Ўзбекистон мактабларида электрон журналлар ва кундаликлар жорий этилади
Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги ва “Дневник.ру” компанияси умумтаълим мактабларида электрон журналлар ва кундаликларни жорий этиш бўйича лойиҳани амалга оширадилар.
Халқ таълими вазирлигининг www.uzedu.uz расмий веб сайтида 2018 йил 6 августда эълон қилинган АКТни жорий этиш йўлида давлат-хусусий шерикчилиги кўринишида ҳамкорлик қилиш таклифига асосан келиб тушган аризаларни ўрганиш натижасида Россия компаниясининг ташаббуси маъқулланди.
Ушбу лойиҳани амалга оширишда “Дневник.ру“нинг Ўзбекистондаги вакили “Kundalik” компанияси иштирок этади ва барча харажатларни ўз зиммасига олган ҳолда мазкур тизимни жорий қилиш, фаолиятини таъминлаш ва ривожлантириш ишларини олиб боради.
“Kundalik” лойиҳаси Ўзбекистондаги мактабларда фанларни ўзлаштириш даражаси ва давоматни қайд этиш тизимини жорий этишга қаратилган.
“Kundalik” рақамли таълим платформаси Россия мактабларида жорий этилган “Дневник.ру” ахборот тизими асосида ишлаб чиқилади.
Тизим онлайн тарзда ўқитувчиларни дарсларини режалаштириш, дарс жадвалларини тузиш, ўқувчиларнинг ўзлаштириш даражаси ва давоматини электрон журнал ва кундаликларда қайд этиб бориш, шунингдек, таълим бошқарув органлари ва муассасаларга статистик ҳисоботларни шакллантириш учун хизмат қилади.
“Kundalik” тизими ўқувчилар ва уларнинг ота-оналарига 24 соат давомида баҳолар ва уй вазифалари ҳақидаги маълумотларни кузатиб бориш имконини беради. Шу билан бирга, улар ҳимояланган ижтимоий тармоқ орқали мулоқот қилишлари ҳамда онлайн кутубхона ва таълимга оид медиа ресурслардан фойдаланишлари мумкин.
Халқ таълими вазири ўринбосари Сарвар Бабаходжаев лойиҳа ҳақида шундай деди: “Халқ таълими вазирлигининг асосий вазифаларидан бири ўқитувчилар иши учун қулай шароит яратишдир. Замонавий технологияларни жорий этган ҳолда биз мактабларда қоғоз ҳисоботларни камайтириш ва ўқитувчиларга бу билан боғлиқ юкни сезиларли даражада камайтиришни мақсад қилганмиз. Шу билан бирга, биз ўқув жараёнини бошқариш ва ўқувчиларнинг ўзлаштириш ҳамда давомати бўйича объектив ҳисоботларни шакллантиришга кўмак берувчи воситага эга бўламиз”.
– “Kundalik” лойиҳаси Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги муносабатларни ривожлантиришда муҳим омиллардан бири бўлишига ишонамиз. Ҳамкорлигимиз Ўзбекистондаги таълимни ривожлантиришга ва ўз мамлакатининг келажагига катта ҳисса қўшадиган юқори малакали мутахассисларни тайёрлашга ёрдам беради”,– деб таъкидлади “Дневник.ру” МЧЖ бош директори Гавриил Леви.

В школах Узбекистана внедрят электронные журналы и дневники
Министерство народного образования Республики Узбекистан и компания «Дневник.ру» запустят проект по внедрению электронных журналов и дневников в общеобразовательных школах.
Инициатива российской компании была одобрена Министерство народного образования по результатам отбора заявок, поданных в адрес Министерства в рамках опубликованного на официальном сайте www.uzedu.uz от 6 августа 2018 года приглашения к сотрудничеству производителей технологий, программных средств и решений для повсеместного внедрения ИКТ в школах страны.
Представитель «Дневник.ру» в Узбекистане – компания «KUNDALIK» – примет участие в реализации проекта и возьмет на себя все расходы по внедрению, поддержанию работы и развитию системы.
Проект KUNDALIK предусматривает внедрение системы учета успеваемости и посещаемости в школах Узбекистана. Инициатива будет реализовываться в рамках государственно-частного партнерства.
Цифровая образовательная платформа KUNDALIK будет разработана на базе технологического ядра информационной системы «Дневник.ру», которая в настоящее время внедрена и адаптирована в школах России.
Система позволяет в онлайн-режиме составлять расписание уроков, формировать поурочные планы учителей, вести учёт посещаемости и успеваемости учащихся в электронных формах журнала и дневника, а также обеспечивает образовательные организации и органы управления образованием инструментами для формирования статистической отчетности.
Для учеников и их родителей KUNDALIK предлагает круглосуточный доступ к оценкам и домашним заданиям, защищенную социальную сеть для эффективного общения, а также доступ к образовательным ресурсам – онлайн-библиотеке и медиатеке.
Заместитель министра народного образования Узбекистана Сарвар Бабаходжаев отметил: «Одной из главных целей Министерства народного образования является создание комфортных условий для работы преподавателей. С использованием современных технологий мы намерены существенно сократить бумажную отчетность в школах и связанную с этим нагрузку на педагогов. При этом мы создадим инструмент для управления образовательным процессом и создания объективных отчетов по посещаемости и успеваемости учеников».
Генеральный директор ООО «Дневник.ру» Гавриил Леви сказал: «Мы уверены, что KUNDALIK станет одним из важных проектов в развитии узбекско-российских отношений. Наше сотрудничество будет способствовать развитию образования Узбекистана и подготовке высококвалифицированных специалистов, которые внесут значительный вклад в будущее своей страны».