Депутатлар Давлат бюджетининг 2018 йил 9 ойидаги ижросини муҳокама қилдилар
2018 йил 17 ноябрь санасининг иккинчи ярмида депутатлар ўз ишларини давом эттирдилар. Унда Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг 2018 йил тўққиз ойидаги ижроси муҳокама қилинди.
Мажлисда таъкидланганидек, 2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастурида белгиланган устувор вазифаларни изчил амалга ошириш ҳамда   жамиятнинг ижтимоий-иқтисодий соҳаларини тубдан ривожлантириш, бунга масъул идоралар фаолиятини таркибий ўзгартириш бўйича олиб борилган ислоҳотлар ижроси натижасида 2018 йилнинг тўққиз ойи давомида иқтисодиётнинг барқарор, мувозанатли тарзда ривожланиши ҳамда иқтисодий ўсишнинг юқори суръатлари таъминланди.
Илғор халқаро тажрибани ҳисобга олган ҳолда, пул-кредит сиёсатини янада такомиллаштириш, валютани тартибга солишнинг замонавий бозор механизмларини жорий этиш, саноат тузилмасининг диверсификация қилиниши бўйича кўрилган чора-тадбирлар мамлакат иқтисодиётига хорижий инвестицияларни кенг жалб қилишга, экспортни қўллаб-қувватлашга, замонавий, импорт ўрнини босувчи товар ва маҳсулотлар ишлаб чиқарилишини янада оширишга, шунингдек, тадбиркорлик субъектлари учун ташқи савдо фаолиятини амалга ошириш чоғида тенг шароитлар яратилишига имкон берди.
Депутатлар бюджетлараро муносабатларнинг ва солиққа оид маъмуриятчиликнинг замонавий механизмлари жорий этилаётганини қайд этиб, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 7 июнда қабул қилинган «Маҳаллий бюджетларни шакллантиришда жойлардаги давлат ҳокимияти органларининг ваколатларини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Фармонининг ижросини таъминлаш мақсадида, 2018 йилнинг тўққиз ойида Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетига 220,2 млрд. сўмлик қўшимча даромадлар келиб тушганини таъкидладилар. Ушбу маблағлар аҳолининг реал даромадларини, ҳаёт даражаси ва сифатини ошириш, республика бюджетидан молиялаштиришга бўлган боғлиқликни камайтириш, маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг эркинлигини кучайтиришга имкон бергани қайд этилди.
Ҳисобот даврида Давлат бюджети харажатларининг ижтимоий йўналтирилганлиги сақланиб қолинди. Ижтимоий соҳани молиялаштириш учун харажатлар умумий ҳажмининг 53,4 фоизи миқдорида маблағ ажратилди.
Ижтимоий соҳа ва аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашга ажратилган маблағларнинг қарийб 65,8 фоизи иш ҳақи ва иш ҳақига нисбатан ажратма тўловларини молиялаштиришга йўналтирилган.
Депутатлар ҳисобот даврида таълим тизимидаги ислоҳотларни янада чуқурлаштиришга, таълим жараёни даражаси ҳамда сифатини оширишга қаратилган таълим стандартлари ва дастурларини мукаммаллаштиришга, мактабгача таълим муассасалари, касб-ҳунар коллежлари, академик лицейлар ҳамда олий ўқув юртлари ходимларининг иш ҳақи, моддий-техника базасини мустаҳкамлашга биринчи даражали эътибор қаратдилар. Хусусан, халқ таълими муассасаларини сақлаш ва ривожлантириш харажатларини молиялаштиришга Давлат бюджетидан 13,6 трлн. сўм миқдорида маблағ ажратилгани диққатга молик дея баҳоланди.
Шу билан бирга, парламент вакиллари бу борада йўл қўйилган сусткашликларга ҳам алоҳида эътибор қаратдилар. Ҳисобот даврида таълим тизими муассасаларини сақлаш ва уларни ривожлантириш харажатларига ажратилган 92 млрд. сўмлик маблағ ўзлаштирилиши таъминланмагани танқид қилинди.
2018 йилнинг тўққиз ойида Давлат бюджетидан илм-фанни ривожлантиришга молиялаштирилган 213,3 млрд. сўм маблағнинг 123,2 млрд. сўми ёки 60 фоизи тегишли давлат дастурлари доирасида амалга оширилаётган илмий-техника лойиҳаларини молиялаштиришга, шу жумладан, 104,1 млрд. сўми фундаментал ва амалий илмий-техника ҳамда 19,1 млрд. сўми инновацион лойиҳаларни молиялаштириш харажатларига йўналтирилган.
Аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш ва унинг турмуш фаровонлигини ошириш харажатларига Давлат бюджетидан 2 136,5 млрд. сўммиқдорида маблағлар сарфланган. Ушбу маблағлар 14 ёшгача боласи бор оилаларга, боласи 2 ёшга тўлгунга қадар ишламайдиган оналарга, кам даромадли оилаларга тўланадиган моддий ёрдам, бола туғилганда бериладиган бир марталик нафақага, алоҳида тоифадаги фуқароларга уй-жой коммунал хизматлар ҳақини тўлаш бўйича имтиёзларни қоплаш учун қаратиладиган компенсация тўловларига, Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятидаги муҳтож оилаларга бир марта бериладиган моддий ёрдам учун йўналтирилган.
Депутатлар тиббиёт муассасаларини молиялаш масалаларини ҳам атрофлича муҳокама қилдилар. Соғлиқни сақлаш соҳасидаги турли давлат дастурларини бажаришга доир чора-тадбирлар туфайли Давлат бюджетидан 6,57 трлн. сўм ёки ижтимоий соҳага йўналтирилган умумий харажатларнинг 22,7 фоизи миқдорида маблағ ажратилгани таъкидланди.
Муҳокамалар давомида Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ҳукумати қарорлари асосида соғлиқни сақлаш соҳасининг айрим тадбирларини амалга ошириш учун ажратилган маблағларнинг 129,9 млрд. сўми ўзлаштирилмай қолгани танқид остига олинди.
Йиғилишда, айниқса, Ўзбекистон Республикаси Президентининг   2018 йил 29 мартдаги «Обод қишлоқ» дастури тўғрисида»ги ва 2018 йил 27 июндаги «Обод маҳалла» дастури тўғрисида»ги каби муҳим фармонларининг ижроси ҳам таҳлил қилинди. Боиси, мазкур фармонлар билан тасдиқланган дастурларда маҳаллаларнинг меъморий қиёфасини тубдан янгилаш, ҳудудларни комплекс ривожлантириш, йўл-транспорт инфратузилмаси, муҳандислик-коммуникация тармоқлари, ижтимоий соҳа объектларини барпо этиш ҳамда шу асосда аҳолининг турмуш даражаси ва маданиятини юксалтириш кўзда тутилган.
Жорий йилнинг 1 октябрь ҳолатига кўра, «Обод қишлоқ» дастурининг ижросини таъминлаш мақсадида Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари томонидан маҳаллий бюджетларнинг қўшимча маблағлари ҳисобидан 474,5 млрд. сўм маблағ йўналтирилган. Бундан ташқари, жорий йилнинг апрель-сентябрь ойларида республика бюджети маблағлари ҳисобидан 619,6 млрд. сўм Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳузуридаги «Обод қишлоқ» жамғармаларига ўтказиб бериш учун тегишли маҳаллий бюджетларга ажратилган.
«Обод маҳалла» дастурида кўзда тутилган тадбирларни молиялаштиришга Давлат бюджетидан 214,2 млрд. сўм маблағ йўналтирилган.
Ҳисобот даврида маҳаллий бюджетларнинг даромад қисми прогноз кўрсаткичларига нисбатан 121,3 фоизга бажарилган.
2018 йилнинг тўққиз ойида маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг маҳаллий бюджет маблағларини бошқариш бўйича мустақиллигини ошириш, бюджет ижросининг марказга боғлиқлигини кескин камайтириш жараёнларини чуқурлаштириш, маҳаллий ҳокимликларни маҳаллий бюджетларни шакллантириш, маблағлардан самарали фойдаланишда масъулияти ва жавобгарлигини ошириш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилган. Мазкур чора-тадбирлар натижасида ҳисобот даврида маҳаллий бюджетларда шаклланган қўшимча даромадлар миқдори 2,9 трлн. сўмни ташкил этди ёки ўтган йилнинг мос даврига нисбатан қарийб 5,8 баробарга кўп маблағ улар ихтиёрида қолдирилди. Ушбу маблағларнинг бир қисми, ўз навбатида, маҳаллий бюджетлар ҳисобидан молиялаштирилиши режалаштирилган давлат дастурларини маблағ билан таъминлашга йўналтирилмоқда.
Давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2018 йил тўққиз ойидаги ижроси тўғрисидаги ҳисобот ҳар томонлама қизғин муҳокама қилиниб, депутатлар томонидан тасдиқлаш ҳақида қарор қабул қилинди.

Депутаты обсудили исполнение Государственного бюджета за 9 месяцев 2018 года
Во второй половине дня 17 ноября 2018 года депутаты продолжили свою работу. На заседании обсуждено исполнение Государственного бюджета Республики Узбекистан за девять месяцев текущего года.
Как отмечалось на заседании, последовательное осуществление приоритетных задач, намеченных в Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в “Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий”, а также исполнение реформ по кардинальному развитию социально-экономических сфер общества, структурному изменению деятельности ответственных ведомств обеспечило устойчивое, сбалансированное развитие экономики за девять месяцев 2018 года и высокие темпы экономического роста.
Дальнейшее совершенствование денежно-кредитной политики с учетом передового международного опыта, внедрение современных рыночных механизмов упорядочения валюты, меры по диверсификации промышленной инфраструктуры создали возможность для широкого привлечения иностранных инвестиций в экономику страны, поддержки экспорта, дальнейшего повышения производства современных, импортозамещающих товаров и продукции, а также создания равных условий для субъектов предпринимательства в ходе осуществления внешнеторговой деятельности.
Депутаты, отметив внедрение современных механизмов межбюджетных отношений и налогового администрирования, в целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 7 июня 2017 года «О мерах по расширению полномочий органов государственной власти на местах в формировании местных бюджетов», подчеркнули, что за девять месяцев 2018 года в местные бюджеты Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента поступило дополнительно доходов на 220,2 млрд. сумов. Отмечалось, что эти средства создали возможность для повышения реальных доходов, уровня и качестве жизни населения, снижения зависимости от финансирования из республиканского бюджета, усиления свободы органов государственной власти на местах.
В отчетный период сохранилась социальная ориентированность расходов Государственного бюджета. Для финансирования социальной сферы выделены средства в размере 53,4 процента от общего объема расходов.
Около 65,8 процента средств, выделенных на социальную сферу и социальную поддержку населения, направлены на финансирование заработной платы и отчислений относительно заработной платы.
Депутаты в отчетный период уделили первостепенное внимание вопросам дальнейшего углубления реформ в системе образования, совершенствования образовательных стандартов и программ, направленных на повышение уровня и качества процесса образования, укрепление заработной платы работников, материально-технической базы дошкольных образовательных учреждений, профессиональных колледжей, академических лицеев и высших учебных заведений. В частности, оценено в качестве заслуживающего внимания факта то, что на финансирование расходов на содержание и развитие учреждений народного образования из Государственного бюджета выделено 13,6 трлн. сумов.
Вместе с тем, представители парламента также обратили особое внимание на допущенные в этом направлении промедления. Было подвергнуто критике то, что в отчетный период не обеспечено освоение 92 млрд.сумов, выделенных на расходы по содержанию и развития учреждений системы образования.
За девять месяцев 2018 года из выделенных 213,3 млрд. сум средств Государственного бюджета на развитие науки 123,2 млрд. сум или 60 процентов в рамках соответствующих государственных программ направлены на финансирование осуществляемых научно-технических проектов, в частности, 104,1 млрд. сумов – на финансирование фундаментальных и прикладных научно-технических и 19,1 млрд. сумов – инновационных проектов.
На расходы по социальной поддержке и повышению уровня жизни населения из Государственного бюджета затрачены 2 136,5 млрд. сумов средств. Эти средства направлены на материальную помощь, выплачиваемую семьям с ребенком до 14 лет, не работающим матерям с ребенком до 2 лет, малообеспеченным семьям, единовременное пособие при рождении ребенка, компенсационные выплаты, направляемые на возмещение льгот по уплате жилищно-коммунальных услуг гражданам отдельной категории, единовременную материальную помощь нуждающимся семьям в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области.
Депутаты также всесторонне обсудили вопросы финансирования медицинских учреждений. Отмечалось, что в результате мер по выполнению различных государственных программ в сфере здравоохранения из Государственного бюджета выделены средства в размере 6,57 трлн.сумов или 22,7 процента общих расходов, направленных на социальную сферу.
В ходе обсуждений было подвергнуто критике то, что остались не освоенными 129,9 млрд.сумов средств, выделенных для осуществления некоторых мер в сфере здравоохранения на основе постановлений Президента Республики Узбекистан и Правительства.
На заседании также был сделан анализ исполнения указов Президента Республики Узбекистан от 29 марта 2018 года “О программе «Обод кишлок» и от 27 июня 2018 года “О программе «Обод махалла». Дело в том, что в утвержденных данными указами программах предусмотрены кардинальное обновление архитектурного облика махаллей, комплексное развитие регионов, строительство дорожно-транспортной инфраструктуры, инженерно-коммуникационных сетей, объектов социальной сферы, а также на основе этого повышение уровня и культуры жизни населения.
По состоянию на 1 октября текущего года, в целях обеспечения исполнения программы «Обод кишлок» Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента за счет дополнительных средств местных бюджетов направлены 474,5 млрд.сумов. Кроме того, в апреле-сентябре текущего года за счет средств республиканского бюджета 619,6 млрд. сум для перевода на фонды “Обод кишлок” при Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей и города Ташкента выделены в соответствующие местные бюджеты.
На финансирование мероприятий, предусмотренных в программе «Обод махалла» из Государственного бюджета направлены 214,2 млрд. сумов.
В отчетный период доходная часть местных бюджетов выполнена на 12,3 процента относительно прогнозных показателей.
За девять месяцев 2018 года осуществлена широкомасштабная работа в деле повышения самостоятельности органов государственной власти на местах по управлению средствами местного бюджета, углубления процессов резкого снижения зависимости исполнения бюджета от центра, формирования местных бюджетов местных хокимиятов, повышения ответственности в эффективном использовании средств. В результате данных мер в отчетный период размер дополнительных доходов местных бюджетов составил 2,9 трлн. сумов или по сравнению с прошлым годом в их распоряжении осталось почти в 5,8 раза больше средств. Часть этих средств, в свою очередь, направляется на обеспечение средствами государственных программ, планируемых к финансированию за счет местных бюджетов.
Депутатами всесторонне обсужден отчет об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за девять месяцев 2018 года и принято постановление о его утверждении.