ЖССТ Европа минтақавий бюроси директори билан учрашув
2018 йил 19 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида парламент қуйи палатаси Спикери Нурдинжон Исмоилов ва Жаҳон Соғлиқни Сақлаш Ташкилоти (ЖССТ) Европа минтақавий бюроси директори Жужанна Якаб ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Мулоқот аввалида меҳмонга Ўзбекистонда жадал суръатларда кечаётган туб ўзгаришлар, хусусан, соғлиқни сақлаш тизимидаги кенг кўламли ислоҳотлар хусусида батафсил маълумот берилди.
Қайд этилганидек, кейинги йилларда халқ саломатлигини сақлаш, аҳолининг сифатли тиббий хизматдан фойдаланиш имкониятини ошириш, соҳада сезиларли ижобий ўзгаришларни рўёбга чиқаришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Дарҳақиқат, сўнгги икки йилда тиббиёт тизимини тубдан ўзгартириш, тиббий хизматни халқаро талаблар асосида йўлга қўйиш, кўрсатилаётган тиббий хизматдан халқнинг розилигини таъминлаш мақсадида тизимли чора-тадбирлар амалга оширилди, ҳал қилиниши зарур бўлган масала ва муаммолар аниқланди ҳамда уларнинг ҳуқуқий ечимлари ҳам таъминлаб берилди.
Президентимизнинг соҳага оид 50 та фармон, қарор ва фармойиши, Вазирлар Маҳкамасининг 70 дан зиёд қарор ва фармойишлари қабул қилинди. 6 та янги илмий-амалий тиббиёт маркази ташкил этилиб, улар сони 16 тага етди. Аҳолига янада қулайлик яратиш мақсадида ҳудудларда ихтисослаштирилган марказларнинг 10 та филиали иш бошлади. Туман ва шаҳар шифохоналарида 300 дан зиёд янги ихтисослашган бўлим, 1 минг 200 та тез тиббий ёрдам шохобчаси очилди. Мамлакатимиз Президентининг яқинда қабул қилинган “Давлат тиббиёт муассасалари ва соғлиқни сақлашни бошқариш органлари ходимларини моддий рағбатлантиришни кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори билан соҳа ходимларининг ойлик маоши 1 декабрдан 20 фоизга, 2019 йил 1 апрелдан яна 15 фоизга ошириладиган бўлди.
Учрашувда қайд этилганидек, жорий йилда юртимизда тиббиёт соҳасига давлат бюджетидан 2017 йилга нисбатан 40 фоиз кўп маблағ ажратилди. Келаси йилда эса, соҳага қарийб 30 фоиз кўп маблағ йўналтириш режалаштирилган.
Таъкидланганидек, соғлиқни сақлаш тизимини тубдан такомиллаштириш, соҳадаги муаммоларни бартараф этиш масалалари учун Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси масъул этиб белгилангани ҳам бежиз эмас. Парламент қуйи палатасида Президентимиз ташаббуси билан айни муаммолар ечимига кўмаклашувчи Фуқароларнинг соғлиғини сақлаш масалалари қўмитаси ташкил этилиб, унинг фаолияти йўлга қўйилгани бу соҳага нақадар жиддий ва катта эътибор қаратилаётганидан далолатдир.
Шу йил 13 ноябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида мамлакатимизда соғлиқни сақлаш тизимини ислоҳ қилиш, мавжуд тизимли муаммоларни бартараф этишга қаратилган масалалар кўриб чиқилар экан, парламент қуйи палатаси ҳузурида Қонунчилик палатаси Спикери раҳбарлигидаги Аҳолига тиббий хизмат кўрсатишни ва дори воситалари таъминотини янада яхшилаш, ушбу соҳадаги қонунчиликни амалиётга самарали татбиқ қилиш борасидаги ишларни мувофиқлаштириш бўйича комиссия тузилди.
Ўз навбатида, учрашувда Жаҳон Соғлиқни Сақлаш Ташкилоти Европа минтақавий бюроси директори Жужанна Якаб Ўзбекистонда тиббиёт соҳасидаги бундай катта ўзгаришларга юқори баҳо берди.
Маълумки, ЖССТ Европа минтақавий бюросининг 2012 йил сентябрь ойида бўлиб ўтган йиллик сессиясида унга аъзо 53 давлат қаторида Ўзбекистон ҳам “Саломатлик — 2020” стратегиясини қўллаб-қувватлаган эди. Юқори мартабали меҳмон ЖССТ Европа минтақавий бюроси томонидан ишлаб чиқилиб, инсон саломатлиги ва келажак авлод камолатига салбий таъсир этадиган тиббий-ижтимоий, иқтисодий, экологик муаммоларнинг олдини олишга йўналтирилган ушбу стратегияни Ўзбекистонда ҳам изчил амалга оширишга мамлакат раҳбарияти томонидан катта эътибор қаратилаётганини эътироф этди. Президент Шавкат Мирзиёевнинг ташаббус ва кўрсатмалари асосида мамлакатда бу йўналишда олиб борилаётган ислоҳотлар бугун янги босқичга кўтарилганига юқори баҳо берди.
Учрашувда ЖССТ Европа минтақавий бюроси билан алоқаларни янада яхшилаш, ўзаро ҳамкорликни кучайтиришга доир қатор масалалар муҳокама қилинди. Шунингдек, соғлиқни сақлаш борасидаги саъй-ҳаракатларни бирлаштириш, ҳамкорликдаги лойиҳаларни амалга ошириш ва бошқа соҳага оид бошқа масалалар юзасидан фикр алмашилди.

Встреча с директором Европейского регионального бюро ВОЗ
19 ноября 2018 года в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан прошла встреча Спикера нижней палаты парламента Нурдинжона Исмоилова с директором Европейского регионального бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) г-жой Жужанной Якаб.
В начале беседы гостье предоставлена подробная информация о проводимых в Узбекистане широкомасштабных реформах, в том числе в системе здравоохранения.
Как отмечалось, за последние годы обращается особое внимание вопросам охраны здоровья населения, повышения доступа граждан к качественным медицинским услугам, в целом, создания всех условий в сфере. Действительно, за последние два года в целях коренного изменения системы медицины, налаживания медицинских услуг в соответствии с международными требованиями, обеспечения удовлетворенности народа медицинской службой осуществляются последовательные меры, выявлены ждущие своего решения вопросы и проблемы, обеспечено также их правовое решение.
Приняты 50 указов, постановлений и распоряжений Президента страны, более 70 постановлений и распоряжений Кабинета Министров касательно данной сферы. Созданы 6 новых научно-практических медицинских центров, общее количество которых достигло 16. В целях создания удобств населению в регионах открыты 10 их филиалов. В районных и городских клиниках созданы более 300 новых специализированных отделений, 1200 пунктов медпомощи. С принятием Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по усилению материального стимулирования   работников государственных медицинских учреждений и органов управления здравоохранением» увеличиваются размеры оплаты труда работников сферы с 1 декабря на 20 процентов, и с 1 апреля 2019 года еще на 15 процентов.
Констатировалось, что в нынешнем году в сферу медицины выделены средства с госбюджета свыше 40 процентов по отношению 2017 году. На следующий год планируется выделение свыше 30 процентов средств на данную сферу.
Как было подчеркнуто на встрече, ответственным определена Законодательная палата Олий Мажлиса Республики Узбекистан для вопросов коренного совершенствования системы здравоохранения, предотвращения проблем сферы. Кроме того, в нижней палате парламента по инициативе Президента страны образован Комитет по вопросам охраны здоровья граждан, оказывающий поддержку решению конкретных проблем, что свидетельствует об актуальности и важности данной сферы.
На очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса 13 ноября этого года рассмотрены вопросы, направленные на реформирование системы здравоохранения нашей страны, устранение имеющихся системных проблем, и при Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан под руководством Спикера Законодательной палаты создана Комиссия по координации работы в деле дальнейшего улучшения медицинского обслуживания населения и обеспечения лекарственными средствами, эффективного внедрения в практику законодательства в этой сфере.
В свою очередь, на встрече директор Европейского регионального бюро Всемирной организации здравоохранения Жужанна Якаб высоко оценила данные значительные изменения в сфере медицины в Узбекистане.
Известно, что на сессии Европейского регионального бюро ВОЗ, прошедшей в сентябре 2012 года наряду с 53 государствами-членами Узбекистан поддержал стратегию «Здоровье-2020». Гостья особо отметила уделяемое руководством страны большое внимание реализации в Узбекистане данной Стратегии, разработанной Европейским региональным бюро ВОЗ, направленной на предупреждение медицинско-социальных, экономических, экологических проблем, негативно влияющих на здоровье человека и гармоничное развитие будущего поколения. Ж.Якаб высоко оценила значимый уровень проводимых в стране в этом направлении реформ на основе инициатив и предложений Президента Шавката Мирзиёева.
На встрече обсужден ряд вопросов, касающихся дальнейшего улучшения связей, активизации взаимодействия с Европейским региональным бюро ВОЗ. Также состоялся обмен мнениями по консолидации усилий, реализации совместных проектов в области здравоохранения.