“Ҳунарманд” уюшмаси ОАВ ходимлари учун матбуот анжумани ташкил этди.
Ўзбекистон Республикаси “Ҳунарманд” уюшмаси томонидан 2018 йил 19 ноябрь куни Миллий матбуот маркази мажлислар залида оммавий ахборот воситалари ходимлари учун матбуот анжумани ташкил этилди.
Унда Ўзбекистон Республикаси “Ҳунарманд” уюшма томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 17 ноябрдаги “Ҳунармандчиликни янада ривожлантириш, ҳунармандларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-5242-сонли Фармон қабул қилинганлигига бир йил тўлгани муносабати билан Уюшма томонидан белгиланган вазифалардан келиб чиқиб амалга оширилган ишлар тўғрисидаги ахборот журналистлар эътиборига ҳавола этилди.
Мазкур Фармон оилавий тадбиркорлик, ҳунармандчилик билан шуғулланаётган инсонларга шарт-шароитлар яратишга янада кенг имкониятлар эшигини очди. Бу тарихий ҳужжат халқ амалий санъатини янги босқичга олиб чиқиш билан бирга аҳоли даромадларининг ошишига туртки бўлди. Азалдан ҳунарманд ва яратувчан бўлган халқимизнинг меҳнати маҳсули бўлган каштачилик, заргарлик, ўймакорлик, зардўзлик, ҳайкалтарошлик нафақат шу юртда яшайдиган одамларни, балки бутун дунёни ўзига ром этиб келган. Мазкур фармонда "Ҳунарманд" уюшмаси аъзоларига имтиёзли кредитлар бериш кўзда тутилганлиги эса соҳа ривожига хизмат қилиш билан бирга уюшманинг ўрни ва нуфузини ҳам оширди.
Фармонда халқимизнинг маданий мероси ва тарихий анъаналарини сақлаб қолиш, халқ бадиий ва амалий санъатини янада ривожлантириш, ҳунармандчилик фаолияти билан шуғулланувчи фуқароларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича мақсадли ва комплекс чора тадбирларни амалга ошириш, шу асосда аҳоли, айниқса ёшлар, аёллар ва кам таъминланган оилалар бандлигини таъминлаш мақсадида “Ҳунарманд” уюшмасига бир қатор вазифалар юкланган.
Олиб борилган кенг тарғибот ва ташвиқот ишлари натижасида “Ҳунарманд” уюшмасидан рўйхатдан ўтган ҳунармандлар сони 2 баробардан ортиқ кўпайди, 2018 йилнинг бошида жами рўйхатдан ўтган ҳунармандларнинг сони 11 915 нафарни ташкил этган бўлса, жорий йилнинг 1 сентябрь ҳолатига уларнинг сони 27 321 нафарни ташкил этди.
Фармоннинг 2-иловасига мувофиқ “2018-2019 йилларда Ўзбекистон Республикасида ҳунармандчиликни ривожлантириш ҳисобига амалга ошириладиган лойиҳаларнинг йиғма дастури” тасдиқланган бўлиб, ушбу дастурга мувофиқ республикада 105 449 млн сўмлик жами 3 015 та лойиҳаларни амалга ошириш бўйича манзилли дастурлар ишлаб чиқилган. Бугунги кунга келиб республика бўйича 261 млрд сўм миқдорида 6973 та лойиҳалар амалга оширилди.
Ҳунармандчиликни ривожлантириш орқали янги иш ўринларига тўхталадиган бўлсак, 2018 йил бошидан республика бўйича 45071 та янги иш ўринлари ташкил этилди.
2018 йилнинг январь-ноябрь ойларида республика ҳудудларида жами 102 та турли даражадаги тадбирлар, хусусан 21 та фестиваллар, 38 та кўргазмалар, 15 та савдо-кўргазмалари ва 12 та бошқа турдаги оммавий тадбирлар 16 та ташкил этилган бўлиб, ушбу тадбирларни ўтказиш орқали аҳоли ўртасида халқимизнинг анъанавий ҳунармандчилиги кенг тарғиб қилинмоқда.
Фармонга биноан Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги, Маданият вазирлиги ва Давлат божхона қўмитасининг қўшма қарорига асосан “Хорижий мамлакатларда ўтказиладиган кўргазма, танлов ва ярмаркаларда намойиш этиш учун ҳунармандчилик махсулотларини олиб чиқилишининг соддалаштирилган тартиби тўғрисида”ги Низом тасдиқланди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ҳунарманд” уюшмаси фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2017 йил 17 ноябрдаги ПҚ–3393-сон қарорига мувофиқ, жорий йилнинг февраль ойида ҳунармандчилик маҳсулотларини узоқдаги туманлар (шаҳарлар)дан сотиб олиш ва келгусида йирик шаҳарларда сотиш ҳамда экспорт қилишга кўмаклашиш мақсадида “Ҳунарманд” уюшмаси қошида “Craft and Art” маъсулияти чекланган жамияти ташкил қилинди.
Ушбу жамият томонидан бугунги кунда 250 га яқин ҳунармандларга улар томонидан ишлаб чиқарилган жами 300 млн сўмлик ҳунармандчилик маҳсулотларини ички бозорларда реализация қилишда амалий ёрдам берилди. Шу билан бирга, жамият томонидан МДҲ давлатларидаги санъат галереялари ва савдо уйлари билан ўзаро келишувларга эришилиб, 40 минг АҚШ доллари миқдорида миллий ҳунармандчилик маҳсулотлари экспорт қилинди ҳамда қўшимча 35 минг АҚШ доллари миқдорида ҳунармандчилик маҳсулотларига буюртмалар олинди.
Миллий ҳунармандчилик маҳсулотларини хорижий мамлакатларда ўтказиладиган кўргазма ва ярмаркаларда тақдимот қилиш ва бу орқали ҳунармандчилик маҳсулотларини ташқи бозорларда сотишга кўмаклашиш мақсадида 20 дан ортиқ турли тадбирлар, жумладан кўргазма, ярмарка, фестивал ва савдо-кўргазмаларида 150 нафарҳунармандларнинг иштироки таъминланди, ушбу тадбирларда 40 мингга яқин ҳунармандчилик маҳсулотлари экспорти амалга оширилди.
Масалан, жорий йилнинг 13-15 июль кунлари АҚШнинг Санта-Фе шаҳрида ўтказилган “Халқ амалий санъати халқаро бозори” фестивалида мамлакатимиздан 24 нафар ҳунармандга уюшма томонидан ушбу тадбирда иштирок этишга амалий ёрдам берилди. Фестивалда иштирокчилар томонидан 451 минг АҚШ доллари миқдорида миллий ҳунармандчилик маҳсулотлари сотилди, тадбирда иштирок этган 30 дан ортиқ давлатларнинг вакиллари орасида мамлакатимиз иштирокчилари маҳсулотлари реализацияси бўйича энг юқори ўринларни эгаллади.
Уюшма томонидан хотин-қизлар ўртасида ҳунармандчиликни ривожлантириш, ижтимоий ҳимояга муҳтож аёлларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг бандлигини таъминлашга кўмаклашиш, уларнинг ҳунармандчиликка оид билим ва кўникмаларини ошириш мақсадида Тошкент вилоятининг ҳунармандчилик кам ривожланган Оққўрғон ва Қуйичирчиқ, Тошкент шаҳрининг Чилонзор, Сурхондарё вилоятининг Бойсун тумани ва Термез шаҳрида, Қашқадарё вилоятининг Қамаши, Наманган вилоятининг Норин ва Уйчи ҳамда Самарқанд вилоятининг Қўшработ ва Нуробод туманларида ҳунармандчиликнинг каштачилик, қўлда гилам тўқиш, оддий металлдан тайёрланган миллий услубдаги тақинчоқлар, ўйинчоқлар, эсдалик буюмлари йўналишлари бўйича 2 ойлик бепул ўқув курслари ташкил этилди ва самарали якунланди.Жумладан, Оққўрғон ва Қуйичирчиқ туманида 3 йўналиш бўйича ташкил этилган курслар якунланган 100 га яқин хотин-қизларга ҳунар ўргатилиб, бандлиги таъминланди .
Жорий йилнинг 1 июнь санасидан бошлаб Уюшма томонидан хунармандларга электрон гувохнома бериш тизими жорий этилди. Ушбу электрон тизими орқали чекка ҳудудларда фаолият олиб бораётган уста-ҳунармандларга гувоҳномани топшириш билан боғлиқ харажатлари қисқарди.

Aссоциация Узбекистана «Хунарманд» провела пресс-конференцию для работников средств массовой информации.
2018-11-19 | Экономика
19 ноября 2018 года ассоциация Узбекистана «Хунарманд» провела пресс-конференцию для работников средств массовой информации в зале заседаний Национального пресс-центра.
В связи с первой годовщиной принятия Указа Президента Республики Узбекистан № УК-5242 от 17 ноября 2017 года «О мерах по дальнейшему развитию ремесленничества и всеторонней поддержки ремесленников», Ассоциация предоставила журналистам информацию о проведённых работ на основе задач, поставленных в данном Указе.
Данный Указ открыл возможности по созданию условий для семейного предпринимательства и ремесленничества. Этот исторический документ вывел народное искусство на новый уровень и способствует росту заработка населения. Испокон веков такие виды направления ремесленничества как, вышивка, народные украшения, ювелирное дело, скульптура, резьба по дереву и ганчу привлекали внмание не только людей, живущих в этой стране, но и всего мира.
Указом для дальнейшего развития народных промыслов и ремесленничества, а также поддержку граждан на ассоциацию “Хунарманд” были возложены ряд задач, которые предусматривали целенаправленные и комплексные меры по сохранению культурного наследия и исторических традиций народа. Путём развития ремесленничества обеспечено занятость населения, особенно молодежи, женщин и малообеспеченных семей.
В результате всесторонней и обширной пропаганды количество ремесленников, зарегистрированных в Ассоциации, выросло более чем в 2 раза, и к началу 2018 года общее количество ремесленников составило 11 915 человек, а по состоянию на 1 сентября текущего года их число составило 27 321 человек.
По состоянию на январь этого года было создано 696 школ “Уста-шогирд” («Мастер-ученик»), в которых было принято 1 956 учеников, на сегодня число этих школ достигло 1851, в свою очередь число занятости молодежи составляет 5 391 человек.
В соответствии с приложением-2 данного Указа, утверждена «Совокупная программа проектов, реализуемых путем развития ремесленничества в Республике Узбекистан на 2018-2019 годы». В соответствии с программой были разработаны целевые программы для реализации 3 015 проектов на общую сумму 105 449 млн. сумов. На сегодняшний день на всей территории страны реализовано 6973 проектов на общую сумму 261 млрд. сумов.
Что касается новых рабочих мест, созданных путем развития ремесленничества, то с начала 2018 года по всей республике было создано 45071 новых рабочих мест.
В январе-ноябре 2018 года в регионах республики всего было проведено 102 различных мероприятий, в частности 21 фестивалей, 38 выставок, 15 ярмарок и 12 других массовых мероприятий. Путём проведения данных мероприятий широко пропагандируется народное традиционное ремесленничество.
Были проведены международные фестивали «Шелк и специи», «Нурли наволар», «Бойсун бахори», “Олтин қўл ҳунарманд” («Золотые руки ремесленника»), ярмарка «Сувениры Узбекистана». В данных выставках и фестивалях приняли участие более тысячи мастеров-ремесленников, представители около десяти иностранных дипломатических корпусов в Узбекистане и иностранные туристы. В сентябре месяце текущего года на Международном фестивале искусства “Арт маком-2018”, который впервые проходил в г.Шахрисабзе приняли участие более 150 мастеров-ремесленников.
Согласно Указу, в соответствии с совместным решением Министерства иностранных дел, Министерства культуры и Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан было принято Положение «Об упрощенном порядке экспорта ремесленнической продукции, предназначенные для участия в ярмарках и выставках в зарубежных странах».
При содействии Ассоциации всего по республике ремесленниками было экспортировано национальных ремесленнических изделий на сумму 4 млн 700 тыс. долларов США.
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 17 ноября 2017 года за № ПП-3393 «О мерах по дальнейшему совершенствованию ассоциации “Хунарманд”, в феврале текущего года при ассоциации было создано общество с ограниченной ответственностью «Craft and Art» , который занимается закупкой ремесленнических продукций из отдаленных районов (городов) и содействует в их реализации и экспорта в крупных городах.
На сегодня с помощью данного общества около 250 мастеров-ремесленников получили практическую помощь в реализации продукции собственного ремесла на общую сумму 300 миллионов сумов. В то же время общество достигло хороших результатов по договоренности с арт-галереями и торговыми домами в СНГ, экспортировало национальную ремесленническую продукцию в пределах 40 000 долларов США и получила заказы на изделия народного ремесла стоимостью 35 000 долларов США.
Например, для участия на “Международном рынке народного прикладного искусства” в г.Санта-Фе, США, который проходил 13-15 июля текущего года 24 мастеров-ремесленников из нашей страны получили практическую поддержку в участии на данном мероприятии. На фестивале участники продали национальные ремесленнические изделия за 451 000 долларов США, среди участников более 30 стран, наши мастера-ремесленники заняли высокий показатель по реализации собственной продукции.
С целью развития ремесленничества, содействия в занятости, с тем чтобы улучшить свои знания и навыки в области прикладного искусства и мастерства среди женщин, а также с целью поддержки девушек и женщин, нуждающихся в социальной защите, ассоциацией были успешно организованы и проведены 2-х месячные бесплатные учебные курсы по ручной вышивки, ковроткачества, изготовления национальных украшений из обычного металла, сувенирных изделий, игрушки, в менее развитых районах Ташкентской области Аккурган, Куйичирчикский, в Чиланзарском районе города Ташкента, в г.Термезе и Бойсунском районе Сурхандарьинской области, в Кушрабатском и Нурабадском районах Самаркандской области, в Камашинском районе Кашкадарьинской области, в Нарынском и Уйчинском районах Наманганской области.
В Аккурганском и Куйичирчикском районах Ташкентской области уже завершены организованные учебные курсы по 3 направлениям, были обученны народному ремеслу и обеспечены работой около 100 женщин.
С 1 июня этого года Ассоциация внедрила систему электронной выдачи документов мастерам-ремесленникам. С ведением данной электронной системы упростился процесс выдачи соответствующих документов ремесленникам в отдаленных районах.