Аёллар фаоллиги тараққиёт учун муҳим
Пойтахтимиздаги “International Hotel Tashkent” меҳмонхонасида “Мамлакатнинг демократик янгиланиши ҳамда модернизациясида аёлларнинг роли: Ўзбекистон тажрибаси ва халқаро амалиёт” мавзуида халқаро конференция бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 2 февралдаги «Хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш ва оила институтини мустаҳкамлаш соҳасидаги фаолиятни тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони ижроси доирасида ташкил этилган ушбу тадбирда маҳаллий ва халқаро аёллар институтлари вакиллари, сиёсий, ижтимоий-иқтисодий ҳаётда фаол аёллар иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси ўринбосари Светлана Ортиқова, БМТ Бош котибининг махсус вакили, Марказий Осиёда превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази раҳбари Наталья Герман, БМТ Тараққиёт дастурининг мамлакатимиздаги доимий вакили Ҳелена Фрейзер ва бошқалар Марказий Осиё, жумладан, Ўзбекистонда хотин-қизлар гендер тенглиги масаласи давлатлараро сиёсий аҳамият касб этиб, бу уларнинг давлат бошқарувидаги мавқеи ва ўрнини мустаҳкам эгаллашида ҳамда аёлларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш, турли соҳа ва тармоқларда иштирокини таъминлаш, ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, оналик ва болаликни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашда муҳим эканини таъкидлади.
Бу каби талаблардан келиб чиқиб ташкил этилган ушбу халқаро анжуман ҳам мамлакатимизда хотин-қизларни моддий ва маънавий рағбатлантириш, уларни ҳар жиҳатдан қўллаб-қувватлаш йўлида амалга оширилаётган ислоҳотларга ҳамоҳанглиги билан эътиборга лойиқ. Ундан асосий мақсад эса халқаро ҳамжамиятни Ўзбекистон аёлларининг жамият ва давлат бошқарувидаги мавқеи, ижтимоий-сиёсий, иқтисодий йўналишлардаги фаол иштироки билан таништириш, ўз навбатида, халқаро тажрибани ўрганиш ва амалиётга татбиқ этишдир.
Айтиш мумкинки, бугун мамлакатимизда хотин-қизларнинг барча соҳалар бўйича фаол иштироки таъминланмоқда. Улар орасида 17 нафар сенатор, 15 нафар Қонунчилик палатаси депутати, 15 нафар Ўзбекистон Қаҳрамони, 6 нафар академик, 514 нафар фан доктори борлиги аҳамиятлидир. Шу жумладан, маҳаллий Кенгаш депутатларининг 23 фоизи, фан, таълим, соғлиқни сақлаш, маданият ва санъат соҳаларида фаолият юритаётган ходимларнинг 72 фоизи аёллардир. 8,5 мингдан кўпроқ аёллар маҳаллалардаги диний маърифат ва маънавий-ахлоқий тарбия масалалари бўйича маслаҳатчи лавозимида ишлайди. 285 нафар иқтидорли қизларимиз Зулфия номидаги Давлат мукофоти совриндоридир.
Бугун мамлакатимизда аёллар фаоллигини ошириш, уларнинг турли соҳада ўз қобилият ва имкониятларини рўёбга чиқариши учун шарт-шароит яратиш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Бунга Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитасининг халқаро миқёсда ўрнатган алоқалари яққол далил бўла олади. Мисол учун, бугун қўмита аёллар масаласига оид йўналишларда Россия, Озарбайжон, Туркманистон, Қозоғистон, Хитой, Германия каби давлатлар билан ўзаро халқаро ҳамкорликни йўлга қўйган.
Шаҳрисабздаги "GULNOR ART" масъулияти чекланган жамияти раҳбари Гулнора Одилова жамиятда ўз ўрнини эгаллаган фаол аёллардан. Бугунги кунда мазкур корхонада 75 турдаги миллий маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда. Муҳими, корхонада 250 нафардан ортиқ аёл иш билан таъминланган.
– Онамнинг онаси Бухоро амири учун чопон тиккан экан, – деди Гулнора опа. – Бугун жамоамиз тиккан маҳсулотлар эса дунё вакиллари назарига тушди. Буни мен момоларимизнинг миллий удумларни авлоддан-авлодга қолдирган муқаддас мероси, деб биламан. Ушбу халқаро тадбир мамлакатимизда тадбиркор аёлларга қаратилаётган эътиборнинг амалдаги ифодаси бўлди. Негаки, юртимизда хотин-қизлар ҳамиша қадрланган. Буни ўз тадбиркорлик фаолиятимдан биламан. Ҳар бир ғоя устида ишлаётганимда Ҳукумат ва Хотин-қизлар қўмитаси кўмагини ҳис этиб тураман.
– Бугунги кунда Афғонистонда ҳам хотин-қизлар масаласи асосий ўрин эгалламокда, – деди Афғонистон хотин-қизлар масалалари бўйича вазири Дилбар Назарий. – Аёлларимизга эркинлик бериш, тенглигини таъминлаш ва давлат бошқарувида фаоллигини ошириш масаласи Конституциямизда белгилаб қўйилган. Айни кунда бу борада қонун ва меъёрий ҳужжатлар ишлаб чиқилмокда. Ҳозирги кунда 27 фоиз аёллар қуйи парламентда, 26 фоизи давлат органларида, 1 фоизи ҳарбий соҳада, 39 фоизи мактабда, 23 фоизи олийгоҳларда ва 17 фоизи бошқа йўналишларда фаолият юритмоқда. Бу борада муаммолар бўлишига қарамай, хотин-қизларнинг тенг ҳуқуқлилиги масаласини ҳал қилишга эришмоқдамиз. Бунинг асосий сабаби эса афғон аёлларининг тинчлик исташида, тинчлик тарафдори эканида. Шу сабабли Ўзбекистон, БМТ ва бошқа давлатлар бизни қўллаб-қувватлаётганидан беҳад миннатдормиз. Тошкентда ўтказилган бугунги учрашув манфаатли алоқаларни янада мустаҳкамлашга, тажрибаларни ўрганишга кенг имкониятлар очиб беради.
Тадбир доирасида иштирокчиларнинг Самарқандга ташрифи кўзда тутилган.
Анжуманда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Республика Хотин-қизлар қўмитаси раиси Танзила Норбоева сўзга чиқди.

Активность женщин в демократическом обновлении и модернизации страны - важный фактор развития
В гостинице “International Hotel Tashkent” в Ташкенте состоялась международная конференция на тему: «Роль женщин в демократическом обновлении и модернизации страны: опыт Узбекистана и международная практика».
В мероприятии, организованном во исполнение Указа главы нашего государства "О мерах по коренному совершенствованию деятельности в сфере поддержки женщин и укрепления института семьи" от 2 февраля 2018 года, приняли участие представители отечественных и международных институтов по вопросам женщин, а также женщины, принимающие активное участие в политической, социально-экономической жизни.
Заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Светлана Артыкова, специальный представитель Генерального секретаря ООН, руководитель Регионального центра по превентивной дипломатии для Центральной Азии Наталья Герман, постоянный представитель Программы развития ООН в нашей стране Хелена Фрейзер и другие отметили, что в Центральной Азии, в частности, в Узбекистане вопрос гендерного равенства имеет важное значение, постоянное внимание обеспечению которого способствует укреплению авторитета женщин в жизни государства и общества, повышению их общественно-политической, социальной активности, защите их прав и законных интересов, поддержке материнства и детства.
Международный форум значим тем, что созвучен проводимым в стране реформам по материальному и моральному стимулированию, всесторонней поддержке женщин. Основная цель мероприятия - ознакомление международного сообщества со статусом женщин Узбекистана в общественном и государственном управлении, их активным участием в социально-политической и экономической жизни республики, а также изучение и практическое внедрение международного опыта.
На конференции специальный представитель Генерального секретаря ООН, руководитель Регионального центра по превентивной дипломатии для Центральной Азии Наталья Герман отметила, что в Узбекистане наблюдаются масштабные преобразования не только в женском вопросе, но и во всех сферах.
Сегодня женщины Узбекистана ярко проявляют себя во всех сферах жизни. Среди женщин — 17 сенаторов, 15 депутатов Законодательной палаты, 15 Героев Узбекистана, 6 академиков, 514 докторов наук. Женщины составляют более 23 процентов депутатов местных Кенгашей. 72 процента работающих в сферах науки, образования, здравоохранения, культуры и искусства – женщины. Свыше 8,5 тысячи женщин эффективно работают в махаллях консультантами по вопросам религиозного просвещения и духовно-нравственного воспитания. 285 талантливых девушек являются лауреатами Государственной премии имени Зульфии.
Сегодня в стране проводится широкомасштабная работа по созданию условий для повышения активности женщин, реализации их таланта и потенциала. Примером этому служат международные связи, установленные Комитетом женщин Узбекистана. В плане решения женских вопросов комитетом налажено международное сотрудничество с Россией, Азербайджаном, Туркменистаном, Казахстаном, Китаем, Германией.
Руководитель общества с ограниченной ответственностью "GULNOR ART" в городе Шахрисабзе Гулнора Одилова - активный предприниматель, снискавший уважение среди людей. Сегодня на возглавляемом ею предприятии производят 75 видов продукции. Работой обеспечены более 250 женщин.
- Моя бабушка шила халаты для эмира Бухары, - говорит Гулнора-опа. – Сегодня продукция нашего коллектива отмечена во многих странах мира. Я считаю, что национальные традиции - это ценное наследие, оставленное нам нашими предками. Нынешнее международное мероприятие является практическим отображением внимания, уделяемого в нашей стране женщинам-предпринимателям. В нашей стране всегда высоко ценят женщин. Об этом свидетельствует и моя предпринимательская деятельность. При разработке любой идеи мне всегда содействуют и правительство, и комитет женщин.
- В настоящее время и в Афганистане женский вопрос занимает основное место, - говорит министр по вопросам женщин Афганистана Дилбар Назари. – В нашей конституции определены вопросы предоставления свобод женщинам, обеспечения их равенства и повышения активности в государственном управлении. В этом направлении разрабатываются законы и нормативные документы. Сегодня 27 процентов женщин работают в нижней палате парламента, 26 - в государственных органах, 1 - в военной сфере, 39 - в школах, 23 - в вузах и 17 процентов - в других сферах и отраслях. Несмотря на наличие проблем, мы достигаем подвижек в вопросе равноправия. Потому что афганские женщины - сторонницы мирной спокойной жизни. И поэтому мы безгранично благодарны Узбекистану, ООН, другим странам за поддержку в этом направлении. Нынешняя встреча в Ташкенте предоставляет широкие возможности для укрепления взаимовыгодных связей и изучения опыта.
В рамках мероприятия предусмотрена поездка участников в Самарканд.
На мероприятии выступила заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин республики Танзила Нарбаева.