«Миллий тикланиш» ДП фракцияси давлат бош молиявий ҳужжатини муҳокама этди
Жорий йилнинг 14 ноябрь куни «Миллий тикланиш» демократик партияси фракциясининг йиғилиши бўлиб ўтди. Унда дастлаб 2018 йил тўққиз ойлик якунлари бўйича Давлат бюджети ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг ижроси атрофлича муҳокама этилди.
Йиғилишда таъкидланганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан иқтисодиётнинг юқори ўсиш суръатларини сақлаб қолиш, фаол инвестиция сиёсатини юритиш, ҳудудларни комплекс ривожлантириш, тармоқлар ва ҳудудларда мавжуд муаммо ва камчиликларни бартараф этиш борасида белгилаб берилган устувор вазифаларнинг изчил амалга оширилиши ҳисобот даврида макроиқтисодий барқарорликни, давлат бюджетини белгиланган параметрларда ижро этилишини таъминлаш имкониятини яратган.
Фракция аъзолари ҳисобот даврида харажатларнинг ижтимоий йўналтирилгани сақлаб қолинганини, бунда алоҳида эътибор партия сайловолди платформасидан ўрин олган таълим, соғлиқни сақлаш, маданият, илм-фан, адабиёт, санъат ва спорт соҳаларини ривожлантиришга, шу билан бирга, шаҳар ва қишлоқ жойларда аҳоли турмуш шароитини янада яхшилашни таъминловчи арзон уй-жойлар барпо этиш, ижтимоий инфратузилмани ривожлантириш ҳамда модернизация қилиш бўйича мақсадли дастурларни ўз вақтида, тўлиқ молиялаштириш амалга оширилганини алоҳида эътироф этдилар.
Айтиб ўтилганидек, жорий йилнинг 9 ойлиги якунига кўра, мамлакатнинг ялпи ички маҳсулоти қарийб 244,3 трлн. сўмни ташкил этиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 5,2 фоизга ўсган. Шунингдек, партиянинг дастурий мақсадларида алоҳида ўрин тутувчи маданият ва спорт соҳаси харажатлари белгиланган режага нисбатан 96,3 фоизга ижро этилиб, 920,4 млрд. сўмни ташкил этган. Ахборот-кутубхона марказлари ва махсус кутубхоналарни сақлаш харажатлари учун 21,4 млрд. сўм, музейлар, кўргазмалар ҳамда кўргазма залларини сақлаш харажатлари учун 35,6 млрд. сўм, театрлар ва мусиқа жамоалари харажатларига 96,6 млрд. сўм, маданият саройлари, уйлари ҳамда клубларни сақлаш харажатлари учун 113,9 млрд. сўм, маданий бойликларни қайта таъмирлаш ишларига 30,7 млрд. сўм, спортни ривожлантиришга қаратилган харажатлар учун 393,5 млрд. сўм ажратилган.
Фракция аъзолари Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 9 июндаги қарорида республикадаги барча маданий мерос объектларини реставрация қилишда ЮНЕСКО билан келишиш белгиланган. Бироқ келишиш масалаларининг ўз вақтида ўтказилмагани оқибатида режалаштирилган маблағлардан 13,1 млрд. сўми молиялаштирилмагани сабабларига алоҳида эътибор қаратилди. Ушбу ишларни йил охирига қадар ҳал этиш зарурлиги қайд этилди.
Муҳокамалар чоғида фракция аъзолари мамлакатимиз бюджетининг ҳисобот давридаги ижроси билан боғлиқ бошқа бир қатор масалаларга ҳам эътибор қаратдилар. Хусусан, маданий мерос объектларини таъмирлаш, реставрация қилиш учун Давлат бюджетидан ажратилаётган маблағларни ошириш, жумладан, маҳаллий бюджетларга ушбу тадбирларга харажатларни кўпайтириш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Фракция йиғилишида, шунингдек, 2019 режа йилги Бюджетнома ҳамда 2020-2021 йилларга мўлжаллаган бюджет сиёсати концепцияси ҳам кўриб чиқилди.
Қайд этилганидек, 2019 йилга режалаштирилган Давлат бюджетининг маданият соҳасига харажатлари 1 006,7 млрд. сўмни ташкил қилиб, ўтган йилга нисбатан 25,9 фоизга ошган. Жумладан, 2018 йилда маданият муассасалари ходимларига иш ҳақи тўлаш тизими такомиллаштирилиши муносабати билан уларнинг ойли маоши ўртача 45 фоизга оширилиб, Давлат бюджетидан қўшимча 85 млрд. сўм, республика театр ва музейларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, мукаммал таъмирлаш бўйича чора-тадбирлар Дастурига мувофиқ, 36,2 млрд. сўм, маданият уйларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш ва мукаммал таъмирлашга 70 млрд. сўм, давлат буюртмаси асосида миллий кино маҳсулотларини ишлаб чиқаришга 44,0 млрд. сўм, маданий ва археологик меросларни реставрация қилиш ишларига 63,8 млрд. сўм ажратилган.
Шу билан бирга, фракция аъзолари Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда маданий мерос объектларида реставрация-тиклаш ишларини олиб бориш, 10 та музей ва 5 та театрни мукаммал таъмирлаш, зарур ускуналар билан жиҳозлаш, янгидан ташкил этилган Ўзбекистон Давлат филармонияси ва унинг 14 та ҳудудий бўлинмаси, шунингдек, Тошкент шаҳридаги Мақом маркази ва унинг 14 та ҳудудий «Мақом» ансамбллари харажатларини молиялаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратдилар.
Йиғилишда 2019 йилга давлат бюджети харажатларида соғлиқни сақлаш соҳасига ажратилаётган маблағлар ҳам таҳлил қилинди. Мазкур соҳага 12 088,2 млрд. сўм ажратилиши кўзда тутилиб, бу ўтган йилга нисбатан 25,3 фоизга кўп. Бу соғлиқни сақлаш тизимида амалга оширилаётган ислоҳотларни янада чуқурлаштириб, тизимнинг молиявий таъминотини яхшилашга хизмат қилади.
Муҳокамаларда фракция аъзолари келгуси йилга давлат бюджетида туризмни ривожлантириш мақсадида республикада «Гилам» музейини ташкил этиш учун маблағлар кўзда тутиш кераклиги ҳақида таклиф билдирдилар. Бундан ташқари, туризм соҳасига ижтимоий шерикчилик асосида хусусий мулкни кенг жалб этиш, ёшларимизни ҳунармандчилик ва оилавий тадбиркорликка йўналтириш, жойларда соҳани ривожлантириш мақсадида инфратузилма лойиҳаларига маҳаллий бюджетларда маблағлар кўзда тутиш зарурлиги ҳақидаги таклифлар илгари сурилди.
2019-2021 йилларга мўлжалланган ўрта муддатли бюджет концепцияси ишлаб чиқилгани фракция аъзолари томонидан қўллаб-қувватланди, шунингдек, давлат бюджетини шакллантириш, унинг даромадлари ва харажатларини режалаштириш жараёнларини тубдан яхшилашда ҳамда ижросини таъминлашда ушбу ҳужжатнинг нақадар муҳимлиги эътироф этилди. Айни пайтда бюджет концепциясида кўзда тутилган чора-тадбирлар, авваламбор, халқимиз фаровонлигини оширишга, мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга, ижтимоий соҳани ва унинг инфратузилмасини янада такомиллаштиришга, хорижий инвестицияларни иқтисодиётимизга кенг жалб этишга хизмат қилиши таъкидланди.
Қизғин кечган баҳс-мунозаралар, савол-жавоблар ва билдирилган фикр-мулоҳазалар ҳамда таклифлар асосида фракциянинг ушбу масала юзасидан тегишли қарори қабул қилинди.

На заседании фракции обсуждено исполнение Госбюджета
14 ноября текущего года фракция Демократической партии «Миллий тикланиш» подробно обсудила отчет правительства «Об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за девять месяцев 2018 года».
Как отметили члены фракции, последовательное осуществление приоритетных задач, определенных Президентом Республики Узбекистан в деле устранения имеющихся проблем и недостатков в отраслях и на территориях, сохранения высоких темпов роста экономики, проведения активной инвестиционной политики, комплексного и ускоренного развития регионов, создали возможность для обеспечение в отчетный период макроэкономической стабильности и исполнение Государственного бюджета в намеченных параметрах.
Члены фракции особо отметили, что в отчетный период сохранена социальная ориентированность расходов, при этом особое внимание уделено развитию сфер образования, здравоохранения, культуры, науки, литературы, искусства и спорта, что соответствует задачам обозначенным в Предвыборной платформе партии, осуществлено своевременное и полное финансирование целевых программ по строительству доступного жилья с целью дальнейшего улучшения условий жизни населения в городах и сельской местности, развитию и модернизации социальной инфраструктуры.
Как отмечалось, по итогам 9 месяцев текущего года, валовый внутренний продукт страны составил около 244,3 трлн. сумов, относительно соответствующего периода прошлого года вырос на 5,2 процента.
Также расходы на финансирование – сферы культуры и спорта выполнены на 96,3 процента относительно намеченного плана, и составили 920,4 млрд. сум (3,2 процента средств, выделенных на социальные расходы), расходы на содержание информационно-библиотечных центров и специальных библиотек составили 21,4 млрд. сум, музеев, выставок и выставочных залов - 35,6 млрд. сум, на расходы театральных и музыкальных коллективов - 96,6 млрд. сум, дворцов и домов культуры, а также клубов - 113,9 млрд. сум, на реставрацию объектов культурного наследия - 30,7 млрд. сум, развитие спорта - 393,5 млрд. сум.
Следует отметить, что в постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан от 9 июня 2018 года №435 определено согласование при реставрации всех объектов культурного наследия республики с ЮНЕСКО, однако из-за промедления вопросов согласования из запланированных средств не профинансированы 13,1 млрд. сум.
На заседании фракции также рассмотрены Концепция бюджетной политики на планируемый 2019 год и прогнозные расчеты на 2020-2021 годы.
Подчеркивалось, что планируемые на 2019 год расходы государственного бюджета показывают, что расходы на сферу культуры составят 1 006,7 млрд. сум, что на 25,9 процента больше относительно прошлого года. В частностих, отмечалось, что в 2018 году в связи с совершенствованием системы оплаты труда работников учреждений культуры их зарплата будет увеличена в среднем на 45 процентов, из Государственного бюджета дополнительно выделены 85 млрд. сум, согласно Программе мер по укреплению материально-технической базы и капитальному ремонту театров и музеев республики было выделено - 36,2 млрд. сум, укрепление материально-технической базы и капитальный ремонт домов культуры - 70 млрд. сум, производство национальной кинопродукции на основе государственного заказа - 44,0 млрд. сум, реставрацию объектов культурного и археологического наследия - 63,8 млрд. сум.
В этой связи, члены фракции обратили особое внимание на финансирование расходов по реставрации объектов культурного наследия в Республике Каракалпакстан и областях, капитальному ремонту и оснащению необходимым оборудованием 10 музеев и 5 театров, а также новой Государственной филармонии Узбекистана и ее 14 территориальных отделений, Центра “Маком” в городе Ташкенте и его 14 территориальных ансамблей «Маком».
Также в планируемом на 2019 год Государственном бюджете расходы на сферу здравоохранения составят 12 088,2 млрд. сум или относительно прошлого года больше на 25,3 процента или 11,3 процента всех расходов.
В ходе обсуждений члены фракции обратили внимание на ряд вопросов, связанных с исполнением бюджета страны в отчетный период, при этом одобрив отчеты, представленные Правительством.
В частности, особо отмечалась необходимость увеличения средств, выделяемых из Государственного бюджета для ремонта и реставрации объектов культурного наследия, в том числе, из местных бюджетов на данные мероприятия. Вместе с тем говорилось о том, что в целях развития туризма необходимо предусмотреть средства для создания в республике музея ковров. Кроме того, в целях повышения эффективности расходов на социальную сферу, широкого привлечения в сферу частной собственности на основе социального партнерства, вовлечения молодежи в ремесленничество, семейное предпринимательство, развития на местах сферы туризма подчеркивалась важность предусмотреть средства из местных бюджетов.
Членами фракции одобрена разработанная среднесрочная бюджетная концепция на 2019-2021 годы, также отмечена важность данного документа в дальнейшем развитии предпринимательства, привлечении иностранных инвестиций в экономику нашей страны. Подчеркивалось, что указанные в бюджетной концепции расходы, прежде всего, послужат повышению благосостояния народа, строительству, ремонту объектов социальной сферы.