Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ёқилғи-энергетика ресурслари нархларининг ва тарифларининг босқичма-босқич ўзгариши тўғрисида“ги 2018 йил 1 ноябрдаги 897-сонли қарорига асосан “Ўзбекенерго” АЖ 2018 йил 16 ноябрдан бошлаб электр энергиясининг нархлари ошганлигини маълум қилади.
| Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги томонидан тасдиқланган 2018 йил 14 мартдаги 19-03-22-06-ЎзР-67-2018 сонли | |||||||||
| ПРEЙСКУРАНТИ | |||||||||
| Гуруҳ | Номи |
Нархи |
|||||||
| 2018 йил 16 ноябрдан | 2019 йил 1 июндан | ||||||||
| I гуруҳ | Уланган қуввати 750 кВА ва ундан ортиқ бўлган, электр энергияси учун табақалаштирилган тарифлар бўйича ҳисоб-китоб қиладиган истеъмолчилар, бюджет ташкилотлари, фермер хўжаликлари ва сув истеъмолчилари уюшмаларининг насос станциялари, шунингдек давлат бюджетидан молиялаштириладиган насос станциялари бундан мустасно | 331,00 | 370,00 | ||||||
| II гуруҳ | Электр энергияси учун бир ставкали тариф бўйича ҳисоб-китоб қиладиган истеъмолчилар, маиший истеъмолчилардан ташқари | 331,00 | 370,00 | ||||||
| III гуруҳ | Маиший истеъмолчилар | 250,00 | 280,00 | ||||||
| Турар-жой бинолари ва ётоқхоналарда яшовчи уй-жой, белгиланган тартибда озиқ-овқат маҳсулотларини тайёрлаш учун электр плиталари билан жиҳозланган маиший истеъмолчилар учун | 125,00 | 140,00 | |||||||
| IV гуруҳ | И ва ИИ тариф гуруҳлари истеъмолчилари томонидан технологик мақсадда электр иситиш, шунингдек биноларни иситиш, иссиқ сув таъминоти ва овқат тайёрлашда фойдаланилган электр энергияси учун | 350,00 | 392,00 | ||||||
| Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 8-сонли ПҚ-3379-сонли қарори билан тасдиқланган Маҳсулотларни ишлаб чиқарувчи ва алоҳида хизматларни кўрсатувчи истеъмолчилар учун | 365,00 | 409,00 | |||||||
| Изоҳ: | |||||||||
| 1. | Ушбу тарифлар 1 кВт соат электр энергияси учун қўшилган қиймат солиғи ҳисобланган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ёқилғи-энергетика ресурслари нархларининг ва тарифларининг босқичма-босқич ўзгариши тўғрисида“ги 2018 йил 1 ноябрдаги 897-сонли қарори ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Электр энергияси ва табиий газдан фойдаланиш тартибини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида“ 2018 йил 12 январь 22-сонли қарори билан тасдиқланган электр энергиясидан фойдаланиш қоидасига асосан ўрнатилган. |
||||||||
| 2. | Ушбу реестр кучга кириши билан 2018 йил 14 мартдан амал қилган 19-03-22-06-ЎзР-6-2018 сонли Реестри ўз кучини йўқотади | ||||||||

Повышение цен за электроэнергию
Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 1 ноября 2018 года № 897 «О поэтапном изменении цен и тарифов на топливно-энергетические ресурсы» АО «Узбекэнерго» сообщает о повышении цен за 1 кВт·ч электроэнергии с 16 ноября 2018 года, далее с 1 июня 2019 года. Утверждено Министерством финансов Республики Узбекистан Реестр № 19-03-22-06-РУз-67-2018 1 ноября 2018 года
№ группы
Наименование группы
Тариф на электроэнергию
(с учетом НДС), сум / кВт-час
с 16 ноября
2018 года
с 1 июня
2019 года
I группа
Потребители с присоединенной мощностью 750 кВА и выше, рассчитывающиеся за электрическую энергию по дифференцированному тарифу, за исключением бюджетных организаций, насосных станций фермерских хозяйств и ассоциаций водопотребителей, а также насосных станций, финансируемых из Государственного бюджета
331,00
370,00
II группа
Потребители, рассчитывающиеся за электрическую энергию по одноставочному тарифу, кроме бытовых потребителей
III группа
Бытовые потребители
250,00
280,00
Бытовые потребители, проживающие в многоквартирных домах и общежитиях, централизованно оборудованных электроплитами для пищеприготовления в установленном порядке
125,00
140,00
IV группа
Электрическая энергия, расходуемая потребителями I и II тарифных групп в целях электронагрева для отопления, горячего водоснабжения и пищеприготовления, за исключением бюджетных организаций
350,00
392,00
Для потребителей, производящих продукцию и оказывающих отдельные услуги по Перечню, утвержденному постановлением Президента Республики Узбекистан от 8 ноября 2017 г. № ПП-3379
365,00
409,00
Примечание:
1. Настоящие тарифы утверждены согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 1 ноября 2018 года № 897 «О поэтапном изменении цен и тарифов на топливно-энергетические ресурсы» и Правилам пользования электрической энергией, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 января 2018 года №22 «О дополнительных мерах по совершенствованию порядка пользования электрической энергией и природным газом».
2. С введением в действие настоящего прейскуранта тарифов на электрическую энергию, реестр от 14 марта 2018 года № 19-03-22-06-РУз-6-2018 утрачивает силу.