Симфоник мусиқа сеҳри
Пойтахтимизда V Халқаро симфоник мусиқа фестивали бошланди. Мазкур ижодий лойиҳа Ўзбекистон композиторлари ва бастакорлари уюшмаси томонидан Маданият вазирлиги, Ўзбекистон давлат консерваторияси, Республика “Тасвирий ойина“ ижодий уюшмаси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Тадбир иштирокчилари дастлаб пойтахтимиздаги Алишер Навоий ҳайкали пойига гуллар қўйди.
Мамлакатимизда миллий санъатимизга кўрсатилаётган эътибор мусиқа соҳасида ҳам ўзининг яққол ифодасини топмоқда. Айни ғамхўрлик ижодий ташкилотларни янада фаол ишлашга, ёшларнинг мусиқий дидини юксалтирувчи турли танловлар, фестиваллар, концерт ва учрашувларни мунтазам ташкил этишда, унга санъат ихлосмандларини тобора кўпроқ жалб этишда асосий омил бўлмоқда.
Юртимизда бешинчи марта ўтказилаётган халқаро симфоник мусиқа фестивали айни ижодий лойиҳалардан биридир. У турли давлатлар мусиқачиларининг ўзаро фикр ва тажриба алмашиши, ижодларини атрофлича таҳлил этиш ва ўрганишда, мусиқа шинавандаларини жаҳон мусиқа жамоатчилигининг энг сара намуналаридан баҳраманд этишда алоҳида аҳамият касб этади. Фестивалда Австралия, Россия, Қозоғистон, Чехия, Вьетнам ва бошқа давлатлардан иштирокчилар қатнашмоқда. 9 ноябрга қадар давом этувчи фестивалда симфоник мусиқага оид ранг-баранг концертлар, ижодий учрашувлар, маҳорат дарслари, мулоқотлар, анжуман ўтиши кўзда тутилган.
– Бундай фестиваль ижодкорларнинг фикр ва тажриба алмашиши учун ажойиб имкониятдир, – дейди австралиялик мусиқачи Андриан Петут. – Бу ерга келиб юртингизда санъат ва маданият, ижод аҳли давлатнинг доимий эътиборида эканига гувоҳ бўлдик. Бу каби мусиқа байрамлари ижодкорларга чинакам илҳом ва завқ бағишлаши шубҳасиз.
Фестиваль доирасида ташкил этилган матбуот анжуманида Россия, Вьетнам, Австралия, Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистон композиторлари уюшмалари билан ўзаро ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
V Халқаро симфоник мусиқа фестивали Ўзбекистон ҳамда хорижий мусиқачиларнинг концерт дастури билан бошланди.

Волшебство симфонической музыки
В столице начался V Международный фестиваль симфонической музыки. Данный творческий проект организован Союзом композиторов и бастакоров Узбекистана совместно с Министерством культуры, Государственной консерваторией Узбекистана, Творческой ассоциацией «Тасвирий ойина».
Участники мероприятия возложили цветы к подножию памятника Алишеру Навои в столице.
Внимание, уделяемое в нашей стране национальному искусству, находит свое яркое отражение и в области музыки. Это является важным фактором в усилении активности творческих коллективов, регулярной организации различных конкурсов, фестивалей, концертов и встреч, способствующих развитию музыкальной культуры молодежи.
Проводимый в пятый раз в нашей стране международный фестиваль симфонической музыки – один из тех творческих проектов, которые играют важную роль в обмене мнениями и опытом между музыкантами различных стран, анализе и изучении творчества коллег, приобщении поклонников музыки к шедеврам музыкального искусства. В фестивале участвуют представители Австралии, России, Казахстана, Чехии, Вьетнама и других государств. В рамках фестиваля, который продлится до 9 ноября, будут проведены различные концерты симфонической музыки, творческие встречи, мастер-классы и конференции.
– Этот фестиваль является хорошей возможностью для обмена мнениями и опытом между творческими деятелями, – говорит австралийский музыкант Андриан Петут. – Прибыв в вашу страну, мы убедились, что государством уделяется постоянное внимание искусству и культуре, творческим работникам. Несомненно, нынешний праздник музыки подарит участникам творческое вдохновение.
На пресс-конференции, организованной в рамках фестиваля, были подписаны меморандумы о взаимном сотрудничестве с союзами композиторов России, Вьетнама, Австралии, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана.
V Международный фестиваль симфонической музыки начался с концертной программы музыкантов Узбекистана и зарубежных исполнителей.