Юнусободда «Business city» қурилади
Президент Шавкат Мирзиёев 26 октябрь куни ушбу замонавий ишбилармонлик маркази лойиҳаси билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 2 августдаги «Республика ҳудудларида «Business city» замонавий ишбилармонлик марказларини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорига мувофиқ таклиф этилаётган ушбу мажмуа Юнусобод туманининг 2-Отчопар маҳалласидаги 45,5 гектар майдонда қурилиши режалаштирилган. Унда савдо марказлари, бизнес офислар, кўнгилочар масканлар, сайлгоҳлар, турар жойлар ва бошқа объектлар бўлиши мўлжалланган.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, лойиҳанинг қиймати 500 миллион доллар бўлиб, 2019-2023 йилларда амалга оширилиши кўзда тутилган.
Президентимиз янги ишбилармонлик маркази қурилишида рельефдан оқилона фойдаланиш, дунё шаҳарлари тажрибасини ўрганиш зарурлигини қайд этди. Уни барпо этишга хорижий инвесторлар, тажрибали лойиҳачи ва қурувчиларни жалб этиш бўйича топшириқлар берди.
Шу ерда Юнусобод туманидаги кўп қаватли уйларни бошқариш бўйича таклифлар тақдимоти ўтказилди. Бу таклифлар Россиянинг Қозон шаҳри тажрибаси асосида ишлаб чиқилган. У профессионал сервис компаниялари ташкил этиш орқали кўп қаватли уйларга хизмат кўрсатишни яхшилаш, моддий-техник базани мустаҳкамлаш, иқтисодий барқарорликни таъминлашга қаратилган.
Президентимиз туманда ушбу тизимни жорий мавсумдаёқ татбиқ этиш, ҳар бир кўп қаватли уйнинг эгасини топиб, уларга имтиёзлар бериш зарурлигини таъкидлади.
Инновацион, илмий ва ташкилий ишларни бирлаштириб, баравар олиб бормасак, бу соҳа эскича ҳолда қолаверади. Коммунал хизматлар хусусий корхоналар томонидан амалга оширилмаса, сифат бўлмайди. Сифат бўлмагандан кейин тўлов ҳам барқарор бўлмайди. Бу соҳада хизматни, ҳисоб-китобни жойига қўйсак, вазият ўзгаради, одамлар рози бўлади, деди давлатимиз раҳбари.

A Business City to be created in Yunusabad
On October 26, President Shavkat Mirziyoyev became familiar with the project of this modern business center.
In accordance with the resolution of the Head of the state “On measures of creating modern business centers “Business city” in the territories of the republic” of August 2 of this year, this complex is planned to be located on a plot of 45.5 hectares in Otchopar-2 makhalla of Yunusabad district. It will consist of shopping malls, offices for business, parks, entertainment facilities, housing and other facilities.
According to preliminary calculations, the project cost amounts to $500 million, it is scheduled to be implemented in 2019-2023.
The President noted that when building a new business center, it is necessary to take into account the terrain, to use advanced international experience. He gave instructions on attracting foreign investors, experienced designers and builders to the construction.
Presentation of proposals on management of apartment buildings of Yunusabad district, developed based on the experience of the Russian city of Kazan, was also held here.
They envisage improving the maintenance of apartment building by organizing professional service companies, strengthening the material and technical base and ensuring economic sustainability.
The President noted that this system should be introduced in the district this year, each house should be covered by services of service companies and provided with benefits.
Without conducting innovative, scientific and organizational work in the complex, this sphere will lag behind the times. There will be no quality until public services are transferred to private enterprises. If there is no quality – there will be no stable receipt of payments. Improving the work in this sphere, making the calculations clear, we will change the situation and achieve people’s satisfaction, the Head of the state said.