Нефть-газ саноатини ривожлантириш бўйича вазифалар белгилаб берилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 20 ноябрь куни нефть-газ саноатидаги ишлар ҳолатини муҳокама қилиш ва соҳани янада ривожлантириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Нефть-газ саноати мамлакатимиз иқтисодиётида муҳим ўрин эгаллайди. Ушбу соҳа нафақат энергия манбаи, балки кўплаб тармоқлар учун зарур бўлган полимерлар, органик кимёвий моддалар ҳамда азотли минерал ўғитларни ишлаб чиқаришда асосий хомашё базаси ҳисобланади.
Кейинги икки йилда соҳада амалга оширилган ишлар натижасида газ қазиб чиқариш ҳажми 10 фоизга ортди, аҳолига 15 фоизга кўп табиий газ ва 1,6 баробарга кўп суюлтирилган газ етказиб берилди.
Шу даврда нефтни қайта ишлаш заводларида қўшимча 204 минг тонна нефть маҳсулотлари ишлаб чиқарилиб, ички бозорда бензин, дизель ёқилғисига бўлган талаб қондириб келинмоқда.
Шўртан ва Устюрт газ-кимё комплексларида жорий йилнинг ўзида газга нисбатан қўшилган қиймати 4 баробар кўп бўлган қарийб 700 миллион долларлик полиэтилен ва полипропилен ишлаб чиқарилади.
Нефть-газ соҳасини янада ривожлантириш учун 2030 йилгача геология-қидирув ишларини олиб бориш, углеводородларни қазиб чиқариш ва чуқур қайта ишлаш бўйича умумий қиймати 36,5 миллиард долларлик 30 та инвестиция лойиҳасини амалга ошириш белгиланган.
Углеводородлар захирасини кўпайтириш бўйича аниқ чоралар кўрилмаса, яқин 10-15 йилда мавжуд захира 2 баробарга камаяди. Шу боис, йиғилишда “Ўзбекнефтгаз” жамияти раҳбариятига геология-қидирув ишлари ва қазиб олиш ҳажмини ошириш, конларни модернизация қилиш ва янгиларини очиш, нефть-газ хомашёсини чуқур қайта ишлаш, инвестицияларни кўпайтириш бўйича топшириқлар берилди. Жаҳон тажрибаси асосида бу ишларга инвесторларни кенгроқ жалб қилиш, давлат ва инвесторлар манфаатини ҳимоя қилишни таъминлайдиган янги механизмлар ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Шунингдек, 2017-2021 йилларда углеводород хомашёсини қазиб олиш дастурининг иккинчи босқичини амалга ошириш ва уни молиялаштириш бўйича жорий йил якунига қадар таклифлар киритиш топширилди.
Магистрал газ қувурлари ва газ тақсимот тизимининг асосий қисми таъмирталаб ҳолатга келган. Келажакда истеъмолчиларни кафолатланган табиий газ билан таъминлаш мақсадида магистрал газ транспорт тизимини модернизация қилиш ҳамда газ оқимини бошқариш (SCADA) тизимини жорий этиш бўйича 1,6 миллиард долларлик лойиҳа амалга оширилади.
Бундан ташқари, газ тақсимот тизимини модернизация қилиш, газ истеъмолини ҳисобга олиш ва назорат қилиш тизими тизимини жорий этиш лойиҳаларига хорижий инвестиция ва кредитларни жалб қилиш бўйича топшириқлар берилди.
Бунги кунда табиий газнинг атиги 2 фоизи чуқур қайта ишланиб, юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар олинаётган бўлса, келгуси 10 йилда бу кўрсаткични 7 баробар ошириш имконияти бор. Шунинг учун “Ўзбекнефтгаз” жамияти нефть ва газ кимё йўналишига устувор аҳамият қаратиши зарурлиги таъкидланди.
Жумладан, ароматик углеводородлар (бензол, толуол, ксилол), метанолдан олефин олиш технологияси асосида янги маҳсулотлар – полистирол, полиэтилентерефталат ва синтетик каучуклар ишлаб чиқариш, полиэтилен ва полипропилен ишлаб чиқаришни кўпайтириш имкони мавжуд. Ушбу лойиҳаларни амалга оширишга 9 миллиард доллар атрофида маблағлар жалб қилиниши лозим.
Шунинг учун Европа мамлакатлари, Япония, АҚШ, Бирлашган Араб Амирликларидаги йирик компанияларнинг тўғридан-тўғри инвестицияларини жалб этиш ва лойиҳаларни амалга ошириш стратегияси ишлаб чиқилади.
Йиғилишда “Ўзбекнефтгаз” жамияти бошқарув тизими мураккаб ва кўп поғонали бўлгани сабабли соҳада ислоҳотлар амалга оширилиши суст кечаётгани танқид қилинди.
Бошқарув тизимини такомиллаштириш мақсадида “Ўзбекнефтгаз” жамиятининг ташкилий тузилмасини оптималлаштириш, тармоққа оид бўлмаган ташкилотларни тизимдан чиқариш бўйича кўрсатмалар берилди. Хусусан, такрорланувчи функцияларни бажарувчи бошқарув бўғинларини қисқартириш, тармоқдаги сервис корхоналарини ҳамда ёрдамчи ишлаб чиқаришларни давлат-хусусий шериклик асосида инвесторларга бериш кераклиги таъкидланди.
Соҳадаги тўртта илмий-тадқиқот, изланиш ва лойиҳалаштириш институтлари негизида миллий нефть-газ илмий-тадқиқот институтини ташкил этиб, углеводородларни чуқур қайта ишлаш бўйича инновацион ечимлар топиш ва татбиқ этишга алоҳида эътибор қаратиш вазифаси қўйилди.

Определены задачи по развитию нефтегазовой промышленности
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 ноября провел совещание, посвященное обсуждению состояния дел в нефтегазовой промышленности и вопросам дальнейшего развития отрасли.
Нефтегазовая промышленность занимает важное место в экономике нашей страны. Она выступает не только энергетической, но и ключевой сырьевой базой для производства необходимых для всех отраслей экономики полимеров, органических химических веществ и азотных минеральных удобрений.
За последние два года в результате принятых в отрасли мер объемы добычи газа увеличились на 10 процентов, поставки населению природного газа увеличились на 15 процентов, сжиженного газа – в 1,6 раза.
За этот период на нефтеперерабатывающих заводах произведено дополнительно 204 тысячи тонны нефтяной продукции, полностью удовлетворяется потребность внутреннего рынка в бензине и дизельном топливе.
В одном только текущем году в Шуртанском и Устюртском газохимических комплексах произведено полиэтилена и полипропилена, добавленная стоимость которых в 4 раза выше стоимости газа, почти на 700 миллионов долларов.
Для дальнейшего развития нефтегазовой сферы до 2030 года намечено реализовать 30 инвестиционных проектов на сумму 36,5 миллиарда долларов по геологоразведочным работам, добыче и глубокой переработке углеводородов.
На совещании отмечалось, что если не принять конкретных мер по увеличению запасов углеводородов, в ближайшие 10-15 лет имеющиеся запасы сократятся вдвое. В связи с этим руководству НХК “Узбекнефтегаз” поручено расширить масштаб геологоразведочных работ и увеличить объемы добычи, модернизировать действующие и открыть новые месторождения, глубоко перерабатывать нефтегазовое сырье, расширить привлечение инвестиций. Перед компанией поставлены задачи более широкого привлечения инвесторов в геологоразведочные работы и добычу на основе международного опыта, внести конкретные предложения по созданию новых механизмов, направленных на обеспечение равной защиты интересов государства и инвесторов.
Вместе с тем поручено внести до конца текущего года конкретные предложения по реализации и механизму финансирования второго этапа программы добычи углеводородного сырья в 2017-2021 годах.
Отмечалось, что основная часть магистральных газопроводов и газораспределительной системы построена в прошлом веке и нуждается в ремонте. В будущем в целях гарантированного обеспечения потребителей природным газом будет реализован проект стоимостью 1,6 миллиарда долларов по модернизации магистральной газотранспортной системы и управлению потоками газа (SCADA).
Кроме того, поручено привлечь иностранные инвестиции и кредиты для финансирования проектов по модернизации газораспределительной системы и внедрению автоматизированной системы и контроля учета потребления.
В настоящее время в нефтегазовой отрасли глубоко перерабатывается для получения продукции с высокой добавленной стоимостью лишь 2 процента природного газа, имеются все возможности для увеличения этого показателя в 7 раз в течение следующих 10 лет. В связи с этим на совещании указано, что НХК “Узбекнефтегаз” следует уделить приоритетное внимание нефтегазовой химии.
В частности, имеются возможности производства новых видов продукции – полистирола, ПЭТ (полиэтилентерефталата) и синтетического каучука на основе ароматических углеводородов (бензол, толуол, ксилол) и технологии получения олефинов из метанола, а также наращивания производство полиэтилена и полипропилена. На реализацию этих проектов необходимо привлечь около 9 миллиардов долларов.
Для этого будет разработана стратегия реализации проектов с привлечением прямых инвестиций крупных компаний стран Европы, Японии, США, Объединенных Арабских Эмиратов, обладающих большим опытом в нефтегазовой отрасли.
Подвергнут критике тот факт, что из-за чрезмерной сложности и многоступенчатости системы управления НХК “Узбекнефтегаз” реформы в отрасли продвигаются медленно.
Для совершенствования системы управления даны указания по оптимизации организационной структуры НХК “Узбекнефтегаз”, выведению из системы непрофильных организаций. В частности, поставлены задачи сократить управленческие звенья с дублирующими функциями, передать сервисные предприятия и подсобные производства инвесторам на основе государственно-частного партнерства.
Отмечалась необходимость организации национального нефтегазового научно-исследовательского института на базе четырех действующих в этой сфере научно-исследовательских, изыскательских и проектных институтов, уделять особое внимание разработке и внедрению инновационных решений по глубокой переработке углеводородов.