Жанубий Кореянинг Аджу университети Тошкентда филиал очишни режалаштирмоқда
“Тошкентдаги Аджу университети техник билимлар ва инновация марказига айланишига умид қиламиз ва ишонамиз”, – дея таъкидлади Аджу университети Халқаро алоқалар бўйича вице-президенти Жай Ик Лим.
Жорий йилнинг 29 октябрь куни Молия вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – Молия вазири Жамшид Қўчқоров Аджу университети (Жанубий Корея) вакиллари билан учрашув ўтказди.
Учрашувда Аджу университетининг Халқаро алоқалар бўйича вице-президенти Жай Ик Лим, Халқаро алоқалар бўйича профессор Жун Хунг Чо, халқаро алоқалар бўлими директори Жай-Юн Хим хоним иштирок этишди.
Учрашув давомида Тошкентда Аджу университети кампуси ва филиалини очиш масаласи муҳокама қилинди.
Маълум қилинишича, ташкил этилиши кутилаётган филиалда талабалар архитектура, электрон муҳандислик, муҳандислик тизимларини қуриш каби йўналишларда таҳсил олиш имконига эга бўлишади.
Лим жанобларининг айтишича, талабаларни қабул қилиш 2019 йилнинг кузида бошланиши кутилмоқда ва қабул квотаси 420 талабага мўлжалланган. Дарслар инглиз тилида олиб борилади. Шунингдек, 2020-йил сентябр ойидан ўқув дастурига корейс тилини киритиш кўриб чиқилмоқда.
Ўз навбатида, Молия вазирлиги ушбу лойиҳани амалга оширишга комплекс ёрдам беришга тайёрлигини маълум қилди. Бундан ташқари, Ўзбекистон ҳукумати талабалар учун грант дастурларини ташкил этишни режалаштирмоқда.
Томонлар, шунингдек, Ўзбекистон таълим тизимини янада такомиллаштириш бўйича ўзаро ҳамкорликнинг бошқа масалаларини ҳам муҳокама этдилар.
Маълумот учун: Аджу университети (Ajou University) 1973 йилда ташкил этилган ва дунёнинг етакчи олий таълим муассасаларидан бири сифатида тан олинган. Университетда 14 мингдан ортиқ талаба таҳсил олади. Университет ўзининг инновацион халқаро дастурлари ва хорижлик талабаларни кенг қўллаб-қувватлаши учун эътироф этилган.
Аджу университети техника, тиббиёт ва ахборот технологиялари соҳаларига чуқур ихтисослашган бўлиб, дунёнинг 58 мамлакатининг 200 дан ортиқ олий таълим муассасалари ҳамкорлик қилади.

Университет Аджу планирует открытие филиала в г. Ташкенте
«Мы надеемся и верим, что филиал нашего университета в Ташкенте станет техническим хабом знаний и инноваций», - отметил вице-президент Университета Аджу (Южная Корея) по международным отношениям г-н Джей Ик Лим.
29 октября текущего года в Министерстве финансов состоялась встреча заместителя Премьер-министра, министра финансов Республики Узбекистан Джамшида Кучкарова с представителями Университета Аджу.
С корейской стороны приняли участие г-н Джей Ик Лим, вице-президент университета по международным отношениям, г-н Джун Хун Чо, профессор по международным отношениям, г-жа Джэй-Юн Хим, директор офиса международных отношений.
Справочно: Университет Аджу (Ajou University) основан в 1973 году и признан одним из ведущих учебных заведений высшего образования во всем мире. В университете обучается более 14 000 студентов. ВУЗ получил широкое признание за свои инновационные международные программы и поддержку иностранных студентов. Аджу сотрудничает более чем с 200 университетами в 58 странах мира и широко специализируется в области техники, медицины и информационных технологий.
В ходе встречи были обсуждены вопросы создания кампуса Университета Аджу и филиала данного учебного заведения в Ташкенте. Как предполагается, студенты будут обучаться по таким направлениям, как: архитектура, электронная инженерия, строительство инженерных систем. По словам г-на Лима, прием студентов предполагается начать с осени 2019 года, квоты рассчитаны на 420 студентов. Обучение будет проводиться на английском языке, кроме того предусматривается введение программы обучения на корейском языке с сентября 2020 года.
В свою очередь, Министерство финансов сообщило о своей готовности в оказании всесторонней поддержки для реализации данного проекта. Кроме того, со стороны правительства Узбекистана планируется организация грантовых программ для студентов.
Стороны также обсудили другие вопросы взаимного сотрудничества по дальнейшему совершенствованию образовательной сферы Узбекистана.