Янги корхона қандолат маҳсулотлари импортини қирқ фоиз қисқартириш имконини берди
Умумий қиймати 62 миллион доллар бўлган ушбу корхона пойтахтимиздаги собиқ «Лак-бўёқ» заводи ўрнида ташкил қилинган. Завод биноси реконструкция қилиниб, жорий йил 5 октябрда ишга туширилган. Германия, Швейцария, Италия, Австрия, Голландия каби давлатлардан замонавий технологиялар келтириб ўрнатилган. Қарийб 830 киши доимий иш билан таъминланган.
Корхона йилига 50 минг тоннага яқин қандолат маҳсулотлари ишлаб чиқариш қувватига эга. Бугунги кунда бу ерда шоколад, конфет, печенье, вафли каби 60 турдаги маҳсулот ишлаб чиқарилмоқда.
Бундай ширинликлар шу пайтгача юртимизга асосан импорт қилинарди. «Амилов» фабрикасида тайёрланаётган қандолат маҳсулотлари чет элникига нисбатан арзон ва сифатли бўлгани боис ички бозорни тез эгаллади. Натижада бундай маҳсулотлар импортини қирқ фоиз қисқартиришга эришилди. Қолаверса, корхона йилига 10 миллион долларлик экспорт қилишни режалаштирган.
Давлатимиз раҳбари фабриканинг ишлаб чиқариш қувватини кенгайтириш, бундай корхоналарни кўпайтириб, рақобатни ривожлантириш, импорт бўлаётган бошқа маҳсулотларни ҳам маҳаллийлаштириш бўйича топшириқлар берди.

Новое предприятие позволило сократить импорт кондитерской продукции на сорок процентов
Предприятие проектной стоимостью 62 миллиона долларов организовано на месте бывшего Ташкентского лакокрасочного завода. После реконструкции здания завода фабрика введена в строй 5 октября текущего года. Здесь установлено современное оборудование из таких стран, как Германия, Швейцария, Италия, Австрия, Голландия. Работой обеспечены почти 830 человек.
Предприятие способно выпускать в год около 50 тысяч тонн кондитерской продукции. В настоящее время здесь изготавливаются шоколад, конфеты, печенье, вафли, всего - 60 видов продукции.
Прежде такая продукция в основном импортировалась. Кондитерские изделия фабрики «Амилов» благодаря своей  невысокой относительно зарубежных аналогов цене и качеству быстро заняли прочные позиции на внутреннем рынке. В результате импорт такой продукции в нашу страну сократился на сорок процентов. Более того, предприятие намерено экспортировать в год продукцию на 10 миллионов долларов.
Глава нашего государства дал поручения по расширению производственных мощностей предприятия, увеличению количества таких фабрик, локализации производства других видов импортируемой продукции.