“Навоий кон-металлургия комбинати” давлат корхонаси жамоаси ва Навоий шаҳри аҳлига
Сизларни Навоий кон-металлургия комбинати ва Навоий шаҳри ташкил этилганининг 60 йиллиги билан чин қалбимдан муборакбод этаман.
Ўтган тарихан қисқа даврда минг-минглаб ишчи ва мутахассисларнинг фидокорона меҳнати туфайли Қизилқум саҳросида ривожланган ишлаб чиқариш, транспорт ва ижтимоий инфратузилмасини ўзида мужассам этган, нафақат юртимиз, балки чет элларда ҳам машҳур бўлган замонавий ишлаб чиқариш мажмуаси қад ростлади.
Комбинатнинг қурилиши ҳудуддаги мамлакатимиз иқтисодиёти учун стратегик аҳамиятга эга улкан минерал бойликларнинг кенг миқёсда ўзлаштирилишини бошлаб берди.
Таъкидлаш жоизки, 60 йил муқаддам бу заминда мазкур саноат мажмуаси негизида бунёд этилган, буюк шоир ва мутафаккир бобомиз Алишер Навоий номи билан аталган мамлакатимизнинг энг кўркам ва замонавий шаҳарларидан бири – Навоий шаҳри ҳам бугун ўз юбилейини нишонламоқда.
Кон бошқармалари ва йирик саноат объектлари негизида Учқудуқ, Зарафшон, Нуробод, Заркент ва Маржонбулоқ шаҳарлари барпо этилди.
Замонавий шаҳарсозликнинг ёрқин намуналари бўлган ушбу масканлар йил сайин обод бўлиб, ҳар томонлама равнақ топмоқда.
Ҳудудда янги корхоналар қурилмоқда, жаҳон андозалари даражасидаги технологияларга асосланган ишлаб чиқариш қувватлари кенгаймоқда.
Етакчи хорижий компаниялар билан ҳамкорлик алоқалари мустаҳкамланаётгани харидоргир маҳсулотлар ишлаб чиқариш имконини бериб, бутун тармоқнинг барқарор фаолиятини таъминламоқда.
Бугунги кунда ўзбек олтинининг юқори сифати бутун дунёда эътироф этилгани, мамлакатимиз олтин-валюта захиралари ортиб, иқтисодий салоҳияти юксалиб бораётганида ҳам иқтисодиётимиз локомотиви бўлмиш Навоий кон-металлургия комбинатининг кўп миллатли меҳнат жамоасининг хизматлари беқиёс.
Олтин, уран, нодир металлар, фосфорит хомашёси конларини ўзлаштириш билан бирга комбинат қурилиш ва дастгоҳсозлик саноати учун кенг турдаги маҳсулотлар, шунингдек, халқ истеъмоли товарларини ишлаб чиқараётгани қувонарлидир.
Гигант корхонанинг кўпминг кишилик жамоаси кейинги йилларда юртимизда амалга оширилаётган кенг кўламли янгиланишлар, иқтисодиёт тармоқлари ва бутун мамлакатимизни тубдан ислоҳ этиш ва модернизация қилишда фаол иштирок этаётгани таҳсинга сазовор.
Давлатимиз томонидан Навоий кон-металлургия комбинатини ҳар томонлама ривожлантиришга биринчи даражали вазифа сифатида эътибор қаратилмоқда. Хусусан, НКМКни 2026 йилгача ривожлантириш дастури доирасида умумий қиймати 3 миллиард доллардан зиёд қарийб 30 га яқин йирик инвестиция лойиҳаси босқичма-босқич амалга оширилиб, 30 мингдан ортиқ иш ўринлари яратилади.
Бу йўналишда ҳозирнинг ўзида кўп ишлар қилинмоқда. Жумладан, “Ауминзо-Амантой” олтин руда конини ўзлаштириш ва унинг асосида гидрометаллургия заводини барпо этиш, техноген чиқиндиларни қайта ишлаш мажмуасини қуриш, “Мурунтов” карьерини ўзлаштириш ишлари жадал суръат билан давом эттирилмоқда.
Комбинат негизида ташкил этилган Ўзбекистон Фанлар академиясининг Навоий филиали ҳудуднинг инновацион ва технологик тараққиётига салмоқли ҳисса қўшмоқда.
Мамлакатимизда стратегик ислоҳотларнинг янги босқичи бошланган бугунги кунда бутун халқимиз, жумладан, комбинат жамоаси ва Навоий шаҳри аҳолиси олдида ғоят муҳим вазифалар турибди.
Хусусан, бу ерда қатор янги юқори технологик ишлаб чиқаришларни яратишимиз, рақобатбардош саноат маҳсулотлари ишлаб чиқаришни кенгайтиришимиз, ҳудуднинг улкан табиий, ишлаб чиқариш, меҳнат ва интеллектуал салоҳиятини янада тўлиқ рўёбга чиқаришимиз лозим.
Навоий кон-металлургия комбинатининг юксак профессионал малакали аҳил ва истеъдодли жамоаси ҳамда бой тажриба ва маҳоратга эга, юртимиз ва халқимизга содиқ Навоий шаҳри аҳли ана шундай кенг миқёсли вазифаларни муваффақиятли адо этишига ишонаман.
Сиз, азизларга, мустаҳкам соғлик, бахт-саодат, Ватанимиз фаровонлиги йўлидаги бунёдкорона меҳнатингизда янги зафарлар тилайман.

Коллективу государственного предприятия «Навоийский горно-металлургический комбинат» и жителям города Навои
От всей души поздравляю вас с 60-летием со дня образования Навоийского горно-металлургического комбината и города Навои.
За прошедший исторически короткий период благодаря самоотверженному труду тысяч рабочих и специалистов в пустыне Кызылкум был создан современный мощный и диверсифицированный промышленный комплекс с развитой производственной, транспортной и социальной инфраструктурой, известный сегодня далеко за пределами Узбекистана.
Строительство комбината положило начало крупномасштабному освоению огромных минеральных богатств региона, имеющих стратегическое значение для экономики страны.
Следует отметить, что этот промышленный комплекс стал основой для возведения здесь 60 лет назад одного из красивейших современных городов страны, который был назван в честь нашего великого поэта и мыслителя Алишера Навои и сегодня тоже отмечает свой юбилей.
На базе горнорудных управлений и крупных производственных объектов также выросли Учкудук, Зарафшан, Зафарабад, Нурабад, Заркент и Марджанбулак.
Эти города и поселки, являющиеся яркими образцами современного градостроительства, продолжают развиваться и с каждым годом становятся все более благоустроенными и процветающими.
В регионе строятся новые предприятия, растут производственные мощности, основанные на технологических решениях мирового уровня.
Партнерские связи с ведущими зарубежными компаниями позволяют наращивать объемы производства востребованной продукции, обеспечивая стабильную работу всей отрасли.
В том, что высокое качество узбекского золота сегодня признано во всем мире, увеличиваются золотовалютные резервы нашей страны и ее экономический потенциал, есть большая заслуга многонационального коллектива Навоийского горно-металлургического комбината, являющегося локомотивом нашей экономики.
Отрадно, что наряду с освоением месторождений золота, урана, редкоземельных металлов, фосфоритного сырья комбинат осуществляет выпуск продукции широкого спектра для строительной и станкостроительной индустрии, а также товаров народного потребления.
Заслуживает самой высокой оценки, что многотысячный коллектив предприятия-гиганта активно участвует в проводимых в последние годы в республике масштабных преобразованиях, кардинальном обновлении и модернизации национальной экономики и страны в целом.
Государство уделяет первостепенное внимание всестороннему развитию Навоийского горно-металлургического комбината. В частности, в рамках выполнения программы развития НГМК
до 2026 года поэтапно будет реализовано около 30 крупных инвестиционных проектов общей стоимостью свыше 3 миллиардов долларов, создано более 30 тысяч рабочих мест.
В этом направлении уже сделано немало. Ускоренными темпами, в частности, осуществляются разработка золотодобывающего рудника «Ауминзо-Амантай» и возведение на его базе гидрометаллургического завода, строительство комплекса по переработке техногенных отходов, продолжается освоение карьера «Мурунтау».
Весомый вклад в инновационное и технологическое развитие региона вносит организованный на базе комбината Навоийский филиал Академии наук Узбекистана.
Сегодня, когда Узбекистан вступил в новый этап стратегических реформ, как и перед всем нашим народом, перед работниками комбината и жителями города Навои стоят очень важные задачи.
Так, нам предстоит создать здесь целый ряд новых высокотехнологичных производств, расширить выпуск конкурентоспособной промышленной продукции, полнее задействовать огромные природные, производственные, трудовые и интеллектуальные ресурсы региона.
Уверен, что сплоченный, талантливый и высокопрофессиональный коллектив Навоийского горно-металлургического комбината и жители города Навои, обладающие богатым опытом и мастерством, преданные стране и народу, с честью справятся с выполнением столь масштабных задач.
Искренне желаю вам, дорогие друзья, доброго здоровья, счастья и благополучия, новых успехов в созидательном труде на благо нашей Родины.