Президент одамларга қулайлик яратиш бўйича топшириқлар берди
Нукус шаҳрининг “Қумбуз овул” маҳалласида барпо этилган кўп қаватли уйларнинг биринчи қаватида мактабгача таълим муассасаси ва оилавий поликлиника жойлашган. Бу шу уйларда яшаётган одамларга, айниқса, ёш болали аёлларга жуда қулай. Иссиқ-совуқ кунларда йўлда қатнаб юрмайди, ҳам вақти, ҳам нақди тежалади.
Президент Шавкат Мирзиёев ушбу муассасалар фаолияти билан танишди.
Бу ерда 5 қаватли 10 та арзон уй қурилган. Уларда барча шароит ва қулайликлар яратилган. “Навше” номли боғча болалар онгини ўстирадиган турли инвентарлар, ўйинчоқлар, методик қўлланмалар билан таъминланган. Инглиз тили, рус тили, шахмат-шашка тўгараклари ташкил этилган.
Оилавий поликлиника ҳудуддаги 8 та маҳалланинг 46 мингдан аҳолисига хизмат кўрсатади. 250 қатновга мўлжалланган муассаса сифатли тиббий хизмат кўрсатиш учун зарур ускуналар билан жиҳозланган.
Электрон қабул тизими йўлга қўйилган. Одамлар уйда туриб, онлайн тарзда навбатга ёзилиши ва белгиланган вақтда шифокор қабулига келиши мумкин. Поликлиниканинг ўзида ижтимоий дорихона очилган.
Президентимиз шифокорлар билан суҳбатда поликлиникага келганларга сифатли хизмат кўрсатиш билан бирга ҳудуддаги аҳолини патронаж қилиш, ҳар бир одамнинг ҳароратини билиш кераклигини таъкидлади. Касаллик варақаларини электрон шаклга ўтказиш, замонавий тиббиёт ютуқлари асосида ишлаш бўйича кўрсатмалар берди.
Шу ерда Абдамбетов кўчасида қурилаётган кўп қаватли арзон уйлар, бўлажак “Nukus city” шаҳарчаси тақдимоти ўтказилди.

Президент дал поручения по созданию удобств для людей
На первых этажах многоквартирных домов, возведенных в сходе граждан махалли "Кумбуз овул" города Нукуса, организованы семейная поликлиника и детский сад.
Это очень удобно для жителей домов, особенно женщинам с малолетними детьми. Шаговая доступность учреждений экономит и время, и средства.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с этими учреждениями.
Здесь возведены 10 пятиэтажных доступных домов со всеми удобствами и условиями. Дошкольное образовательное учреждение "Навше" обеспечено развивающим инвентарем, игрушками, методическими пособиями. Организованы кружки английского, русского, языков, шахмат и шашек.
Семейная поликлиника обслуживает более 46 тысяч жителей 8 махаллей города. В учреждении, рассчитанном на прием 250 человек в день, установлено необходимое оборудование.
Налажена система электронной записи на прием врача. Люди могут записаться к врачу не выходя из дома и прийти на прием в назначенное время. В поликлинике действует социальная аптека.
Президент в беседе с врачами отметил, что наряду с качественным обслуживанием жителей необходимо охватить население патронажем, знать настроение каждого жителя.
Даны указания по переводу больничных листов в электронную форму, организации работы на основе достижений современной медицины.
Здесь же прошла презентация строящихся на улице Абдамбетова многоквартирных доступных домов, проекта городка “Nukus city”.