Ўзбекистон ва Россия Президентлари атом электр станциясини қуриш лойиҳасига старт берди
«Ўзэкспомарказ»да мамлакатимиздаги биринчи атом электр станцияси қурилиши лойиҳасининг бошланишига бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин рамзий тугмани босиб, ушбу йирик лойиҳага старт берди.
Тадбирни видеоалоқа орқали кузатиб турган “Ўзатом” агентлиги ва “Росатом” давлат корпорацияси Ўзбекистонда биринчи атом электр станцияси қурилиш майдонини танлаш учун муҳандислик тадқиқотлари бошланганини эълон қилди.
«Бугун биз Россия Федерацияси билан ҳамкорликнинг янги стратегик йўналиши – атом энергетикасини ривожлантиришга қўл урмоқдамиз. Ушбу лойиҳа мамлакатимиз иқтисодиётида янги тармоқни вужудга келтиради. Бу саноат салоҳиятини янада ривожлантириш ва иқтисодиётимизнинг турли тармоқларида янги иш ўринларини яратишга хизмат қилади», деди давлатимиз раҳбари.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармонига мувофиқ атом энергиясидан тинч мақсадларда фойдаланиш учун Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида Атом энергетикасини ривожлантириш агентлиги ташкил этилди.
Хорижий лойиҳалар сони ва кўлами бўйича жаҳонда биринчи ўринда турадиган – 12 мамлакатда 34 та энергоблок бунёд этган «Росатом» корпорпацияси билан Ўзбекистонда атом электр станцияси қуриш тўғрисида келишувга эришилди. Ушбу станция ҳар бири 1 минг 200 мегаватт қувватга эга иккита, "3+" авлодига мансуб энг замонавий ва хавфсиз энергия блокидан иборат бўлади. Улар Халқаро атом энергияси агентлигининг барча хавфсизлик талаблари жавоб беради.
Атом энергияси экологик тоза бўлиб, бундай станциялар ис гази ҳосил қилмайди. Атом электр станциясининг ишга туширилиши натижасида катта миқдорда табиий газ иқтисод қилинади, атмосферага карбонад ангидрид чиқарилиши йилига 14 миллион тоннагача, азот оксидлари чиқарилиши 36 минг тоннага камаяди.
Ўзбекистон Халқаро атом энергияси агентлигига аъзо давлат сифатида ўз зиммасига олган мажбуриятларга мувофиқ ядровий хавфсизлик масалаларига катта эътибор қаратмоқда. Ушбу лойиҳани амалга оширишда АЭС қурилиши бўйича барча халқаро талабларга қатъий риоя қилинади.
Халқаро атом энергияси агентлиги мутахассислари Ўзбекистоннинг Атом энергиясидан тинч мақсадларда фойдаланиш миллий дастурини амалга ошириш бўйича ташаббусини қўллаб-қувватлади ва уни рўёбга чиқаришда ҳар томонлама кўмаклашишга тайёр эканини билдирди.
Аввал эришилган келишувларга мувофиқ Тошкентда “Москва муҳандислик-физика институти” миллий тадқиқот ядровий университет филиалини очишга қарор қилинди. Келгуси ўқув йилида ушбу филиал илк талабаларни қабул қилади.
Жорий ўқув йилидан бошлаб 30 нафар ўзбекистонлик талаба Москвадаги ушбу нуфузли билим юртида таълим олмоқда. Уни битиргач, талабаларимиз юқори малакали мутахассис бўлиб етишади ва атом электр станциясининг хавфсиз ишлашини таъминлайди. Уларнинг ишончли қўлларида атом энергияси ҳақиқатан тинч бўлади.

Президенты Узбекистана и России дали старт реализации проекта по строительству атомной электростанции
В «Узэкспоцентре» состоялась торжественная церемония, посвященная началу реализации проекта по строительству первой атомной электростанции в Узбекистане.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Российской Федерации Владимир Путин нажали символическую кнопку запуска реализации проекта.
Специалисты Агентства «Узатом» и Госкорпорации «Росатом», наблюдавшие за церемонией в режиме видеоконференции, объявили о начале инженерных изысканий для выбора площадки строительства первой АЭС в Узбекистане.
«Сегодня мы открываем новое стратегическое направление сотрудничества с Российской Федерацией – развитие атомной энергетики. Этот проект формирует новый кластер, его реализация послужит дальнейшему развитию промышленного потенциала и созданию новых рабочих мест в разных отраслях экономики страны», - отметил глава нашего государства.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан для использования атомной энергии в мирных целях создано Агентство по развитию атомной энергетики при Кабинете Министров.
С корпорацией «Росатом», которая занимает первое место в мире по количеству и масштабам зарубежных проектов – а это возведение 34 энергоблоков в 12 странах – достигнуто соглашение о строительстве атомной электростанции в Узбекистане. АЭС будет состоять из двух энергоблоков ВВЭР-1200 поколения «3+» мощностью 1 200 МВт каждый, которые являются самыми современными и безопасными.
Атомная энергия является экологически чистой. АЭС не образуют вредный угарный газ. В результате запуска атомной электростанции будет достигнута экономия значительных объёмов природного газа. Снизятся выбросы в атмосферу углекислого газа до 14 миллионов тонн и оксидов азота на 36 тысяч тонн.
Узбекистан согласно принятым на себя международными обязательствами как государство-член МАГАТЭ уделяет приоритетное внимание вопросам ядерной безопасности.
При реализации проекта будут строго соблюдаться все международные требования к строительству АЭС.
Специалисты МАГАТЭ поддержали инициативу Республики Узбекистан о реализации Национальной программы  по использованию атомной энергии в мирных целях и выразили готовность оказать всемерное содействие в её реализации.
В соответствии с ранее достигнутыми договорённостями принято решение об открытии в Ташкенте филиала Национального исследовательского ядерного университета «Московский инженерно-физический институт». В следующем учебном году филиал МИФИ примет первых студентов.
Корпорация «Росатом» уже организовала обучение с этого учебного года в Москве 30 студентов из Узбекистана в данном всемирно известном вузе.
Наши студенты, пройдя обучение в МИФИ, станут высококвалифицированными специалистами, смогут обеспечить безопасную работу АЭС. В их надёжных руках атом действительно будет «мирным».