Йил-ўн икки ой мулоқот қиляпти
Ўтган вақт мобайнида ЎзЛиДеПнинг Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги фракцияси фаолиятида қандай туб ўзгаришлар амалга оширилди? Белгиланган қандай марраларга эришилди? Яна қандай муҳим вазифалар ижросида сусткашликка йўл қўйилди?
2018 йил 23 октябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги ЎзЛиДеП фракцияси томонидан оммавий ахборот воситалари ходимлари учун ташкил этилган брифингда шу каби саволларга жавоб изланди.
Янги форматда, қизғин ва конструктив руҳда ўтган тадбирда партия фаоллари, депутатлар иштирок этиб, унда ЎзЛиДеП депутатлик корпусининг фаолияти танқидий-таҳлилий жиҳатдан атрофлича кўриб чиқилди. Фракциянинг ўтган даврда амалга оширган ишлари тўғрисида журналистларга ахборот берилди.
Қайд этилганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлис палаталари, сиёсий партиялар ҳамда Ўзбекистон Экологик ҳаракати вакиллари билан 2017 йил 12 июлда бўлиб ўтган учрашуви ҳамда 2017 йил 22 декабрда Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномасида белгилаб берилган устувор йўналишлар фракция фаолиятида замонавий ёндашувларни татбиқ этишга зарурат туғдирди. Унга мувофиқ, фракция аъзолари иш режасини такомиллаштириш билан бирга, фракциянинг позицияларини ишлаб чиқиш механизмларига ҳам катта эътибор қаратди.
Брифингда айтилишича, ўтган давр мобайнида депутатларнинг ўз сайловчилари билан бўлган мулоқотлар тизими тубдан ўзгарди. Эндиликда фракция аъзолари сайловчилар билан йил-ўн икки ой тизимли мулоқотлар олиб бормоқда.
2018 йилнинг январь-май ойларида республикамизнинг туман ва шаҳарларида олиб борилаётган ишларнинг ҳақиқий ҳолати депутатлар томонидан чуқур ўрганилди. Жумладан, ЎзЛиДеП фракцияси аъзоларидан иборат депутатлар 14 та ҳудудда, аксарияти гуруҳ раҳбарлигида фаолият олиб борди. Тасдиқланган жадвалга асосан, ҳудудий комиссиялар томонидан 50 та туман ва шаҳарга чиқишлар ташкил этилди. Шу билан бирга, ЎзЛиДеП фракцияси томонидан жойларда олиб борилган ишлар самарадорлиги ва натижадорлигини таъминлашга, иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳадаги мавжуд камчиликларни бартараф этиш мақсадида тегишли туман (шаҳар) ва вилоятни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича «йўл хариталари»га киритилган тадбирларнинг бажарилиши устидан парламент ва депутатлар назорати амалга оширилди. Уларнинг натижалари бўйича тегишли халқ депутатлари Кенгашларининг мажлислари ўтказилиб, уларда ҳокимларнинг, прокуратура, ички ишлар органлари ва солиқ хизмати раҳбарларининг ҳисоботи эшитилди ҳамда аниқланган камчиликларни бартараф этишга қаратилган қарорлар қабул қилинди.
ЎзЛиДеП депутатлик корпуси жойларда ишларни Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳри ва вилоятлар, шунингдек туман ва шаҳарлар даражасида ташкил этиш асносида ўтган давр мобайнида 12 мингдан ортиқ хонадонга ташриф буюрди, 43 мингдан ортиқ фуқаро, шу жумладан, 6,5 мингдан зиёд тадбиркорлик субъектлари билан бевосита суҳбатлар ўтказди. Аниқланган муаммоларни ҳал этишга кўмаклашиш чоралари кўрилди.
Брифинг давомида мамлакатимиз раҳбари томонидан адолатли тарзда танқид қилинган депутатлар корпуси қонун ижодкорлиги фаолиятининг самарадорлигига алоҳида тўхталиб ўтилди. Танқиддан тўғри хулоса чиқарган ҳолда қонун ижодкорлиги фаолияти самарадорлигини яхшилаш йўлида кўрилган чора-тадбирлар натижасида, агар 2016 йилда ЎзЛиДеП фракцияси аъзолари томонидан қонунчилик ташаббуси тартибида бор-йўғи 7 та қонун киритилган бўлса, 2017 йилда ушбу рақам 13 тага, 2018 йилнинг шу даврида эса, 9 тага етгани диққатга моликдир.
ЎзЛиДеП фракцияси аъзолари томонидан парламент назоратини амалга ошириш ишлари ҳам сифат жиҳатидан ўзгарди. Ўтган давр мобайнида Президентимиз таклифлари асосида Қонунчилик палатаси мажлисларида «Ҳукумат соати» доирасида ҳукумат аъзоларини, фракция мажлисларида эса, вазирликлар, давлат қўмиталари ва муассасаларнинг раҳбарларини эшитиш механизми жорий этилди ва у амалда самарали қўлланилмоқда. Жумладан, ЎзЛиДеП ташаббуси билан «Ҳукумат соати» доирасида Ўзбекистон Республикаси уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирининг республика аҳолисини тоза ичимлик сув билан таъминланишида ҳамда ичимлик сувни тежамкорлик билан ишлатишда олиб борилаётган ишлар тўғрисидаги фаолияти юзасидан ахбороти, фракция мажлисларида эса, Ўзбекистон Республикаси молия, иқтисодиёт, бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирликлари, давлат солиқ қўмитаси раҳбарларининг ахборотлари эшитилди.
ЎзЛиДеП дастуридаги вазифалардан келиб чиқиб, мониторинг ўрнатилган вазирлик ва қўмиталар билан тизимли олиб борилган ишлар доирасида самарали парламент ва депутатлик назорати ўрнатилди. Бунинг натижасида эса, жорий йилнинг ўтган даврида ЎзЛиДеП фракцияси йиғилишларида турли вазирлик ва идоралар раҳбарларининг 12 марта ахбороти эшитилди.
Депутатларнинг «Facebook» ижтимоий тармоғидаги шахсий саҳифаларида барча фуқаролар учун очиқ бўлган «депутатнинг виртуал қабулхонаси» ўз сайловчилари билан алоқа сифатини ва тезкорлигини, улар фаолиятининг шаффофлиги ва ҳисобдорлиги даражасини жиддий тарзда оширди.
Брифингда фракция аъзолари томонидан турли вазирлик, идора ва ташкилот раҳбарларига жами 58 та депутат сўрови юборилгани қайд этилди. Таъкидлаш лозимки, ЎзЛиДеП фракцияси аъзолари томонидан бу йўналишда анчагина сусткашликка йўл қўйилган. Хусусан, 2015-2018 йилларнинг ўтган даврида фракция аъзолари томонидан юборилган депутатлик сўровлари таҳлил қилинганда, жорий йилда юборилган сўровлар 2015-2016 йилларга нисбатан анча юқорилигини ва аксинча, 2017 йилга қараганда қарийб икки баробар камлигини кўриш мумкин. Депутат сўровларининг ижросини ўз вақтида ва тўлиқ таъминлаш борасидаги ишлар талаб даражасида йўлга қўйилмаган.
Тадбирда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги ЎзЛиДеП фракциясининг ўтган даврдаги фаолияти давомида йўл қўйилган камчиликлар белгилаб олиниб, уларни бартараф этиш бўйича зарур чора-тадбирлар белгилаб олинди.

Где допущена медлительность?
23 октября 2018 года Фракцией УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса организован брифинг для корреспондентов СМИ. В нем представлена информация об осуществленной фракцией за прошедший период работе.
Встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с представителями палат Олий Мажлиса, политических партий и Экологического движения Узбекистана, а также приоритетные задачи, намеченные в Послании Олий Мажлису, привнесли современные подходы в деятельности Фракции. Депутаты наряду с совершенствованием рабочего плана уделили также большое внимание механизмам разработки позиции Фракции. Также в ходе встреч намечены важнейшие задачи, стоящие перед политическими партиями и депутатским корпусом.
За прошедшее время, какие коренные изменения осуществлены в деятельности фракции партии в Законодательной палате Олий Мажлиса на основе намеченных в ходе совещания задач, насколько достигнуты намеченные рубежи и, в свою очередь, в исполнении какие важных задач допущена медлительность? На брифинге подробно были обсуждены эти вопросы.
За минувший период в корне изменилась система проведения депутатами диалога со своими избирателями. Известно, что ныне члены Фракции на системной основе проводят регулярные встречи с избирателями. В январе-мае текущего года депутатами глубоко изучено реальное положение проводимых на местах республики дел. В частности, члены данной Фракции во всех регионах в большинстве случаев осуществляли деятельность под руководством группы. Согласно утвержденному графику территориальными комиссиями организованы выезды в 50 районов и городов. Вместе с тем, Фракцией с целью обеспечения эффективности и результативности проведенной на местах работы, устранения имеющихся недостатков в отраслях экономики и социальной сфере осуществлен парламентский и депутатский контроль за исполнением мер, включенных в «дорожные карты» по социально-экономическому развитию соответствующих районов (городов) и областей. По результатам осуществленной работы проведены заседания соответствующих кенгашей народных депутатов, в них заслушаны отчеты хокимов, руководителей органов прокуратуры, внутренних дел и налоговой службы, приняты решения по устранению выявленных недостатков.
Депутатский корпус УзЛиДеП в ходе организации работы на местах на уровне Республики Каракалпакстан, г. Ташкент и областей, а также районов и городов за истекший период посетили более 12 тысяч домохозяйств, провели непосредственные беседы с более 43 тысячами гражданами, в том числе свыше 6,5 тысячами субъектами предпринимательства. Приняты меры содействия в решении выявленных проблем.
В ходе брифинга отмечалось об эффективности законотворческой деятельности депутатского корпуса, которая была подвергнута критике со стороны руководителя нашей страны. Подчеркивалось, что в результате предпринятых мер в деле улучшения эффективности законотворческой деятельности в прошлом году в порядке законодательной инициативы внесено 13 законов, а в 2016 году данный показатель составлял всего 7, на данный период 2018 года эта цифра достигла 9.
С точки зрения качества также изменилось осуществление парламентского контроля членами Фракции. Так, за прошедший период на основе предложения Президента нашей страны внедрен и эффективно применяется механизм слушания членов правительства на заседаниях нижней палаты в рамках «Правительственного часа», а также на заседаниях Фракции – руководителей министерств, государственных комитетов и учреждений. К примеру, по инициативе УзЛиДеП в рамках «Правительственного часа» заслушана информация Министра жилищно-коммунального обслуживания о работе, проводимой в деле обеспечения населения республики чистой питьевой водой, рационального использования питьевой воды, на заседаниях фракции – информации руководителей министерств финансов, экономики, занятости и трудовых отношений, государственного налогового комитета.
В целом, исходя из задач программы УзЛиДеП, в рамках системно и постоянно проведенной работы с министерствами и комитетами, за которыми установлен мониторинг, осуществлен эффективный парламентский и депутатский контроль. В результате, за прошедший период текущего года всего 12 раз на заседаниях Фракции заслушаны информации руководителей различных министерств и ведомств, приняты соответствующие решения.
В результате открытия депутатами парламента своих страничек в социальных сетях ощутимо повысилась активность представителей парламента в сети интернет. К настоящему времени члены Фракции, депутаты местных кенгашей открыли свои странички в социальных сетях. Ими в различных электронных СМИ и сетевых ресурсах размещены более тысячи информационных материалов по привлекающим внимание общественности актуальным вопросам, ведется системная работа по формированию общественного мнения, доведению до населения достоверной общественно-политической информации.
Кроме того, доступ к службе «Виртуальная приемная депутата», открытой для всех граждан на их личных страницах в «Facebook», значительно повысил качество и оперативность связи депутатов со своими избирателями, уровень прозрачности и отчетности их деятельности.
На брифинге констатировалось, что членами Фракции УзЛиДеП руководителям различных министерств, ведомств и организаций направлено 58 депутатских запроса. Следует отметить, что членами Фракции в этом направлении допущена инертность и медлительность. При анализе депутатских запросов в период 2015-2018 гг., выявлено, что отправленные в текущем году запросы значительно выше относительно 2015-2016 гг., и напротив, почти вдвое меньше по сравнению с 2017 годом. Не на должном уровне налажена работа в деле своевременного и полного обеспечения исполнения направленных депутатом запросов. Например, в поступивших по депутатским запросам ответах вместо изложения обоснованных разъяснений, выражается мнение общего содержания. Анализ депутатских запросов показывает необходимость более широкого использования депутатами данного института, а также повышения активности в данном направлении.
На мероприятии информация о деятельности Фракции УзЛиДеП приняты к сведению. Определены необходимые меры по устранению допущенных недостатков и пробелов.