ШҲТ МАТТнинг "Терроризмга қарши кураш – чегара билмас ҳамкорлик" мавзусидаги олтинчи халқаро конференцияси
2018-11-02 | ШҲТ
Тошкентда 31 октябрь – 1 ноябрь кунлари Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Минтақавий аксилтеррор тузилмаси томонидан "Терроризмга қарши кураш – чегара билмас ҳамкорлик" мавзусида олтинчи халқаро конференция ўтказилди.
Унда ШҲТга аъзо, кузатувчи ва мулоқот бўйича шерик мамлакатлар делегациялари, халқаро ташкилотлар – БМТнинг махсус тузилмалари, ШҲТ Котибияти, МДҲ тармоқ бўйича ҳамкорлик органи (Чегара қўшинлари қўмондонлиги кенгашининг Мувофиқлаштирувчи хизмати), Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти, Интерпол, Халқаро Қизил Хоч қўмитаси, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ва бошқа қатор ташкилотлар, илмий-тадқиқот марказлари вакиллари иштирок этди.
Конференцияда иштирокчилар глобал ва минтақавий миқёсда халқаро терроризм ва экстремизмга қарши курашнинг ҳозирги ҳолати, динамика ва тенденциялари хусусида фикр алмашди. Дунё ҳамжамияти ривожланишда кескин бурилиш босқичини бошдан кечираётгани ва бу жараёнда қатор минтақаларда террористик хавф-хатар ва низолар кучайиб бораётгани қайд этилди. Қатнашчилар ҳар қандай кўринишдаги терроризмни қоралаши ва халқаро терроризмга қарши кураш ва анксилтеррор ҳамкорлик БМТ Низоми тамойиллари, халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган нормаларига қатъий амал қилиб, вазиятни сиёсийлаштирмасдан, иккиланган стандартлардан фойдаланмаган ҳолда амалга оширилиши, бу жараёнда БМТ ва унинг Хавфсизлик кенгаши марказий мувофиқлаштирувчи бўлиши кераклигини таъкидлади.
Қатор минтақалар, биринчи навбатда Яқин Шарқ ва Афғонистонда вазиятнинг кескинлашиши билан боғлиқ янги хавф-хатарлар юзага келаётгани қайд этилди. Терроризм ва экстремизмга қарши курашни рўкач қилган ҳолда, бошқа давлатларнинг ички ишларига аралашишга йўл қўймаслик, шунингдек, террористик ва экстремистик гуруҳлардан ғаразли мақсадларда фойдаланиш ёқланмаслиги таъкидлаб ўтилди.
"Ислом давлати" деб номланувчи халқаро террорчилик ташкилоти томонидан Европа, Марказий ва Жануби-Шарқий Осиёда терроризм ўчоқларини яратиш бўйича тизимли ишлар амалга оширилаётганига эътибор қаратилди.
Сурия Араб Республикасидаги терроризм ўчоқларини йўқ қилиш асносида ўз юртига қайтарилаётган жангари-террорчиларга қарши кураш муаммоси долзарб аҳамият касб этиб, бу ўз вақтида маълумот алмашиш ва юқорида қайд этилган тоифага мансуб кишиларга нисбатан тегишли чора-тадбирларни амалга ошириш масалаларида халқаро ҳамкорликни фаоллаштиришни талаб этади, деган якдил фикрга келинди.
Афғонистоннинг чегараолди вилоятларида аксарияти ШҲТга аъзо давлатлар фуқаролари, жумладан, Яқин Шарқдаги жанговар ҳаракатларда иштирок этган жангарилардан иборат "Ислом давлати" халқаро террорчилик ташкилоти аъзолари тўпланаётгани ташвиш уйғотмоқда. Иштирокчилар Афғонистоннинг терроризмга қарши кураш бўйича саъй-ҳаракатларига кўмаклашишга тайёрлик билдириб, афғон халқининг ўзи томонидан мамлакатда тинчлик ва барқарорлик ўрнатилиши бутун минтақада хавфсизлик ва барқарор тараққиётни таъминлашга хизмат қилишини таъкидлади.
Интернет тармоғидан террористик ва экстремистик мақсадларда фойдаланишга қарши кураш бўйича тажриба алмашилди. Интернет орқали террористик ва экстремистик мафкура тарғиботининг олдини олиш, бу иллатларга даъват қилиш, шунингдек, одам ёллашга қарши халқаро ҳамкорликни такомиллаштириш зарурати қайд этилди.
Конференцияда терроризмни молиялаштиришга қарши кураш бўйича ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама этилди. Барча давлатлар ва халқаро ташкилотлар томонидан БМТ Бош Ассамблеяси, БМТ Хавфсизлик кенгаши резолюциялари ва Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш бўйича молиявий чоралар ишлаб чиқувчи гуруҳнинг халқаро стандартлари ижроси бўйича амалга оширилаётган ишларни янада такомиллаштириш муҳимлиги қайд этилди.
Ўз вақтида ахборот алмашиш, террористларни излаб топиш, чегараолди ҳудудларда назоратни кучайтириш, антитеррор бўлинмалари учун кадрлар тайёрлаш, аксилтеррор ўқув машғулотлари ўтказиш, бу борадаги халқаро ҳамкорликнинг меъёрий-ҳуқуқий асосларини янада такомиллаштириш таклиф этилди.
Яққол трансмиллий тус олган терроризм фаоллашиб бораётган шароитда мазкур конференциянинг ўтказилиши дунё ҳамжамияти саъй-ҳаракатларини бирлаштириш ҳамда терроризм ва экстремизмга қарши кураш соҳасидаги халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Алоҳида сессия доирасида Халқаро Қизил Хоч қўмитасининг аксилтеррор фаолиятни амалга ошириш жараёнида халқаро гуманитар ҳуқуқ нормаларига риоя қилишни таъминлаш масалаларига бағишланган тақдимоти бўлиб ўтди.
Конференция иштирокчилари анжуман юксак даражада ташкил қилинганини эътироф этиб, ШҲТ МАТ Ижроия қўмитасига яратилган қулай иш шароити учун миннатдорлик билдирди.

Шестая международная конференция РАТС ШОС «Борьба с терроризмом – сотрудничество без границ»
31 октября – 1 ноября в Ташкенте Региональной антитеррористической структурой Шанхайской организации сотрудничества (РАТС ШОС) проведена шестая международная конференция «Борьба с терроризмом – сотрудничество без границ».
В работе конференции приняли участие делегации государств-членов ШОС, наблюдателей и партнеров по диалогу, международных организаций - Секретариата ШОС, специальных структур ООН, органов сотрудничества СНГ (Координационной службы Совета командующих погранвойсками), ОБСЕ, Интерпола, Международного комитета Красного Креста, Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан, ряда других структур и научно-исследовательских центров.
В ходе конференции ее участники:
обменялись мнениями о состоянии, динамике и тенденциях в сфере противодействия международному терроризму и экстремизму на глобальном и региональном уровнях. Отметили, что современный миропорядок переживает в своем развитии переломный этап, в ходе которого однополярная модель мироустройства уступает место полицентричной, наблюдается рост террористических угроз и обострение конфликтов в ряде регионов;
решительно осудили терроризм во всех его формах и проявлениях и выразили единое мнение о том, что противодействие международному терроризму и антитеррористическое сотрудничество должны осуществляться на основе строгого соблюдения принципов Устава ООН, общепризнанных норм международного права, без политизации и двойных стандартов, при центральной координирующей роли ООН и ее Совета Безопасности;
отметили возникновение новых вызовов и угроз, связанных с обострением ситуации в сфере безопасности в ряде регионов мира, в первую очередь, на Ближнем Востоке и в Афганистане. Подчеркнули недопустимость вмешательства во внутренние дела государств под предлогом противодействия терроризму и экстремизму, а также неприемлемость использования террористических и экстремистских группировок в каких-либо целях;
акцентировали внимание на том, что международной террористической организацией «Исламское государство» проводится целенаправленная работа по созданию очагов террористической активности в Европе, Центральной и Юго-Восточной Азии;
согласились, что на фоне успешного подавления террористических очагов в Сирийской Арабской Республике происходит актуализация проблемы противодействия иностранным боевикам-террористам, возвращающимся в страны исхода, что требует активизации международного сотрудничества в вопросах своевременного обмена информацией и осуществления согласованных мер в отношении указанной категории лиц;
выразили озабоченность тревожной динамикой развития ситуации в Афганистане, на территории приграничных провинций которого происходит концентрация боевиков «Исламского государства», значительное число которых составляют граждане государств-членов ШОС, в том числе ранее участвовавшие в боевых действиях на Ближнем Востоке. Подтвердили готовность содействовать усилиям афганской стороны в борьбе с терроризмом и признали, что установление мира и стабильности в Афганистане самими афганцами и под руководством самих афганцев будет способствовать безопасности и устойчивому развитию региона в целом;
обменялись опытом противодействия использованию сети Интернет в террористических и экстремистских целях, отметили необходимость совершенствования международного сотрудничества по предотвращению распространения идеологии терроризма и экстремизма, включая предупреждение и пресечение террористической и экстремистской пропаганды, подстрекательства к терроризму и экстремизму, а также вербовки, в том числе через сеть Интернет;
обсудили вопросы укрепления взаимодействия по борьбе с финансированием терроризма, признали важным дальнейшее совершенствование работы по реализации всеми государствами и международными организациями профильных резолюций Генеральной Ассамблеи ООН, Совета Безопасности ООН и международных стандартов Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег;
предложили наращивать взаимодействие в интересах своевременного обмена информацией, розыска террористов, усиления пограничного контроля, подготовки кадров для антитеррористических подразделений, проведения антитеррористических учений, дальнейшего совершенствования международной нормативной правовой основы антитеррористического сотрудничества;
признали, что в сложившихся условиях роста террористической активности, имеющей выраженный транснациональный характер, проведение конференции вносит свой вклад в консолидацию усилий мирового сообщества и укрепление международного сотрудничества в сфере борьбы с терроризмом и экстремизмом, способствует формированию на основе обмена информацией общего понимания и подходов государств-членов, государств-наблюдателей, государств-партнеров по диалогу ШОС и международных организаций к новым вызовам и угрозам в сфере борьбы с международным терроризмом, а также мерам адекватного реагирования на них.
В рамках отдельной сессии состоялась презентация Международного Комитета Красного Креста, посвященная вопросам обеспечения соблюдения норм международного гуманитарного права в процессе осуществления антитеррористической деятельности.
Участники конференции высоко оценили уровень ее организации и проведения, выразили признательность Исполнительному комитету РАТС ШОС за созданные благоприятные условия для работы.