ШҲТ Бош котиби билан учрашув
2018 йилнинг 2 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Бош котиби Рашид Алимов билан учрашди. Р.Алимов «Терроризм билан кураш – чегарасиз ҳамкорлик» мавзусидаги ШҲТ МАТТ 6-халқаро конференциясида иштирок этиш учун Тошкент шаҳрига келган.
Суҳбат чоғида ШҲТ кун тартибидаги муҳим масалалар, Ўзбекистоннинг ташкилот олдида турган долзарб вазифаларни ҳал қилишдаги амалий иштироки муҳокама қилинди.
Вазир уч йиллик муддатдан сўнг 31 декабрь куни ШҲТ бош котиби лавозимини тарк этаётган Рашид Алимовга биргаликдаги фаолият учун миннатдорчилик билдирар экан, ташкилот Котибияти раҳбарлигидаги самарали фаолиятини қайд этди.
Ўз навбатида Рашид Алимов Ташқи ишлар вазирлиги ва Ўзбекистон раҳбариятига бош котиб лавозимида ишлаётган даврдаги қўллов учун ташаккур изҳор этди ва ШҲТ доирасида кўп томонлама ҳамкорликни янада чуқурлаштиришга қаратилган Ўзбекистоннинг муҳим ташаббуслари аҳамияти ва долзарблигини алоҳида таъкидлади.

2 ноября 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Генеральным секретарем Шанхайской организации сотрудничества Рашидом Алимовым, прибывшим в г.Ташкент для участия в 6-й Международной конференции РАТС ШОС «Борьба с терроризмом – сотрудничество без границ».
Стороны обсудили ключевые вопросы повестки дня ШОС, практического участия Узбекистана в решении актуальных задач, стоящих перед организацией.
Министр выразил Рашиду Алимову, покидающему пост генсека ШОС 31 декабря после завершения трехлетнего срока, признательность за совместную работу, отметив его плодотворную деятельность во главе Секретариата организации.
Со своей стороны Рашид Алимов поблагодарил Министерство иностранных дел и руководство Узбекистана за поддержку его в качестве генсека, особо подчеркнув актуальность и своевременность выдвигаемых узбекской стороной важных инициатив, направленных на дальнейшее углубление многостороннего сотрудничества в рамках ШОС.