Ўзбекистон бозорига Малайзиянинг қизиқиши кучаймоқда
Шу кунларда Малайзия ташқи савдони ривожлантириш корпорацияси (MATRADE) раҳбарияти бошчилигидаги делегация бизнес миссия билан мамлакатимизда бўлиб турибди. Тошкентда 1 ноябрь куни Ўзбекистон – Малайзия бизнес-форуми ўтказилди.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ва мамлакатимизнинг Малайзиядаги элчихонаси ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда икки давлат ишбилармон доиралари, 100 га яқин етакчи корхона ва компания вакиллари иштирок этди.
Бизнес-форумни Малайзия ташқи савдони ривожлантириш корпорациясининг экспортни рағбатлантириш ва бозорга кириш масалалари бўйича директори Мустафо Абдул Азиз очиб берди. У салкам ўттиз йилдан буён Ўзбекистонга келишни орзу қилгани, ана шу нияти амалга ошганидан жуда мамнун эканини таъкидлади. Мустафо Абдул Азизнинг сўзларига кўра, Ўзбекистоннинг инвестициявий ва савдо муҳитига малайзиялик ишбилармонларда қизиқиш кучли.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси Адҳам Икромов малайзиялик ишбилармонларни мамлакатимиз иқтисодиётига, хусусан, озиқ-овқат, туризм, фармацевтика, енгил саноат, логистика тармоқлари бўйича ҳамкорлик қилишга чақирди.
Жорий йил январь-сентябрь ойларида Ўзбекистон маҳсулотларининг Малайзияга экспорти 271,4 фоизга ўсиб, 5,7 миллион долларни ташкил этган. Бугунги кунда Малайзия сармояси иштирокида мамлакатимизда 16 та корхона (шундан 13 таси қўшма корхона) фаолият кўрсатмоқда. Гарчи савдо айланмасида ўсиш кузатилаётган бўлса-да, эришилган натижалар икки мамлакат имкониятларига мос эмас.
Форум доирасидаги тақдимотларда меҳмонлар мамлакатимизда иқтисодиёт ва валюта бозорини эркинлаштириш, ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш борасида амалга оширилаётган ишлар, шунингдек, эркин иқтисодий зоналарда хорижий сармоядорлар учун берилаётган имтиёзлар билан таништирилди.
– Ушбу форумнинг асосий мақсади икки томонлама савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни ривожлантиришдан иборат, – деди Савдо-саноат палатаси раиси ўринбосари Жамшид Ўроқов. – Форум доирасида ўтказилган “B2B” учрашувлари истиқболда янги қўшма лойиҳаларни амалга ошириш имконини беради.
Таъкидлаш жоизки, форумда Малайзиядан иштирок этган компаниялар асосан тиббиёт, логистика, туризм, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, кино саноати каби соҳаларда фаолият кўрсатиб келади. Жумладан, телевизион тармоқлар учун медиа контент тайёрловчи “Aquila Emas Sdn. Bhd” компанияси вакиллари мамлакатимизда шу соҳа бўйича фаолият олиб борувчи тадбиркорлик субъектлари, сайёҳлик агентликлари билан ҳамкорлик қилиш ниятида эканини маълум қилди.
– 2013 йилда юртингизда “Бухоро шафағи” номли 26 қисмли сериални суратга олганмиз, – деди мазкур компания бошқарувчи директори Шаризан Муҳаммад Исо. – Ушбу сериал малайзиялик телетомошабинларга манзур бўлиб, бугунги кунда ҳам намойиш этилмоқда. Ўзбекистон ҳақида ҳикоя қилувчи фильмларга халқимиз қизиқади. 2019 йилда Бухоро ва Хивада янги фильмни суратга олишни режалаштирганмиз.

Усиливается интерес Малайзии к узбекскому рынку
В эти дни в нашей стране пребывает делегация во главе с руководством Малайзийской корпорации по развитию внешней торговли (MATRADE). В городе Ташкенте 1 ноября состоялся Узбекско-Малазийский бизнес-форум.
В мероприятии, организованном совместно Торгово-промышленной палатой Узбекистана и посольством Малайзии в нашей стране, приняли участие представители почти 100 ведущих предприятий и компаний двух стран.
Бизнес-форум открыл директор по вопросам стимулирования экспорта и выхода на зарубежные рынки Малайзийской корпорации по развитию внешней торговли Мустафо Абдул Азиз. Он отметил, что малайзийские деловые круги проявляют большой интерес к ведению бизнеса в Узбекистане.
Председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Адхам Икрамов призвал малайзийские деловые круги к сотрудничеству в различных отраслях экономики, включая пищевую промышленность, туризм, фармацевтику, легкую промышленность, логистику.
В период с января по сентябрь текущего года экспорт узбекской продукции в Малайзию вырос более чем в 2,7 раза и составил 5,7 миллиона долларов. На сегодняшний день с участием малайзийского капитала в нашей стране действуют 16 предприятий (13 из которых являются совместными). Хотя в товарообороте наблюдается рост, достигнутые результаты не соответствуют потенциалу двух стран.
В презентациях в рамках форума гости ознакомились с работой, осуществляемой в нашей стране по либерализации экономики и валютного рынка, улучшению деловой среды, поддержке предпринимательства, льготами, предоставляемыми для зарубежных инвесторов в свободных экономических зонах.
- Основная цель этого форума - развитие двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, - говорит заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Жамшид Уроков. - Проведенные в рамках форума встречи формата “В2В” будут способствовать реализации перспективных совместных проектов.
Следует отметить, что принявшие участие в форуме большинство компаний ведут деятельность в сфере медицины, логистики, туризма, переработки сельхозпродукции, производства строительных материалов, киноиндустрии. Представители компании “Aquila Emas Sdn. Bhd” по производству медиаконтента для телевизионных сетей объявили о намерении наладить сотрудничество с субъектами предпринимательства, туристическими агентствами, ведущими деятельность в этой сфере.
- В 2013 году в вашей стране мы снимали 26-серийный сериал “Заря Бухары”, - говорит руководитель этой компании Шаризан Мухаммад Исо. - Этот сериал понравился малайзийским зрителям, он показывается и сегодня. Наш народ интересуется фильмами об Узбекистане. В 2019 году планируем снять фильм в Бухаре и Хиве.
В завершение мероприятия стороны договорились об организации поездки очередной бизнес-миссии представителей деловых кругов Малайзии в нашу страну в первой половине 2019 года.