Нукусда “Тошкент” меҳмонхонаси
Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасининг Қорақалпоғистон Республикаси ҳудудий бошқармаси маълумотига кўра, ушбу хайрли ишдан сўнг Қорақалпоғистонда меҳмонхоналар сони 32 тага етди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланган 2018-2019 йилларга мўлжалланган Қорақалпоғистон Республикасида туризмни ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар дастурига кўра ҳудудда 8 меҳмонхона, 3 ўтовли уй, 2 транспорт хизматларини йўлга қўйиш белгиланган.
Мўйноқ тумани ҳокимлиги таклифи билан Судочье кўли атрофида дам олиш маскани ташкил қилинмоқда. Бу ерда ҳам ўтов меҳмонхона қуриш кўзда тутилган. Шунингдек, ташаббускорлар томонидан Нукус шаҳридаги Аччиқ кўл бўйида сайёҳлик мажмуаси қурилиши белгиланган. Элликқалъа туманидаги Ақчакўл яқинида замонавий 3 қаватли меҳмонхона қуриш ишлари олиб борилмоқда. Бугунги кунда Ақчакўл ҳудудида 9 ўтовли уй, ошхона қурилган. Уларга катер, гидроскутер ва катамаранлар келтирилган. Бундан ташқари, Қанликўл туманида балиқ етиштириш учун сунъий кўл ташкил қилинган бўлиб, мазкур кўл ўртасидаги кичик оролларда ўтовли уйлар ташкил қилинган.
Қорақалпоғистонда ҳозирда қадимий ёдгорликлар – Аёзқалъа ва Тупроққалъада, ҳатто Нукус шаҳридан 400 километр олисдаги Орол денгизи бўйларида ҳам ўтов меҳмонхоналар сайёҳларга хизмат кўрсатмоқда. Қўнғирот ва Мўйноқ туманларида эса илк бор уй меҳмонхоналари ташкил қилинди.
– Ушбу 11 қаватли иншоот кўп йиллардан буён фойдаланилмасдан турганди, – дейди Нукус шаҳри ҳокими Парахат Торешов. – Бўш турган бу бино тегишли тартибда тендер савдосига қўйилиб, “KKRASI BETON” хусусий корхонаси томонидан инвестиция киритиш ва янги иш ўринлари яратиш шарти билан “ноль” харид қийматида сотиб олинди. Мана, қисқа фурсатда 63 ўринли премиум-класс хоналарга эга меҳмонхона фойдаланишга топширилди.
Инвестиция дастурининг дастлабки қиймати 3 миллиард 200 миллион сўм белгиланган эди. Лекин тадбиркор ўз маблағлари ҳисобидан киритилган инвестиция миқдори 8 миллиард сўмни ташкил қилди.

В Нукусе – гостиница "Ташкент"
По данным Каракалпакского территориального управления Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма, после открытия гостиницы число таких заведений в Каракалпакстане достигло 32.
Согласно рассчитанной на 2018-2019 годы Программе мер по развитию туризма в Республике Каракалпакстан, утвержденной Кабинетом Министров Республики Узбекистан, в регионе запланировано создать 8 гостиниц и 3 гостевых дома-юрты.
По предложению хокимията Муйнакского района создается зона отдыха у озера Судочье. Гостиницу-юрту намечено построить и здесь. Инициаторами запланировано также строительство туристического комплекса на берегу озера Аччиккуль в городе Нукусе. Ведутся работы по возведению трехэтажной гостиницы около озера Акчакуль в Элликкалинском районе. Сегодня на территории озера Акчакуль построены 9 домов-юрт, ресторан. Кроме того, в Канлыкульском районе создано искусственное озеро для разведения рыбы, а на маленьких островках в центре данного озера организованы дома-юрты.
Гостиницы-юрты обслуживают туристов на территории древних археологических памятников Каракалпакстана - Аязкале и Тупраккале, и даже на берегу Аральского моря, в 400 километрах от города Нукуса. А в Кунградском и Муйнакском районах впервые созданы гостевые дома.
- Данное 11-этажное сооружение пустовало многие годы, - говорит хоким города Нукуса Парахат Торешев. - После выставления на торги его по "нулевой" стоимости приобрело частное предприятие "KKRASI BETON" с условием внесения инвестиций и создания новых рабочих мест. И вот, за короткое время сдана в эксплуатацию гостиница на 63 места, в том числе с номерами премиум-класса.