жорий этилган ва этилиб келмоқда.
Хитой компанияси вакиллари мактаб ўқувчилари ва университет талабалари учун таклиф этаётган компьютер маҳсулотларининг намуналарини намойиш этдилар.
Учрашув доирасида томонлар ўзаро ҳамкорлик ўрнатиш ва Haier компьютер ускуналарини лизингини ташкил этиш истиқболларини муҳокама этдилар.

Haier представила МНО свои решения в сфере образования
Министр народного образования Республики Узбекистан Шерзод Шерматов принял делегацию китайской компании China Hainergy New Energy Corp. Ltd (Haier) во главе с генеральным менеджером Жоу Ю.
В ходе встречи, которая была организована при участии АК «Узэлтехсаноат», гости получили информацию о планах министерства по реформированию системы народного образования, в частности, о внедрении современных информационных технологий и пересмотре учебной программы по информатике.
Было отмечено, что сейчас в школах ученики изучают использование того или иного программного продукта. Есть планы по изменению этой ситуации и созданию возможности детям во время учебы освоить программирование.
Жоу Ю, в свою очередь, рассказал об опыте Haier в сфере образования. Он отметил, что компания разработала различные решения, включая «умные классы», «умные лаборатории», «электронное образование» и т.д. Эти решения внедрены или внедряются в разных странах мира.
Также представители китайской компании представили образцы компьютеров, которые они предлагают для школ и вузов.
Во время встречи стороны обсудили вопросы установления сотрудничества и возможности организации лизинга компьютерной техники Haier.