Жадал ривожланаётган иқтисодиёт учун замонавий кадрлар керак
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 октябрь куни олий таълим соҳасини янада ривожлантириш, кадрлар тайёрлаш сифатини ошириш, илм-фан ва ишлаб чиқариш интеграциясини кенгайтириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Кейинги йилларда олий таълимни янги босқичга кўтаришга қаратилган қатор муҳим ҳужжатлар қабул қилинди. Замонавий таълим стандартлари, талабаликка қабул қилишнинг шаффоф тизими жорий этилди. Жорий йилда умумий қабул квоталари ўтган йилгига нисбатан 30 фоизга ошди.
Президент қарорлари билан тасдиқланган 2017-2021 йилларда олий таълим муассасаларини ривожлантириш, таълим сифатини ошириш бўйича дастурлар профессор-ўқитувчилар ва кенг жамоатчилик томонидан мамнуният билан қабул қилинди.
2018 йилда мамлакатимизда 13 та янги олий таълим муассасаси, жумладан, “Ипак йўли” туризм халқаро университети, Миллий технологик тадқиқотлар университетининг Олмалиқ шаҳридаги филиали, Тошкент шаҳрида Жанубий Кореянинг Пучон университети фаолият бошлади.
Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 25 сентябрдаги фармони билан Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида “Эл-юрт умиди” жамғармаси ташкил этилди. Ушбу жамғарма хориждаги салоҳиятли ватандош олимларимиз, мутахассислар ва экспертларни Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотларга фаол жалб этиб, иқтидорли ёшларни ривожланган мамлакатларда таълим олиши, етакчи халқаро ва хорижий ташкилотларда малака оширишига кўмаклашади.
Жорий йилда илк бор халқаро тажрибалар асосида олий таълим муассасаларининг миллий рейтинги яратилиб, таълим ва илмий-тадқиқот жараёнлари таҳлил қилинди. Мазкур таҳлил натижасида соҳада қатор муаммо ва камчиликлар борлиги маълум бўлди.
Жумладан, олий таълим муассасалари қабул квотаси қамрови умумтаълим мактаблари, академик лицей ва касб-ҳунар коллежлари битирувчиларига нисбатан 7-9 фоизни ташкил этади. Бу кўрсаткич Россияда 74, Корея Республикасида 96 фоиздир.
Йиғилишда олий таълим муассасаларининг нуфузи, профессор-ўқитувчиларнинг илмий салоҳияти халқаро илмий ҳамжамиятда муносиб ўринга эга эмаслиги қайд этилди. Таълим жараёнига дунёда тан олинган фан арбоблари, юқори малакали профессор-ўқитувчиларни жалб қилиш яхши йўлга қўйилмагани танқид қилинди.
Ректор ва проректорларни тайинлашда профессор-ўқитувчиларнинг фикри ўрганилмаётгани оқибатида янги тайинланган раҳбарнинг жамоа билан ишлаш самарадорлиги етарлича бўлмаяпти.
Илм-фанни ривожлантириш, тадқиқотларни ишлаб чиқариш билан интеграция қилиш, илмий фаолият натижадорлигини ошириш, иқтидорли талабалар илмий изланишлар олиб бориши учун зарур шароитлар яратилмаган.
Таълим жараёнига инновацион методикаларни жорий этиш, ўқув дастурларини ишлаб чиқариш билан ҳамоҳанглигини таъминлаш ва энг асосийси, профессор-ўқитувчилар малакасини ошириш ишлари умуман қониқарсиз аҳволда.
Олий таълим муассасалари фаолиятини ўрганиш, уларни аттестациядан ўтказиб, аккредитациялаш, хужжатларни нострификациялаш тартиблари бугунги кун талабларига мутлақо жавоб бермайди.
– Иқтисодиёт шиддат билан ривожланаётган бир пайтда, олий таълим тизими тараққиётнинг локомотиви бўлиши ўрнига, биз билан ҳамқадам бўлмагани ачинарли ҳол. Меҳнат бозоридаги таркибий ўзгаришга жавоб берадиган, ёшларимизга касб-ҳунар ўргатадиган, уларда тадбиркорлик кўникмаларини шакллантирадиган тизим йўқ десак, бу ҳам аччиқ ҳақиқат, – деди давлатимиз раҳбари.
Шу боис соҳада кечиктириб бўлмайдиган вазифаларни амалга ошириш бўйича топшириқлар берилди.
Талабалар қабулининг соддалашган тизимини жорий этиш орқали қабул жараёнини квота тизимидан давлат буюртмаси ва табақалашган тўлов-контракт тизимига ўтказиш кераклиги таъкидланди. Олий таълим муассасаларининг халқаро майдондаги нуфузини ошириш, педагог кадрларнинг илмий-педагогик фаолиятини муносиб рағбатлантириш мақсадида марказлашган молиялаштиришдан ўз-ўзини молиялаштириш ва иқтисодий мустақил тизимга ўтиш вазифаси қўйилди.
Ректорлар ва проректорларни тайинлашни соддалаштириш, профессор-ўқитувчилар фаолиятини доимий баҳолаш, манзилли рағбатлантириш, масъулият ва жавобгарлигини ошириш тизимини яратиш лозимлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари таълимдаги энг асосий тамойил – бу талабалар билимини баҳолаш, ўқув дастурлари ҳамда мавжуд таълим-тарбия тизимини такомиллаштириш кераклигини таъкидлади.
Бугунги кунда фаолият олиб бораётган 1 минг 318 та касб-ҳунар коллежларини оптимизация қилиш жараёни яна бир долзарб муаммодир. Давлатимиз раҳбари бу масалага ҳали ҳам аниқ ечим топилмаганини танқид қилди.
Йиғилишда меҳнат бозоридаги талабни тўла таъминлаш, қолаверса, ёшларни таълим билан банд қилиш мақсадида ўрта махсус, касб-ҳунар тизими негизида ҳудудларнинг реал иқтисодий йўналишлари асосида олий таълимнинг бакалавриат дастури билан интеграциялашган «олий мактаб»лар – қисқа муддатда кадрлар тайёрлашга ихтисослашган кўп тармоқли таълим муассасалари, ишчи касб эгаларини тайёрлаш мақсадида янги ўрта бўғин кадрларини тайёрлаш тизимини шакллантириш кераклиги таъкидланди.
Ўзбекистон ректорлар кенгашининг ишига баҳо берилар экан, бу тизимни ҳам тубдан такомиллаштириш вақти келгани таъкидланди. Ректорлар малакасини баҳолаш, бунда уларнинг маънавий-маърифий ва илмий салоҳиятига алоҳида эътибор қаратиш кераклиги қайд этилди.
Йиғилишда мутасаддиларга олий ва ўрта махсус таълим тизимини тубдан такомиллаштириш бўйича 2018-2023 йилларга мўлжалланган беш йиллик концепция ишлаб чиқиш бўйича топшириқ берилди.
Шу билан бирга, хорижда таҳсил олаётган ёшларнинг Ватанимизга қайтиб келишига шароит яратиш мақсадида хорижий олий таълим муассасалари дипломларини тан олиш ва нострификациялаш тартибини янада соддалаштириш, олий таълим муассасаларини аттестациядан ўтказиш ва аккредитациялаш жараёнини такомиллаштиришга қаратилган ҳукумат қарори лойиҳасини тайёрлаш вазифаси юклатилди.
Йиғилишда Ўзбекистон-Россия таълим форуми натижаларига ҳам эътибор қаратилди.
Маълумки, ушбу форум якунида россиялик ҳамкорлар билан таълим ва илмий фаолиятга оид 114 та шартнома ва келишув имзоланган. Жумладан, Ўзбекистонда Россиянинг 6 та нуфузли олий таълим муассасаси филиаллари ва 2 та факультет очилиши, 52 та қўшма таълим дастурлари жорий этилиши назарда тутилган. Ҳар бир келишув бўйича “йўл харита”лари ишлаб чиқилган.
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда мазкур “йўл харита”ларида белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича кўрсатмалар берилди. Ҳар бир филиал, факультет ва қўшма дастурлар бўйича тегишли ҳуқуқий ҳужжатларни сифатли ишлаб чиқиш, тасдиқлаш ва амалий ижросини таъминлаш зарурлиги таъкидланди.
Ташкил этилаётган ушбу факультетларни келгусида филиалга айлантириш, қўшма дастурларни эса факультетларга ўтказиш ишларини босқичма-босқич амалга ошириш чораларини кўриш истиқболдаги вазифалардир.
Илм-фанни ривожлантиришга қаратилган келишувлар асосида профессор-ўқитувчиларнинг илмий-педагогик салоҳиятини мустаҳкамлаш, малакасини ошириш, олий таълим тизимига илмий-технологик ишланмалар ва ахборот технологияларини кенг жорий этиш бўйича топшириқлар берилди.
Президентимиз келаси йил Россияда ўтадиган навбатдаги форумга пухта тайёргарлик кўриш мақсадида ҳозирдан аниқ режаларни белгилаб олиш зарурлигини таъкидлади.

Для ускоренно развивающейся экономики необходимы современные кадры
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 октября провел совещание по вопросам дальнейшего развития высшего образования, повышения качества подготовки кадров, расширения интеграции науки и производства.
В последние годы был принят ряд документов, направленных на выведение высшего образования на новый уровень. Внедрены современные образовательные стандарты, прозрачная система приема в вузы. В текущем году квоты приема увеличились на 30 процентов по сравнению с прошлым годом.
Утвержденные постановлениями Президента программы по развитию высших учебных учреждений, повышению качества образования на 2017-2021 годы были радостно восприняты профессорско-преподавательским составом и широкой общественностью.
В 2018 году в нашей стране начали деятельность 13 новых вузов, в частности Международный университет туризма “Шелковый путь” в Самарканде, филиал Национального исследовательского технологического университета “МИСиС” (Россия) в городе Алмалыке, Университета Пучон Южной Кореи в городе Ташкенте.
Указом главы нашего государства от 25 сентября текущего года создан фонд “Эл-юрт умиди” при Кабинете Министров. Данный фонд содействует активному привлечению наших соотечественников за рубежом – ученых, специалистов и экспертов к осуществляемым в Узбекистане широкомасштабным реформам, содействием талантливой молодежи в получении образования в развитых странах, повышении квалификации в ведущих международных институтах и зарубежных организациях.
В нынешнем году впервые на основе международного опыта был создан национальный рейтинг вузов, проанализирован учебный и научно-исследовательский процесс. По итогам анализа выявлен ряд проблем и недостатков.
Так, квоты приема в высшие образовательные учреждения охватывают лишь 7-9 процентов выпускников общеобразовательных школ, академических лицеев и профессиональных колледжей. В России этот показатель составляет 74, в Южной Корее – 96 процентов.
На совещании отмечалось, что высшие учебные заведения и их профессорско-преподавательский состав не пользуются престижем и авторитетом в международном научном сообществе. Подвергнут критике тот факт, что работа по привлечению к учебному процессу всемирно признанных ученых, высококвалифицированных научных деятелей и преподавателей не налажена на должном уровне.
Неучет мнений профессоров и преподавателей при назначении ректоров и проректоров не обеспечивает высокую эффективность работы новоназначенных руководителей с коллективом.
Отсутствуют необходимые условия для развития науки, интеграции исследований в производство, повышения результативности научной деятельности, а также для изысканий талантливых студентов.
Неудовлетворительная работа по внедрению инновационных методик в образовательный процесс, обеспечения увязки учебных программ с производством, самое главное, повышению квалификации преподавателей.
Абсолютно не отвечает сегодняшним требованиям порядок изучения, аттестации, аккредитации деятельности вузов, нострификации документов.
– Вызывает сожаление, что в условиях ускоренного развития экономики система высшего образования, вместо того, чтобы быть “локомотивом” развития, не идет в ногу со временем. Горькая правда в том, что у нас нет системы, отвечающей структурным изменениям на рынке труда, способной обучить молодежь профессиям, сформировать у нее предпринимательские навыки, - сказал глава государства.
В связи с этим на совещании определены безотлагательные задачи и даны соответствующие поручения.
Отмечена необходимость внедрения упрощенной системы приема студентов и перехода на этой основе от системы квотированного приема к государственному заказу и дифференцированной платно-контрактной системе. Поставлена задача перейти от централизованного финансирования к самофинансированию и экономической самостоятельности в целях повышения международного престижа вузов и достойного стимулирования деятельности научно-педагогических кадров.
Указана необходимость упрощения назначения ректоров и проректоров, создания системы постоянной оценки деятельности, целевого стимулирования, повышения ответственности профессоров и преподавателей.
Глава государства отметил, что главная задача, стоящая в сфере образования – совершенствование системы оценки знаний студентов, учебных программ и образовательно-воспитательного процесса.
Актуальной проблемой является и процесс оптимизации действующих сегодня 1 318 профессиональных колледжей. Глава государства подверг критике то, что на данный вопрос до сих пор не найдено конкретное решение.
Для полного обеспечения спроса на рынке труда, более того, охвата молодежи образованием необходимо с учетом потребностей отраслей реального сектора экономики регионов организовать на базе системы среднего специального, профессионального образования интегрированные с бакалавриатом высшего образования “высшие школы” - многопрофильные образовательные учреждения, специализированные на краткосрочную подготовку кадров, а также сформировать систему подготовки нового поколения кадров среднего звена для приобретения рабочих профессий.
Анализируя работу Совета ректоров Узбекистана, отмечалась необходимость коренного реформирования и этой системы. Подчеркивалось, что следует провести оценку квалификации ректоров, уделив при этом особое внимание их духовно-просветительскому и научному потенциалу.
На совещании поручено разработать концепцию по коренному совершенствованию системы высшего и среднего специального образования на 2018-2023 годы.
Вместе с тем поставлена задача разработать проект постановления правительства, предусматривающего дальнейшее упрощение порядка признания и нострификации дипломов зарубежных вузов, совершенствование процесса аттестации и аккредитации высших образовательных учреждений в целях создания условий для деятельности получившей образование за рубежом нашей молодежи у себя на Родине.
На совещании были отмечены и результаты Узбекско-Российского образовательного форума.
По итогам данного форума с российскими партнерами было подписано 114 договоров и соглашений. В частности, запланировано открытие в Узбекистане филиалов 6 престижных вузов России и 2 факультетов, реализация 52 совместных образовательных программ. По каждому соглашению разработаны “дорожные карты”.
Министерству высшего и среднего специального образования даны указания по обеспечению совместно с соответствующими министерствами и ведомствами исполнения задач, определенных в этих “дорожных картах”. Отмечалась необходимость качественной разработки, утверждения и практической реализации соответствующих правовых документов по каждому филиалу, факультету и совместной программе.
В перспективе организуемые факультеты должны быть поэтапно преобразованы в филиалы.
На совещании даны поручения по укреплению научно-педагогического потенциала профессоров и преподавателей, широкому внедрению в систему высшего образования научно-технологические разработки и информационные технологии на основе подписанных соглашений.
Президент отметил, что уже сегодня необходимо определить конкретные планы для тщательной подготовки к следующими форуму, который пройдет в России в 2019 году.