Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 19 ноябрь куни Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Мулоқот аввалида давлат раҳбарлари қардош мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик, яхши қўшнилик ва стратегик шериклик муносабатлари изчил мустаҳкамланиб бораётганини чуқур мамнуният билан қайд этдилар.
Алоқалар барча даража ва йўналишларда фаоллашгани кўп қиррали Ўзбекистон – Қозоғистон ҳамкорлигини янада ривожлантиришга хизмат қилаётгани таъкидланди.
Ўзаро савдо ҳажми ортиб, иқтисодиётнинг турли тармоқларида, хусусан, ҳудудлар ва ишбилармон доиралар ўртасида кооперация кенгайиб бормоқда. Жорий йил 15 ноябрь куни Чимкент шаҳрида икки мамлакат чегараолди ҳудудлари маъмуриятлари ва етакчи компаниялари раҳбарлари иштирокида биринчи ҳудудлараро ҳамкорлик форуми муваффақиятли ўтказилди.
Қозоғистонда Ўзбекистон йили доирасида ишбилармонлик ва маданий-гуманитар алмашув дастури сермазмун бўлгани қайд этилди.Йил бошидан буён жами 50 дан ортиқ қўшма тадбир ўтказилгани бунинг тасдиғидир.
Мулоқот давомида давлат раҳбарлари олий даражадаги келишувларни амалга ошириш доирасидаги ҳамкорлик истиқболларини,шунингдек, бўлажак тадбирлар режасини муҳокама қилдилар.
Долзарб минтақавий ва халқаро масалалар, жумладан, 2019 йилда мамлакатимизда ўтказиладиган Марказий Осиё давлат раҳбарларининг иккинчи маслаҳат учрашувига тайёргарлик ишлари хусусида фикр алмашилди.
Мулоқот сўнгида давлат раҳбарлари кенг кўламли ҳамкорликни бундан буён ҳам фаол ривожлантириш, қардош Ўзбекистон ва Қозоғистон халқлари манфаатини, минтақада барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш йўлида кўп асрлик дўстлик, яхши қўшнилик ва икки томонлама стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга интилиши қатъий эканини таъкидладилар.

19 ноября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Нурсултаном Назарбаевым.
В начале беседы главы государств с глубоким удовлетворением отметили наблюдаемое динамичное развитие и последовательное укрепление отношений дружбы, добро-соседства и стратегического партнёрства между двумя братскими странами.
Подчеркнуто, что активизация контактов на всех уровнях и по всем направлениям способствует дальнейшему углублению узбекско-казахстанского многопланового сотрудничества.
Увеличиваются объёмы взаимной торговли, усиливается кооперация в различных отраслях экономики, в том числе между регионами и деловыми кругами. 15 ноября этого года в городе Шымкент успешно проведён первый Форум межрегионального сотрудничества, с участием руководителей администраций приграничных областей и ведущих компаний двух стран.
Отмечена насыщенная программа деловых и культурно-гуманитарных обменов в рамках Года Узбекистана в Казахстане: всего с начала года проведено более 50 совместных мероприятий.
В ходе телефонного разговора главы государств обсудили перспективы практического взаимодействия в контексте реализации договорённостей на высшем уровне, а также рассмотрели график предстоящих мероприятий.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки, включая подготовку к проведению второй Консультативной встречи глав государств Центральной Азии в 2019 году в нашей стране.
В заключение Лидеры двух стран подтвердили твёрдое намерение и взаимное стремление и далее активно развивать полномасштабное сотрудничество, укреплять узы многовековой дружбы и добрососедства, двусторонние отношения стратегического партнёрства на благо братских народов Узбекистана и Казахстана, в интересах обеспечения стабильности и устойчивого развития всего региона.