Президент Қорақалпоғистонда иш ўринларини кўпайтириш бўйича топшириқлар берди
Президент Шавкат Мирзиёев Қанликўл туманида бунёд этилган «Кантекс инвест» тўқимачилик корхонаси билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг Қорақалпоғистон Республикасига аввалги ташрифлари чоғида Қанликўл туманига 10 миллион евро инвестиция киритиб,  йирик тўқимачилик корхонаси ташкил этиш лойиҳаси тақдим этилган эди. Ўтган вақт мобайнида корхона учун 10 гектар ер ажратилиб, бунёдкорлик ишлари бошлаб юборилди. Корхонани барпо этиш енгил саноат маҳсулотлари ишлаб чиқаришда тажрибали бўлган «Кантекс инвест» маъулияти чекланган жамияти томонидан амалга оширилди. Натижада 23 миллион евро инвестиция киритилиб, яйдоқ ерда замонавий тўқимачилик фабрикаси қад ростлади.
Айни пайтда корхонага Германия, Швейцария, Туркия ва Ҳиндистондан сўнгги русумдаги тўқимачилик дастгоҳлари келтирилган бўлиб, уларни ўрнатиш ва монтаж қилиш ишлари олиб борилмоқда.
Лойиҳа қиймати 38,7 миллион АҚШ доллари бўлган корхонани келаси йил биринчи чорагида ишга тушириш мўлжалланмоқда. Бу ерда дастлабки босқичда йилига 11 минг тонна дунё талабларига жавоб берадиган сифатли ип-калава ишлаб чиқарилади. Навбатдаги босқичда тўқимачилик матоси тайёрлаш, 2021 йилда амалга ошириладиган сўнгги босқичда мато бўяш ва тайёр кийим-кечак ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
Корхона тўла қувват билан ишлай бошлагач, йилига 25 миллион АҚШ долларидан зиёд маҳсулот экспорт қилиш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари корхонанинг ишлаб чиқариш жараёнини кўздан кечирди, таъсисчилари билан суҳбатлашди.
650 га яқин маҳаллий аҳоли иш билан таъминланадиган корхонада бугунги кунда ишчилар танлаб олиниб, шу ернинг ўзида ташкил қилинган ўқув хоналарида ўқитилмоқда, шунингдек, мамлакатимизнинг бошқа ҳудудларидаги корхоналарда малака ва оширилмоқда.
Президентимиз бундай корхоналарни ташкил этишдан асосий мақсад иш  ўринлари яратиш экани, мамлакатимизнинг чет эллардаги элчихоналари билан биргаликда технология олиб келиб, корхоналарни янада кўпайтириш зарурлигини таъкидлади.

Президент поручил создать больше рабочих мест в Каракалпакстане
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с текстильным предприятием "Кантекс инвест" в Канлыкульском районе.
В ходе предыдущих поездок главы нашего государства в Каракалпакстан был представлен проект по организации в Канлыкульском районе крупного текстильного предприятия с привлечением 10 миллионов евро. За минувший период для предприятия был выделен земельной участок на 10 гектаров и начаты строительные работы. Строительством предприятия занялось общество с ограниченной ответственностью "Кантекс инвест", имеющее большой опыт в производстве продукции легкой промышленности. В результате в проект было вложено инвестиций на 23 миллиона евро, на пустыре появилась современная текстильная фабрика.
В настоящее время на предприятии выполняется монтаж современного ткацкого оборудования из Германии, Швейцарии, Турции и Индии.
Предприятие проектной стоимостью 38,7 миллиона долларов США намечено задействовать в первом квартале следующего года. На первом этапе здесь будет производиться отвечающая мировым стандартам качественная пряжа в объеме 11 тысяч тонн в год. На следующем этапе будет налажено производство ткани, на последнем этапе, реализация которого намечена на 2021 год, - покраска ткани и пошив готовой одежды.
С выходом предприятия на полную мощность планируется экспортировать в год продукцию на более чем 25 миллионов долларов США.
Глава государства ознакомился с технологическим процессом на предприятии, побеседовал с его учредителями.
На предприятии, планирующем обеспечить работой около 650 местных жителей, идет отбор персонала, здесь же организованы курсы по обучению работников, они проходят стажировку в других регионах страны.
Президент отметил, что главная цель организации таких предприятий заключается в создании рабочих мест, необходимо ввозить в страну новые технологии при содействии наших посольств в иностранных государствах, запускать еще больше производств.